Reklama

Historia

Bogaty program obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920

pl.wikipedia.org

Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bogaty program obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej przewidziano 14 i 15 sierpnia w miejscach pamięci walk z 1920 roku. Uroczystości związane z "Cudem nad Wisłą" odbędą się tradycyjnie w Warszawie, Ossowie i Radzyminie oraz w kilku innych miejscowościach.

Uroczystości rozpoczną się już w środę 14 sierpnia nieszporami o godz. 17.30 w konkatedrze na warszawskim Kamionku. O godz. 18.30 uroczystej Mszy św. przewodniczyć tam będzie bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong'Mbang w Kamerunie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Ossowie, gdzie rozegrała się jedna ze zwycięskich bitew wojsk polskich nad bolszewikami, 14 sierpnia o godz. 19.30 przy budynku szkoły nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej pomocy Narodu Węgierskiego w 1920 r. O godz. 21.00 planowany jest z kolei Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. mjr Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego.

W czwartek 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 93. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w katedrze polowej Wojska Polskiego o godz. 8.30 Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczyć będzie biskup polowy Józef Guzdek. W Eucharystii tradycyjnie uczestniczyć będą przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Tuż przed Mszą św., o godz. 8.10, prezydent złoży wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

O godz. 10.00 na Cmentarzu Poległych w Ossowie rozpocznie się modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki. Godzinę później w kaplicy na Cmentarzu Poległych odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Przewodniczyć jej będzie emerytowany metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, w koncelebrze z ordynariuszem warszawsko-praskim abp. Henrykiem Hoserem.

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie o godz. 10.00 prezydent Bronisław Komorowski złoży wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz kwiaty przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa zostanie też odsłonięta tablica poświęcona gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, jednemu z dowódców wojsk polskich w wojnie 1920 r.

Reklama

Prezydent Komorowski wręczy tego dnia także ordery i odznaczenia państwowe oraz nominacje generalskie i honorową broń białą, a także dokona pożegnania generałów odchodzących do rezerwy. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 na dziedzińcu Pałacu Belwederskiego. Przed Belwederem o godz. 12.00 rozpoczną się główne uroczystości państwowe święta Wojska Polskiego. Pół godziny później, w Alejach Ujazdowskich - na trasie od Pałacu na Rozdrożu do ulicy Gagarina - odbędzie się pokaz historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego.

O godz. 12.30 na Polanie Dębów Pamięci o?ar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem planowane jest odsłonięcie popiersia śp. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszka Gągora.

Z kolei w Ossowie o godz. 13.00 odczytany zostanie Apel Poległych w Bitwie Warszawskiej, nastąpi też złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych i uroczysty przemarsz w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Wojskowej na miejsce inscenizacji walk z 1920 r. Rozpoczną się one ok. godz. 13.45. Popołudniu przewidziano z kolei festyn letni, Bieg Dziecięcy "Cud nad Wisłą" pod patronatem władz samorządowych oraz koncerty.

Z okazji 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej szereg uroczystości religijno-państwowych zaplanowano także w Radzyminie oraz innych podwarszawskich miejscowościach związanych z upamiętnieniem walk z 1920 r.

Na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej w Radzyminie 15 sierpnia o godz. 17.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., odczytany też zostanie Apel Poległych. Wcześniej tego dnia przewidziano m.in.: XXII Międzynarodowy Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą” (Plac Tadeusza Kościuszki w Radzyminie), turniej brydżowy, wyścigi rowerowe dla dzieci, start XII Zlotu Motocyklowego „MotoCud” oraz o godz. 15.00 - uroczysty Apel przy pomniku Wincentego Witosa.

Reklama

W Tłuszczu koło Wołomina już we wtorek 13 sierpnia o godz. 17.00 zaplanowano Mszę św. polową pod pomnikiem „Obrońców Ojczyzny 1920 r.” (ul. Warszawska), Apel Poległych, złożenie wieńców oraz koncert chóru „Lux Mea”. O godz. 18.30 nastąpi przemarsz uczestników uroczystości z Tłuszczańską Młodzieżową Orkiestrą Dętą do Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej i uroczyste otwarcie wystawy „Cud nad Wisłą 1920” połączonej z prelekcją historyczną.

Apele pamięci, uroczyste Msze św. w intencji żołnierzy i rekonstrukcje historyczne walk z 1920 r. przewidziano również w Ząbkach, Markach i Mińsku Mazowieckim. Szczegółowy program uroczystości opublikowano na stronach Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-13 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szczodre Gody po staropolsku

W tym roku szczodre gody, czyli inaczej karnawał, zapowiada się skromnie. Z powodu pandemii COVID-19 będziemy pewnie siedzieli w domach w otoczeniu rodziny. Przypomnijmy więc sobie, jak bawili się w tym okresie nasi przodkowie, dla których po czasie Adwentu i postów następował upragniony czas radości i zabawy

Więcej ...

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

Więcej ...

Ks. Cisek przy grobie Jana Pawła II: wiara sprowadzona do tradycji jest zbyt słaba

2024-05-16 09:50

Wiara letnia, sprowadzona jedynie do tradycji, do choinek, święconek i jedynie okolicznościowej wizyty w kościele jest zbyt słaba, by zwyciężyć świat - powiedział ks. prałat Krzysztof Cisek, pracownik watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Mszy św. przewodniczył pomocniczy biskup kielecki Marian Florczyk. Koncelebrował jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania