Reklama

Rodzina

Maląg: to niezmiernie ważne, że rodzina jest w centrum uwagi

PAP

Szefowa MRPiPS Marlena Maląg

Od 2015 r. rozpoczęło się budowanie dobrego czasu dla Polski, dobrego czasu dla polskich rodzin. Dla mnie jako ministra rodziny, pracy i polityki społecznej jest to niezmiernie ważne, że rodzina jest w centrum uwagi – powiedziała w czwartek w Margoninie (Wielkopolska) szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odwiedziła w czwartek m.in. Margonin, gdzie wręczyła promesę Fundacji Rozwój Zbyszewic, która otrzymała dofinansowanie w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS).

Minister podkreśliła w trakcie spotkania, że „od 2015 roku rozpoczęło się budowanie dobrego czasu dla Polski, dobrego czasu dla polskich rodzin”.

"Dla mnie, jako ministra rodziny, pracy i polityki społecznej jest to niezmiernie ważne, że rodzina jest w centrum uwagi – w centrum uwagi są zarówno rodzice z małymi dziećmi, ale także nasi seniorzy, którym jesteśmy zobowiązani szacunek, podziękowanie za wychowanie młodego pokolenia, nas, za pokazanie, jak przejść przez życie z godnością nie raniąc drugiego człowieka” – dodała.

Reklama

Szefowa resortu rodziny pracy i polityki społecznej wskazała, że Aktywność Społeczna Osób Starszych to jeden z programów realizowanych w ramach szeroko rozumianej polityki prorodzinnej i wsparcia seniorów.

"Wsparcie seniorów to też 13. emerytura, godziwa waloryzacja rent i emerytur, program Senior Plus z budżetem 80 mln zł, który jest adresowany dla jednostek samorządu terytorialnego na tworzenie Domów i Klubów Seniora. Aktywność Społeczna Osób Starszych to program z budżetem 40 mln zł, który jest adresowany dla organizacji pozarządowych na organizację najróżniejszych przedsięwzięć, które przede wszystkim mają służyć seniorom” – podkreśliła.

W sumie w latach 2016-2019 w całej Polsce w ramach programu ASOS sfinansowanych zostało ponad 1400 projektów, z których skorzystało prawie 573,5 tys. osób – w tym 38,5 tys. osób z niepełnosprawnościami. W ramach tegorocznej edycji programu dofinansowanie obejmie ponad 300 projektów na łączną kwotę blisko 38 mln zł. Niemal 3 mln zł zostanie przeznaczonych na aktywizację seniorów w Wielkopolsce w ramach 25 projektów, które obejmują swoimi działaniami prawie 5 tysięcy osób starszych, w tym 400 z niepełnosprawnością.

Wśród dofinansowanych projektów są m.in. zajęcia edukacyjne z różnych dziedzin, zajęcia w obszarze kultury i sztuki, promujące aktywność fizyczną osób starszych oraz aktywność turystyczno-rekreacyjną, budowanie sieci społecznych, w tym wolontariat wewnątrz i międzypokoleniowy. To także rozszerzanie dostępności do usług społecznych m.in. opiekuńczych, kulturalnych czy edukacyjnych.

Reklama

Minister wskazała, że od 2016 do 2019 roku na terenie województwa wielkopolskiego zrealizowano 58 projektów na blisko 6 mln zł. Finansowane ze środków ASOS projekty objęły swoimi działaniami blisko 9 tys. osób starszych. Wśród nich było ok. 1 150 osób z niepełnosprawnością.

"Kolejna edycja programu, czyli na rok 2021 i kolejne lata, planujemy, aby miała większy budżet. Jeszcze dzisiaj nie będę mówiła o dokładnych kwotach, ale przede wszystkim, aby więcej stowarzyszeń mogło uczestniczyć w tym programie i z realnego wsparcia skorzystać, bo widzimy, że jest potężne zainteresowanie. Widzimy również potężne zainteresowanie seniorów; cieszę się, że seniorzy w dzisiejszym spotkaniu też uczestniczyli, bo to pokazuje jak ważne rzeczywiście jest to wsparcie i jak ważna jest ta aktywność osób starszych, aby tę jesień życia z uśmiechem i z drugim człowiekiem mogli razem spędzić” – zaznaczyła Maląg.

W ramach wizyty w Wielkopolsce minister Maląg odwiedzi także Rogoźno, gdzie spotka się m.in. z realizatorami programu ASOS. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ mhr/

2020-06-18 17:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Misja osób starszych

2020-08-12 08:35

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2020, str. I

„O miejsce dla Chrystusa w życiu chorych i starszych” – tak brzmiała intencja lipcowego czuwania modlitewnego w Hałcnowie.

Więcej ...

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2020-08-13 10:17

15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara we wniebowzięcie Maryi w tradycji chrześcijańskiej obecna jest od pierwszych wieków, choć stała się ona jednym z dogmatów dopiero w roku 1950 i to tylko w Kościele katolickim. W Kościołach wschodnich święto obchodzone jest jako „Zaśnięcie Matki Bożej”.

Więcej ...

„Bezcelowa” pielgrzymka. Częstochowianie w grupie błękitno-białej

2020-08-13 21:33

Pallotti FM

– To był dzień pełen słońca i modlitwy – podsumowuje krótko ks. Marek Olejniczak, proboszcz parafii św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie i wieloletni przewodnik grupy błękitno-białej, idącej w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej Akademickich Grup „17” na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

Kościół

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

Kananejka – wysłuchana i pochwalona

Wiara

Kananejka – wysłuchana i pochwalona

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Kościół

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

Kościół

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów