Reklama

Turystyka

Oświęcim: otwarto nową żydowską wystawę narodową na terenie Muzeum

Greenwich Photography / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przyjdźcie do bloku 27 i zobaczcie imię po imieniu” – zachęcał premier Izrael Beniamin Netanyahu, który wspólnie z polskim ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim otworzył 13 czerwca w Oświęcimiu nową wystawę narodową „Szoa”. Ekspozycja mieści się w bloku 27 na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Zastąpiła ona dotychczasową, otwartą ponad 30 lat temu. Instalację muzealną, podzieloną na kilka tematycznych części, przygotował Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Jedna z najbardziej wstrząsających sal poświęcona jest pamięci 1,5 mln dzieci żydowskich zamordowanych podczas Zagłady. Na białych ścianach izraelska artystka, Michal Rovner odwzorowała niektóre z zachowanych autentycznych dziecięcych rysunków pozostawionych przez ofiary. W innej sali znajduje się natomiast gigantyczna „Księga Imion” z zebranymi przez Instytut Yad Vashem imionami i nazwiskami 4,2 mln ofiar Szoa.

Podczas inauguracyjnego zwiedzania kurator wystawy Avner Shalev otrzymał nagrodę „Światło Pamięci”. Jest ona uhonorowaniem osób zajmujących się podtrzymywaniem i przekazywaniem pamięci o byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk podkreślił, że dyrektor Instytutu Yad Vashem, przyczynił się bardzo do poszerzania współpracy Państwowego Muzeum w Oświęcimiu i placówki w Izraelu.

Premier Beniamin Netanyahu w swoim przemówieniu dzielił się swymi wrażeniami po obejrzeniu nowo otwartej wystawy: „Widziałem i dotknąłem imion milionów Żydów. Nie wszyscy trafili tutaj. Półtora miliona zostało zamordowanych w lasach i egzekucjach, na wsiach i w dołach, wśród nich także siostra bliźniaczka mojego błogosławionej pamięci teścia Shmuela Ben Artzi. Judith Hon była piękna i młoda. Kiedy ją zamordowano, miała około 20 lat. Widziałem tu jej imię. Są ludzie, którzy negują Holokaust. Przyjdźcie do bloku 27 i zobaczcie imię po imieniu” – apelował.

Reklama

Pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy zamordowali tysiące więźniów, premier Izraela oddał hołd ofiarom.

Nowa wystawa ujmuje kwestię Zagłady całościowo i nie ogranicza się jedynie do losów Żydów w Auschwitz-Birkenau czy w Polsce. W ten sposób historia największego niemieckiego obozu koncentracyjnego, stała się elementem – choć centralnym i niezwykle ważnym – umieszczonym na tle szerszej historii Szoa.

„Wystawa odwołuje się do sfery wizualnej, by zwiedzający jak najwięcej z niej wynieśli i zastanowili się nad tym, co zobaczyli” – mówił dziennikarzom kurator i zaznaczał, że twórcy nic nie zmienili z surowych wnętrz obozowego bloku, musieli się natomiast do nich dostosować.

Głównym bohaterem wystawy, która bardziej niż do historii, odnosi się do kwestii etycznych, jest człowiek – ofiara walcząca o swe człowieczeństwo i godność w nieludzkich warunkach i sytuacji. Wystawa posługuje się nowoczesnym językiem multimediów i muzyki, niosąc jednocześnie prosty, ascetyczny i czytelny przekaz o cierpieniu, ale też o tych, którzy ocaleli z Holokaustu.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-14 10:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: powstaje franciszkańskie Muzeum Ziemi Świętej

Przemysław Fenrych

Na jerozolimskim Starym Mieście wmurowany zostanie 25 czerwca kamień węgielny pod budowę muzeum poświęconego początkom chrześcijaństwa i utrzymaniu miejsc świętych.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24
Zofia Czekalska „Sosenka”

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania