Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pełni wdzięczności za Niepodległą Polskę

Archiwum Przedszkola

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Błogosławiony Edmund Bojanowski założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP żył w czasach, kiedy Polska była pod zaborami. Podstawy miłości do Polski zaczerpnął już od dzieciństwa. Rodzina, w której przyszedł na świat Edmund odznaczała się wiernością Kościołowi katolickiemu i głębokim patriotyzmem.

Ojciec Walenty walczył w powstaniu listopadowym. Matka Teresa, siostra generała Umińskiego, była osobą głęboko religijną, która zostawiała ślad w psychice swego młodszego syna Edmunda. Oprócz zainteresowań naukowych w miarę swoich możliwości pomagał potrzebującym. Szlachetnością i dobrocią zdobywał serca wszystkich ludzi. Mimo swej choroby nadal chciał pomagać ludziom. Stał się członkiem Kasyna Gostyńskiego, które miało chronić interesów narodowych. Bojanowski szczególną uwagę zwrócił na lud wiejski, w którym cenił szczerość, prostotę, pobożność, lecz zauważał też w wielu przypadkach jego zaniedbanie. Ludzie ci nie mieli dostępu do książek, wiedzy. Z inicjatywy Edmunda powstało 15 czytelni ludowych. Miał głęboką świadomość narodową, całe życie troszczył się o naród. Uwielbiał Tadeusza Kościuszko. Zbierał materiały o wartości historycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Troszczył się o ludowe pomniki mądrości narodowej. Ocalił od zapomnienia polskie przysłowia. Starał się o nieskażoną mowę polską. Pisał, by podtrzymywać miłość do Ojczyzny. Bronił kraj przed germanizacją. Doskonale orientował się w sytuacji politycznej państwa. Mocno przeżywał losy narodu. Pisał piękne wiersze patriotyczne.

Zapisał się w pamięci ludzkiej jako „ serdecznie dobry człowiek", który z miłości do Boga i człowieka umiał skutecznie jednoczyć różne środowiska wokół dobra.”

W pierwszej, symbolicznej scenie dzieci przedstawiły losy Polski pod zaborami. Zaborcy, zdejmując z głowy koronę i zakładając na ręce kajdany, zabrali Polskę do niewoli. Mali aktorzy przedstawili kilka fragmentów z życia bł. Edmunda Bojanowskiego, patrona przedszkola. Jak mały Mundek przesłuchując się rozmowom rodziców o konieczności walki o wolny kraj, wyraża gotowość swego udziału. Ze względu na słabe zdrowie nie otrzymuje pozwolenia, mądra matka wskazuje mu inny sposób walki: „Przez pracę, uczciwość, przez poznanie historii Ojczystej. Przez życie codzienne, przez serce czyste.” Edmund podejmuje walkę o Polskę służąc chorym, otaczając opieką sieroty, zakładając ochronki i zgromadzenie Sióstr Służebniczek. W następnych scenach polscy żołnierze poprzez swoją odważną walkę uwalniają Ojczyznę.

Reklama

Dzieci przypomniały nam wydarzenia z tamtych lat, troskę o Ojczyznę wielu ludzi, dzięki którym możemy żyć teraz w wolnej Polsce. Przedszkolaki zaśpiewały pieśni żołnierskie i patriotyczne: „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały paki białych róż”, które były ilustrowane tańcem i ruchem. Na zakończenie odśpiewały całym sercem Hymn Polski, a potem zatańczyły Krakowiaka.

Scenka odegrana przez małych aktorów, ubogacona pięknymi strojami i odpowiednio dobraną dekoracją, dostarczyła oglądającym wiele przeżyć patriotycznych.

Podziel się:

Oceń:

2020-11-12 11:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wzrastaj ze Słowem w Ziemi Świętej

Archiwum KSM

Więcej ...

Prezydent: Na szczycie NATO będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

2024-07-03 18:43

PAP/Marcin Gadomski

Na zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - podkreślił w środę w Chojnicach prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że poziom wydatków na obronność w państwach członkowskich powinien zostać podniesiony do 3 proc. PKB.

Więcej ...

Ludzie ośmiu błogosławieństw

2024-07-03 15:33

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...