Reklama

Niedziela Świdnicka

Dekret biskupa Marka Mendyka w związku z rosnącą liczbą zarażonych koronawirusem

Bp Marek Mendyk i przedstawicielka domu seniora Marconi w Świdnicy.

ks. Radosław Kisiel

Bp Marek Mendyk i przedstawicielka domu seniora Marconi w Świdnicy.

W poczuciu troski i pasterskiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych bp Marek Mendyk wydał dekret dotyczący zasad bezpieczeństwa i higieny oraz czynności liturgiczno-duszpasterskich w czasie epidemii koronawirusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poczuciu troski i pasterskiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych, w oparciu o obowiązujące zarządzenia, wskazania oraz sugestie władz kościelnych i państwowych, przypominam wiernym i duchownym posługującym w diecezji świdnickiej, wskazania oraz zarządzenia, które należy wdrożyć podczas liturgii i innych czynności duszpasterskich.

Dyspensa od obowiązku niedzielnego i świątecznego udziału we Mszy świętej.

Uwzględniając istniejące zagrożenie zdrowia i życia, w oparciu o kanony 87 §1, 1245 i 1248 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym

• osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, gorączka itp.)

• osób, które czują wielką obawę przed zarażaniem

• osób, które ze względu na ograniczenia liczby wiernych w kościołach, znajdują się w tzw. strefie żółtej lub czerwonej

Dyspensa obowiązuje do odwołania.

Osoby korzystające z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, kiedy jest mniej uczestników liturgii, z zachowaniem wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcam także, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na modlitwie oraz duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Środki ochrony osobistej

Maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta winni używać:

Reklama

• wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają zwolnienie wynikające z przeciwskazań medycznych,

• pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami (np. podczas zbierania składki czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby),

• służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu,

• koncelebransi - podczas rozdawania Komunii Świętej i procesji przez świątynię.

Dozowniki z płynem dezynfekującym należy ustawić przy drzwiach wejściowych (nie ustawiać ich w kropielnicach). Należy ponadto przy drzwiach wejściowych umieścić przypomnienie o obowiązku stosowania maseczek.

W zakrystii należy zadbać o możliwość obmycia rąk. Obowiązkowo należy umyć ręce przed rozpoczęciem liturgii przy pomocy właściwych środków zapewniających bezpieczeństwo dla siebie i innych. Mycie rąk obowiązuje wszystkich celebrujących i posługujących.

Udzielanie Komunii Świętej

• należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii w takiej formie.

Reklama

• należy zachować przyjętą wcześniej zasadę, że jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętej na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też - jeśli jest tylko jeden szafarz - by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Należy wcześniej ogłaszać porządek przyjmowania Komunii Świętej.

• kapłan lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą powinien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce.

Sakrament pokuty i pojednania

Należy przestrzegać należytego zabezpieczenia konfesjonałów:

• w konfesjonałach, na kratkach od strony penitenta należy umieścić folie ochronne,

• w konfesjonałach należy umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym

• w czasie pandemii nie używać tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych).

Uroczystość Wszystkich Świętych i modlitwa na cmentarzach

• w związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na cały kolejny tydzień.

• duszpasterzy proszę, by podczas Mszy świętej na cmentarzu w dniu 1 listopada, zadbali o dostateczne nagłośnienie cmentarza, tak by wierni uczestniczący we Mszy świętej, nie gromadzili się w jednym miejscu. W procesji biorą udział tylko duszpasterze i najbliższa asysta.


W tym szczególnym czasie zapewniam wszystkich o mojej serdecznej modlitwie i duchowej jedności ze wszystkimi, zwłaszcza z tymi, których doświadczenie pandemii tak bardzo dotyka.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2020-10-17 09:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Uroczystość Bożego Ciała z dwoma biskupami

W procesji Bożego Ciała udział więzło kilkaset wiernych

Hubert Gościmski

W procesji Bożego Ciała udział więzło kilkaset wiernych

O tym, że religia nie jest sprawą prywatną, a Jezus Chrystus ma prawo do naszych serc, domów, zakładów pracy, ulic, pól i łąk – mówił w uroczystość Bożego Ciała biskup senior diecezji świdnickiej

Więcej ...

Bóg nie chce stracić żadnego ze swych dzieci, ale je wszystkie przygarnąć

2025-04-11 10:14

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 6, 35-40.

Więcej ...

Gwardia Szwajcarska chroni uczestników konklawe

2025-05-07 13:19

Włodzimierz Rędzioch

Papież nie żyje, ale jego siły ochronne wciąż mają wiele, a nawet więcej do zrobienia: teraz chronią 133 kardynałów, elektorów nowego papieża.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...