Reklama

Niedziela Świdnicka

Zmarł wałbrzyski duszpasterz ks. inf. Julian Źrałko, miał 85 lat

Ks. infułat Julian Źrałko (1934-2020)

Ryszard Wyszyński

Ks. infułat Julian Źrałko (1934-2020)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek 11 maja 2020 roku w godzinach popołudniowych odszedł do wieczności ks. infułat Julian Źrałko, wieloletni proboszcz parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu.

ks. inf. Julian Jan Źrałko, ks., ur. 27 VIII 1934 w Wicyniu k. Złoczowa, na wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej (archidiecezja Lwowska). Był najstarszym z czwórki rodzeństwa Marii i Antoniego Źrałko. Przez dwa lata chodził do szkoły podstawowej w Wicyniu, a później w Biskupicach Oławskich. Naukę w szkole średniej odbywał przez dwa lata w szkole kolejowej we Wrocławiu, następnie w niższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po ukończeniu Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, 14 sierpnia 1960 roku przyjął święcenia kapłańskie w archikatedrze wrocławskiej z rąk sufragana wrocławskiego bp Andrzeja Wronki. Następnie w latach 1960-1964 pracował jako wikariusz w parafii św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, a w latach 1964-1966 w parafii św. Bonifacego we Wrocławiu, gdzie zajmował się katechizacją młodzieży i był duszpasterzem akademickim. W roku 1966 w parafii Św. Jerzego w Wałbrzychu na Białym Kamieniu objął urząd wikariusza substytuta, a dwa lata później został administratorem tej parafii. W tym czasie aktywnie działał na rzecz młodzieży akademickiej i pracującej. Ks. infułat na początku swojej pracy w par. Św. Jerzego wypracowywał struktury parafii i organizował duszpasterstwo. Dzięki niemu powstał tu m.in. Klub Inteligencji Katolickiej, poradnia rodzinna, wspólnoty dla młodzieży i dorosłych, kuchnia dla ubogich.

Pracował z górnikami. Od VI 1966 pełnił funkcje diecezjalnego referenta duszpasterstwa młodzieży żeńskiej. W 1976 został współinicjatorem wybudowania w Wałbrzychu-Konradowie kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, co spotkało się z szykanami ze strony Wydziału IV Służby Bezpieczeństwa, ds. Wyznań w Wałbrzychu. W roku 1980 otaczał posługą duszpasterską górników i sprawował Msze św. na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez”.

Reklama

Od 1980 był organizatorem uroczystości religijnych i patriotycznych w kościele św. Jerzego, na stadionie KS Górnik, w zakładach pracy. Był współorganizatorem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, a od października 1981 corocznych Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Po 1981 r. aktywnie uczestniczył w obronie działaczy „Solidarności”, m.in. podczas procesów, co spowodowało szczególnie zainteresowanie służb bezpieczeństwa tą parafią. Był organizatorem pomocy dla internowanych, obserwatorem w procesach działaczy "Solidarności", odwiedzał internowanych. Wielokrotnie przesłuchiwany. Za swoją działalność w 2006 roku został odznaczony medalem Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. W lutym 1980 roku został dziekanem dekanatu Wałbrzych-Północ, a od 1992 dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Legnicy.

W grudniu 1985 otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości. W czerwcu 2000 godność prałata domowego Ojca Świętego. Jako pierwszy, w dziejach Wałbrzycha ks. Julian Źrałko, w maju 2009 roku otrzymał godność Protonotariusza Apostolskiego. Bullę Papieża Benedykta XVI o nadaniu tytułu infułata 17 maja 2009 roku, odczytał w kościele Św. Jerzego w Wałbrzychu sam ówczesny Biskup Świdnicki bp Ignacy Dec.

Po ustanowieniu diecezji świdnickiej w 2004 roku stał się kapłanem tej diecezji. W 2010 roku ks.inf. Źrałko został odznaczony tytułem "Zasłużony dla miasta Wałbrzycha". W tym samym roku przeszedł na emeryturę. Ostatnie lata życia spędził w domu księży emerytów w Świdnicy. Przez blisko 50 lat związany był z par. Św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu na Białym Kamieniu, a przez ponad 40 lat był jej proboszczem.

Odszedł do wieczności w 86. roku życia i 60 roku kapłaństwa. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-05-11 18:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Ks. Grzegorz Umiński

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Wyjątkowy jubileusz 75-lecia przyjęcia święceń kapłańskich obchodził 27 maja, ks. Józef Lisiak SAC, który na co dzień mieszka w pallotyńskiej wspólnocie w Wałbrzychu w par. Św. Franciszka z Asyżu.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...