Reklama

Kościół

Bp Jarecki: mamy wielki problem z prawdą w przestrzeni publicznej i również w Kościele

Biskup Piotr Jarecki

Łukasz Krzysztofka

Biskup Piotr Jarecki

O tym, jak wielki mamy problem z prawdą w przestrzeni publicznej i również w Kościele, o relacjach między duchownymi i świeckimi oraz o kwestii zaangażowania Kościoła w wojnę kulturową – rozmawiali bp Piotr Jarecki i red. Tomasz Krzyżak podczas spotkania organizowanego w związku z 11 rocznicą powstania portalu Deon. Spotkanie, które odbyło się za pośrednictwem transmisji live było też związane z promocją książki „Obudzić proroków” – wywiadu - rzeki przeprowadzonego przez Tomasza Krzyżaka z bp. Piotrem Jareckim. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że być może w Kościele w Polsce przyszedł czas na Synod.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreślił na wstępie prowadzący rozmowę Karol Kleczka z redakcji Deon, książka to doskonała propozycja diagnozy tego, co w Kościele dziś szwankuje. Zwrócił też uwagę, że główna teza książki, sformułowana przez bp. Jareckiego brzmi: to kryzys prorocki jest największym wyzwaniem naszych czasów.

Bp Jarecki wyjaśnił, że kryzys ten związany jest z poszukiwaniem, mówieniem i czynieniem prawdy – czyli tym, co było misją proroków. – Mamy z tym dziś wielki problem – podkreślił. Dodał, że kryzys ten dotyka nie tylko Kościoła, ale całej współczesnej cywilizacji, choć od Kościoła można by było w tym względzie więcej oczekiwać. Zwrócił uwagę, że problem przemilczania prawdy w Kościele w Polsce dotyczy w największym stopniu kwestii społecznych, tego, jak mamy rozumieć politykę, na czym polega władza, jakie powinny być relacje między mniejszością a większością, jaka jest chrześcijańska wizja ekonomii, pracy itp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tomasz Krzyżak zaznaczył, że problem prawdy w Kościele wiąże się również z kwestią wyjaśniania przestępstw seksualnych dokonywanych przez ludzi Kościoła. Nawiązując do słów papieży Benedykta XVI i Franciszka zaznaczył, że to Kościół powinien przekształcać świat, a często niestety jest odwrotnie. – Za dużo jest świata w Kościele, interesów, które zasłaniają nam rzeczy istotne – mówił.

Obaj rozmówcy zgodzili się, że po 30 latach być może czas w Kościele w Polsce na nowy synod, który wprowadziłby we wspólnocie ferment i nową jakość w relacjach między duchownymi i świeckimi, wpływając na aktywizację tych ostatnich. Bp Jarecki ubolewał nad brakiem zaangażowania świeckich w Kościele, Tomasz Krzyżak z kolei zwracał uwagę, że gdy świeccy wychodzą z inicjatywą, hierarchia ich nie słucha. Zaznaczył jednak, że obecny kryzys powołań spowoduje nieuchronne zmiany, wymuszając niejako większe zaangażowanie świeckich tam, gdzie będzie to możliwe.

Reklama

Uczestnicy spotkania poruszyli też tematy związane z toczącą się obecnie w Polsce wojną kulturową. Bp Jarecki skrytykował pomysł angażowania Kościoła w zbiórkę podpisów pod ustawą „Stop LGBT” będącą inicjatywą fundacji Życie i Rodzina. – Jeśli hierarchia się na to godzi to się myli – powiedział. Odniósł się również do dyskusji i wielu głosów krytycznych nt. opublikowanego podczas 386. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski stanowiska KEP ws. LGBT. Jego zdaniem dokument ten nie był potrzebny. – W lutym 2019 r. wyszedł wspaniały dokument Kongregacji Wychowania Katolickiego nt. gender. Był on bardzo wyważony i zamiast tworzyć nowy, ten właśnie dokument należało upowszechnić – powiedział.

Nawiązując do dyskusji nt. konwencji stambulskiej wyraził opinię, że nie jest to dokument niebezpieczny. - Jest w nim kilka sformułowań niejasnych, natomiast można je zinterpretować w duchu chrześcijańskim – powiedział.

Tomasz Krzyżak mówiąc o problemie przestępstw seksualnych w Kościele, wyraził ubolewanie, że za wielokrotnie powtarzanymi okrągłymi słowami nie idą czyny Przyznał, że wiele już zrobiono jeśli chodzi o ochronę dzieci i młodzieży oraz o rozwiązywanie bieżących spraw. Problem jest z przeszłością i odpowiedzialnością za nadużycia i zaniechania. Te sprawy, jak zaznaczył, obciążają również biskupów, którzy często jeszcze nie mają świadomości, że mogą ponieść konsekwencje swoich złych decyzji.

Spotkanie z bp Piotrem Jareckim i red. Tomaszem Krzyżakiem było pierwszym z trzech spotkań organizowanych przez redakcję Deon w związku z 11. rocznicą urodzin portalu.

Jutro, 17 września, Eucharystii w intencji redakcji portalu i jego czytelników przewodniczyć będzie abp Grzegorz Ryś. W piątek 18 września, zaplanowane jest spotkanie Włodka Markowicza, (który razem z Karolem Paciorkiem tworzy kanał „Lekko Stronniczy” na YouTube) oraz o. Tomasza Nowaka OP, (który wraz z o. Adamem Szustakiem OP współtworzy inspirowany kanałem „Lekko Stronniczy” program „Mocno Stronniczy”). Rozmowę poprowadzi redaktor naczelny Deonu, Piotr Żyłka. Oba spotkania transmitowane będą na żywo za pośrednictwem profilu facebookowego Deonu oraz na kanale Deon Live na YouTube.

Reklama

Portal Deon wystartował w 2009 r. 18 września, we wspomnienie św. Stanisława Kostki. Od lat cieszy się dużym zainteresowaniem odbiorców. Czyta go średnio 120 tys. osób dziennie. W lipcu 2019 r. portal odwiedziło ponad 2 miliony użytkowników.

Książka "Obudzić proroków. Rozmowy o Kościele, polityce i życiu w prawdzie" - wywiad - rzeka, jaki z bp. Piotrem Jareckim przeprowadził red. Tomasz Krzyżak, ukazała się własnie w Wydawnictwie WAM.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2020-09-17 06:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Myśl na tydzień - bp Piotr Jarecki

Biskup Piotr Jarecki

Łukasz Krzysztofka

Biskup Piotr Jarecki

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...