Reklama

Niedziela Łódzka

Zgierz: Tradycja ponad wszystko

Archiwum Parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada, w celu upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości. Po 123 latach rozbiorów państwa, dokonanych przez Imperium Rosyjskie, Królestwo Prus i Imperium Habsburgów, tereny polskie odzyskały suwerenność państwową. Święto zostało wprowadzone ustawowo w okresie II Rzeczypospolitej w 1937 roku, ale II wojna światowa i ustrój polityczny sprawiły, że Święto zostało przywrócone dopiero w 1989 roku.

W godnym i uroczystym przeżyciu tego święta pomaga nam udział w liturgii eucharystycznej. W tym dniu dziękowaliśmy Panu Bogu za dar wolności i modliliśmy się za naszą Ojczyznę, a szczególnie o pokój, zgodę i powstrzymanie pandemii w naszej Ojczyźnie. Na terenie Zgierza nie zaplanowano wspólnej Mszy Świętej dla uczczenia Święta Niepodległości z powodu pandemii. Jednak modlitwy za poległych w obronie Ojczyzny zanoszone były we wszystkich zgierskich świątyniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu podczas homilii ks. Andrzej Blewiński zachęcał do refleksji nad słowami, czym jest niepodległość, wolność, ojczyzna, patriotyzm. Wolność w odwołaniu się Pisma Świętego - „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli!”. List do Galatów cechuje nieprzemijająca aktualność. Jest bardzo ważny i zawsze użyteczny w spornych kwestiach. Poucza nas, abyśmy zastanawiali się nad tym, co najważniejsze. Zachęca aby przejrzeć się w sercu swojego chrześcijańskiego doświadczenia’’.

W słowach skierowanych do wiernych wskazał, że dużym problemem współczesnego człowieka jest brak umiejętnego korzystania z daru wolności, co w praktyce wyraża się w braku swojego zdania oraz umiejętności decydowania o sobie. Egoizm i walka w pogoni za bogactwem materialnym zapominając o ważność bogactwa duchowego.

W swojej homilii podkreślił że „Wolność to dar, ale jednocześnie zadanie”. Wolność oderwana od prawdy o człowieku, wolność wyradza się w życiu indywidualnym w samowolę, a w życiu politycznym w przemoc silniejszego i w arogancję władzy.

Reklama

W Zgierzu pod pomnikami bohaterów narodowych złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach żołnierzy. Gmachy państwowe, domy oraz ulice dekorowane były polskimi flagami.

Ze względów bezpieczeństwa Miasto Zgierz nie zaplanowano w tym roku zbiorowych obchodów Święta Niepodległości. O godzinie 12.00 wyemitowano hymn Polski, w godzinach wieczornych na budynku Urzędu Miasta Zgierza iluminacja świetlna. Przedstawiciele władz miasta oraz zgierskiego hufca ZHP złożyli kwiaty i znicze przy Pomniku Wolności i Niepodległości, przy Urzędzie Miasta Zgierza, który w 1918 roku odbijali z rąk okupanta lokalni patrioci oraz na cmentarzu przy ul. Skargi, gdzie pochowani są m.in. bohaterowie walk o niepodległość. Na grobach bojowników pojawił się też - zgodnie z harcerską tradycją - ogień przywieziony z cmentarza legionowego w Kostiuchnówce na Ukrainie. Nie wyznaczono jednej godziny złożenia kwiatów i zniczy, jednak ich ilość świadczy, że zgierzanie przybywali w miejsca pamięci cały dzień.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-11-13 14:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Europejska modlitwa wiernych

Adam Kuźmicki

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Prezydent: Na szczycie NATO będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

2024-07-03 18:43

PAP/Marcin Gadomski

Na zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - podkreślił w środę w Chojnicach prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że poziom wydatków na obronność w państwach członkowskich powinien zostać podniesiony do 3 proc. PKB.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...