Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: spotkanie nt. aspektów ojcostwa kard. Stefana Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego

Różne aspekty ojcostwa kard. Stefana Wyszyńskiego to temat kolejnego, ostatniego przed wakacjami, spotkania „Prymas Jasnogórski - Maryjne drogi do świętości kard. Stefana Wyszyńskiego”, które odbędzie się na Jasnej Górze w najbliższą sobotę, 27 czerwca. Cykl stanowi przygotowanie do beatyfikacji sługi Bożego i razem z modlitwą zanoszoną przede wszystkim podczas nocnych czuwań nazywanych kołataniem do Matki Najświętszej, wpisuje się w wielkie wołanie o rychłe wyniesienie go na ołtarze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Chcemy rozmawiać o różnych aspektach ojcostwa Prymasa Wyszyńskiego - podkreśla o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Zauważa, że choć Sługa Boży był biskupem, kardynałem, mężem stanu, dostojnikiem to dla najbliższych współpracowników był prawdziwym ojcem, ciepłym, serdecznym, zatroskanym, do tego stopnia, że sami nazywali go właśnie ojcem.

O. Tabulski przypomina, że kard. Wyszyński to niekoronowany król Polski nazywany Ojcem Narodu, który w trudnym czasie potrafił być „zwornikiem” narodu, i który prowadził i jednoczył nie tylko Kościół, i gotów był za swą posługę zapłacić najwyższą cenę a więc złożyć ofiarę ze swego życia mówiąc „non possumus”. To dlatego punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Pawła Zuchniewicza „Ojciec wolnych ludzi”. Rozmowa z autorem została zarejestrowana wcześniej i będzie wyemitowana podczas sobotniego spotkania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powieść oparta na faktach ukazuje o życie Prymasa od momentu, gdy jeszcze jako zwykły ksiądz jest świadkiem wybuchu II wojny światowej. W trakcie wojny jest aresztowany przez gestapo, poznaje grupę dziewcząt zwanych później Ósemkami, dla których stanie się kierownikiem duchowym, pracuje jako kapelan powstańczego szpitala. Po wojnie zostaje mianowany biskupem, a w 1948 roku zostaje prymasem. Istotną część książki stanowi opis uwięzienia Prymasa przez władze komunistyczne i prób złamania go przez UB.

Podziel się cytatem

Reklama

Gościem wieczoru będzie także o. Michał Legan, paulin, który mówić będzie o różnych wymiarach ojcostwa duchowego i o naszych odniesieniach do Boga Ojca.

Reklama

Dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego podkreśla, że dla Prymasa Wyszyńskiego Bóg był właśnie przede wszystkim Ojcem i to dlatego we wszystkich swych doświadczeniach widział Jego wolę i potrafił je przyjąć jako wyraz troski o życie duchowe a co za tym idzie o zbawienie. - Taką postawę Prymasa wyraża jego biskupie zawołanie Soli Deo czyli samemu Bogu, wszystko samemu Bogu - zauważa o. Tabulski.

Reklama

Spotkanie rozpocznie się w najbliższą sobotę, 27 czerwca o godz. 19.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Będzie transmitowane przez jasnogórski kanał na portalu YouTube i Radio Jasna Góra.

Po nim Apel Jasnogórski i nocne czuwanie modlitewne o rychłą beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-06-23 17:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” kołatała u Matki Bożej

Karol Porwich /Niedziela

Słowa św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego zostały przypomniane 23 sierpnia w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Podczas „Nocnego kołatania u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego” czuwała redakcja tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz wierni z parafii Dobrego Pasterza z Olkusza.

Więcej ...

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...