Reklama

Kościół

Jasna Góra: dziękczynienie i błaganie w polskiej Kanie

BPJG

W duchu dziękczynienia za obecność Maryi w dziejach polskiego narodu, z błaganiem o ustrzeżenie wiary i ustanie epidemii na Jasnej Górze, z udziałem polskich biskupów i ok. 10 tys. wiernych, odbyły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Polski przypomniał o konieczności słuchania głosu Tej, która i dziś mówi do nas: „uczyńcie wszystko co Syn mój wam powie”. Kaznodzieja modlił się o łaskę pokoju i pojednania w naszej Ojczyźnie, ale też dla naszych sióstr i braci Białorusinów.

Abp Wojciech Polak za papieżem Franciszkiem powtórzył, że dziś niezbędne jest znalezienie lekarstwa na małego, ale strasznego wirusa, który rzuca cały świat na kolana, ale musimy uleczyć też wielkiego wirusa, czyli wirusa niesprawiedliwości społecznej, nierówności szans, marginalizacji i barku ochrony najsłabszych. - Ten wirus - wirus naszego egoizmu, prywaty, dbania jedynie o własne interesy, szukania dobra dla siebie i swoich środowisk w imię partykularnych interesów, wbrew czy wprost przeciw drugim, polaryzowania naszego życia społecznego, nie tylko infekuje serca poszczególnych ludzi, ale niszczy tkankę społeczną – mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wymieniając dalej wyzwania i problemy naszej cywilizacji, jak: deprecjonowanie a nawet poniewieranie fundamentalnych wartości, negacja życia ludzkiego, piękna rodziny, wierności małżonków, miłości do Ojczyzny, marginalizowanie a nawet wyszydzanie Boga, Prymas Polski przypomniał ducha powstałej 40-lat temu „Solidarności”, by budować na tym, co nas łączy, a jeśli walczyć, to tylko o człowieka i jego godność.

Podziel się cytatem

Reklama

-Trzeba nam i dziś pamiętać, że budować musimy na tym, co łączy, a nie na tym, co dzieli, że - jak mówił św. Jan Paweł II - solidarność musi iść przed walką, a jeśli wyzwala walkę, to jest to zawsze walka o człowieka, o jego godność, a nie walka przeciwko drugiemu człowiekowi. Taka walka bowiem zawsze wyzwala wrogość i pogardę, a nawet nienawiść. Zawsze uruchamia spiralę agresji, a język agresji nigdy nie jest językiem Chrystusa i Jego Matki!- mówił abp Polak.

Reklama

Zastanawiał się czy naprawdę Maryja kocha tylko tych, którzy Ją kochają? Czy Maryja kocha tylko tych, którzy w naszych oczach na to zasługują? Czy Matka porzuca swoje dziecko i odwraca się od niego tylko dlatego, że nie spełniło jej oczekiwań? Czy jednak nadal kocha chociaż krwawiącym i rozerwanym sercem?. Przypominał, że „nienawiść, pogarda i walka nie są językiem Ewangelii! Solidarność należy stawiać zawsze przed walką, zamiast walki. Tego nie wolno nam zatrzeć w pamięci”.

Reklama

Kaznodzieja modlił się o łaskę pokoju i pojednania w naszej Ojczyźnie, ale też dla naszych sióstr i braci Białorusinów.

Podczas Sumy ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu Prymasa Wyszyńskiego. - Śluby stały się programem pracy duszpasterskiej oraz społecznego wysiłku odnowienia polskiego życia w trudnym okresie walki z wojującym ateizmem - przypominał Generał Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski. - Zawierzamy Maryi na nowo nasz trud budowania życia rodzinnego, społecznego, państwowego na fundamencie Bożych przykazań, na poszanowaniu godności ludzkiej i życia każdego człowieka - mówił.

Podkreślał, że zawierzamy Maryi „niepewność jutra, jaką niesie ze sobą nękająca świat pandemia, oddajemy także Niepokalanemu Sercu Białoruś i trudny czas, który przeżywa, prosząc o pokój i zgodę w tym kraju”.

Podziel się cytatem

Mimo epidemii większość pielgrzymek pieszych, choć w zmienionej formie, została zorganizowana. Pielgrzymowali też częstochowianie. Za poczucie odpowiedzialności za Polskę, a zwłaszcza za młode pokolenie podziękował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Podziel się:

Oceń:

2020-08-26 14:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Polski i Niemiec modlili się o pokój w 50. rocznicę wymiany listów

Marian Sztajner

Mszę św. z okazji 50. rocznicy wymiany listów o pojednaniu odprawili dziś na Jasnej Górze biskupi polscy i niemieccy. Przewodniczący episkopatów obydwu krajów – abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx – podpisali wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzieli wspieranie Kościołów w różnych krajach świata w ich działaniach na rzecz pojednania.

Więcej ...

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

Więcej ...

Nowy biskup sosnowiecki: pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego

2024-05-16 14:34
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego, słabej relacji z Panem Bogiem i ludźmi - powiedział w czwartek w Radiu eM nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny. W diecezji w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania