Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Byśmy nie zapomnieli o Nim w Krasnobrodzie

2020-05-19 11:22

Karolina Piotrowska

Jan Paweł II jako Polski Święty wciąż jest obecny w sercach Polaków, miejsc pracy oraz szkół. Pozostaje tylko pytanie, czy wciąż pamiętamy nie tylko o nim, ale i o tym, co niestrudzenie głosił przez swoje życie. Jego przesłanie dla współczesnych ludzi może wydawać się trudne. Nie ze względu na dobór słów, jednak na wartości, które głosił. Zło zawsze nazywał złem, grzech grzechem a grzesznika człowiekiem oczekującym na miłość i Miłosierdzie. Czy o tym wszystkim pamięta Zespół Szkół w Krasnobrodzie, którego jednym z patronów jest właśnie Jan Paweł II? W jaki sposób najlepiej przekazywać wartości głoszone przez Polskiego Świętego?

- Najlepiej, jak z wszystkimi wartościami, przekazywać je niosąc przykład samym sobą. Wszystkich nauczycieli cechuje etyczna, moralna postawa. To punkt wyjścia do pracy z młodzieżą. Z jednej strony przekaz Jana Pawła II z jednej strony jest filozoficzny, ale z drugiej prosty w odbiorze, bo przedstawiany prostym językiem. Patronat Jana Pawła II to niewątpliwy zaszczyt, ale i ogromne wyzwanie. Jest on stale obecny w naszych działaniach. Uczymy młodych ludzi, by byli dobrymi ludźmi, by dostrzegali każdego człowieka i żeby nie zapomnieli, że oni sami będąc ludźmi powinni dawać i oczekiwać ludzkiego podejścia do innych – powiedziała dyrektor Zespołu Szkół w Krasnobrodzie, Elżbieta Działa.

Pomimo pandemii szkoła świętowała setną rocznicę urodzin Jana Pawła II poprzez konkursy internetowe. Młodsze dzieci miały szansę wykazać się poprzez robienie kartki urodzinowej dla Papieża, starsi wykonywali podobne prace, ale dostosowane do ich wieku. Szkoła zaproponowała nie tylko młodzieży, ale i wszystkim mieszkańcom Krasnobrodu wzięcie udziału w akcji internetowej, której celem było ukazanie bliżej myśli Jana Pawła II a także wspomnień z nim związanych. W tym celu zainteresowani mogli nagrać film lub prezentację przedstawiającą powyższą tematykę. Biblioteka szkolna organizowała z kolei wystawy prezentowane poprzez strony internetowe. Dlaczego patronem szkoły został jednak Jan Paweł II?

- Dużo łatwiej wychowuje się młodzież, gdy wychowanie można oprzeć na wartościach. On potrafił pokazać, że w człowieku jest siła. Było to tak bardzo odczuwalne podczas jego pielgrzymki i przemówienia na Placu Piłsudskiego. W szkole jego nauczanie realizujemy poprzez przypominanie ważnych cytatów podczas lekcji, istotnych dat w jego życiu czy chociażby akademie – powiedział nauczyciel Zespołu Szkół w Krasnobrodzie, Marek Pawluk.

Reklama

Uczniowie wspominają wszystkie akademie z rozrzewnieniem i choć w tym roku, nie mogli wystawić kolejnej sztuki przypominającej nauczanie Jana Pawła II, to jego osoba była żywa w ich sercach.

- Wcielanie się w postać Jana Pawła II na akademiach oraz uczenie się w tej szkole pokazały mi jeszcze bardziej wielkość tej wyjątkowej osoby. Na przykład pantomima, podczas której wcieliłem się w jego postać pozwoliła mi poznać jego piękne a zarazem trudne życie. Uświadamiałem sobie wartość rodziny i patriotyzmu w naszym życiu. To co najpiękniejsze było to jednak słowa, które usłyszałem pewnego razu w szkole: Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali – przyznał uczeń ZS w Krasnobrodzie, Paweł Korga.

18 maja w krasnobrodzkim sanktuarium została odprawiona msza dziękczynna za życie i pontyfikat Papieża Polaka. W ten sposób parafia NNMP w Krasnobrodzie wpisała się w akcję rozpoczętą w Austrii 100 mszy na 100 rocznicę urodzin. Pomysł ten rozpoczęła Wspólnota Modlitewna św. Jana Pawła II przy Polskiej Misji Katolickiej w Wiedniu oraz Stowarzyszenie im. Jana Pawła II w Austrii. Do akcji dołączyły się wspólnoty na całym świecie odprawiając tego dnia nie 100 a blisko 200 mszy świętych dziękczynnych. Do tej grupy dołączyła parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. Ksiądz prał. Eugeniusz Derdziuk nie krył wdzięczności za zaangażowanie się wiernych i obecność podczas liturgii również poprzez transmisję internetową.

Reklama

Pandemia nie zatrzymała pamięci o Janie Pawle II. Wciąż żywy w sercach i wierzymy, że nadal żywy w słowie i jeszcze bardziej w czynach mieszkańców Roztocza.

Ewa Monastyrska.

Wybrane dla Ciebie

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Więcej ...

Francja: przewodniczący episkopatu zachęca do przemyśleń o czasie po pandemii

2020-06-04 08:42

Adobe.Stock

Epidemia ma wartość ostrzeżenia i zachęca do przemyślenia własnego życia – uważa arcybiskup Reims Éric Marie de Moulins d’Amieu de Beaufort, przewodniczący Konferencji Biskupów Francji (CEF). Swe poglądy zawarł on w książce, napisanej w formie długiego listu, zatytułowanej „Le matin, sème ton grain” (Poranku, zasiej swe ziarno), która 3 maja ukazała się nakładem wydawnictw Bayard Éditions-Mame-Éditions du Cerf. Jest to odpowiedź jego i całego episkopatu na zaproszenie, jakie prezydent Emmanuel Macron skierował do wspólnot wyznaniowych w tym kraju podczas spotkania on-line z nimi 21 kwietnia. Zachęcił wówczas do refleksji na temat obecnej pandemii i walki z nią oraz do religijnej wizji przyszłości po zarazie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kościół musi być przeźroczysty

Kościół musi być przeźroczysty

Ks. Paweł Rytel - Andrianik kończy pracę na stanowisku...

Kościół

Ks. Paweł Rytel - Andrianik kończy pracę na stanowisku...

PILNE: Marszałek Sejmu zarządziła datę wyborów...

Wiadomości

PILNE: Marszałek Sejmu zarządziła datę wyborów...

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Niedziela Wrocławska

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Polska

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...

Wiadomości

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...

Kościół

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła