Reklama

Niedziela Łódzka

Gniezno: Jubileusz 100-lecia powstania diecezji łódzkiej

Justyna Kunikowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętowanie jubileuszu 100-lecia powstania diecezji łódzkiej wierni rozpoczęli od pielgrzymki do Gniezna – pierwszej stolicy Polski a także pierwszej metropolii kościelnej. Do archikatedry gnieźnieńskiej – miejsca uroczystości - przyjechało ponad 20 grup parafialnych z całej diecezji, ok 1000 osób. Wierni zostali powitani przez abp Wojciecha Polaka – Prymasa Polski a następnie wysłuchali konferencji metropolity łódzkiego abp Grzegorza Rysia o roku jubileuszowym i przebudzeniu, które on przynosi oraz o nowej ewangelizacji w odnowie łódzkiego kościoła.


Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przebudzenia w tej chwili szuka cały Kościół i to przebudzenie nazywa się nową ewangelizacją. Dla nas tym momentem przebudzenia ma być rok jubileuszowy. Aby wyjść z ewangelią do innych, trzeba być świadomym siebie i na nowo odkryć swoją tożsamość, by wejść w dialog ze światem – mówił arcybiskup.

Reklama

Metropolita zauważył, że korzenie kościoła łódzkiego mają swój początek w Gnieźnie. Podkreślił on również, że przed grudniem 1920 roku arcybiskupi gnieźnieńscy erygowali 74 parafie – do dziś stanowią one ponad jedną trzecią diecezji.

Po konferencji Prymas Polski oraz biskupi łódzcy udali się do pięciu miejsc w katedrze upamiętniających biskupów gnieźnieńskich, zapalając przy nich świecę jako wyraz pamięci i wdzięczności.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski, a wraz z nim przybyli biskupi oraz księża. W homilii abp Wojciech Polak również nawiązał do początków łódzkiego kościoła mówiąc:

- Tu są wasze duchowe korzenie. Do 1765 roku Łódź należała do archidiecezji gnieźnieńskiej. Wyrośliście jak drzewo. Jesteście kościołem zbudowanym na wodzie chrztu świętego i męczeńskiej krwi świętego Wojciecha. – mówił kaznodzieja.

Podkreślił on również uwagę, że diecezja łódzka powstała także z diecezji warszawskiej i włocławskiej. Nawiązując do 100-lecia odzyskania niepodległości Prymas Polski powiedział:

- Wtedy również, po latach zaborów, kiedy Polska odzyskała niepodległość, papież Benedykt XV powołał do życia waszą diecezję. Dlatego też niepodległość i wolność stoi u podstaw powstania tej diecezji. Archidiecezja łódzka niczym ewangeliczna latorośl, wszczepiona jest w Chrystusa, a zatem w początek chrześcijaństwa w Polsce, które swoje korzenia ma tu, w Gnieźnie. Wasze więc pielgrzymowanie jest wyrazem tej duchowej więzi i jedności całego kościoła.

Jako wyraz jedności, przed błogosławieństwem Metropolita Łódzki przyjął od Prymasa Polski relikwie św. Wojciecha. W dalszej części uroczystości pielgrzymi mieli możliwość zwiedzić podziemia Katedry oraz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wszyscy uczestniczyli we wspólnym obiedzie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-09-15 11:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem Prymasa Polski i rabina Schudricha

prymaspolski.pl

„Bez świętowania nie możemy być” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas nabożeństwa Słowa Bożego, które odbyło się 16 stycznia w Gnieźnie w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu. Ich motywem przewodnim było świętowanie dnia świętego.

Więcej ...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym, którzy dopuścili się grzechu śmiertelnego. Co to znaczy?

2025-07-09 19:10

Adobe Stock

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym osobom, które dopuściły się grzechu śmiertelnego publicznego - powiedział PAP ks. Grzegorz Strzelczyk, nawiązując do pogrzebu Tadeusza Dudy, który miał dokonać podwójnego zabójstwa córki i zięcia w Starej Wsi.

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką