Reklama

Niedziela Częstochowska

Pozostał człowiekiem bardzo skromnym

ks. prof. dr  hab. Jan Związek

Marian Florek/ TV Niedziela

ks. prof. dr hab. Jan Związek

Z okazji jubileuszu 50 - lecia uzyskania przez ks. prof. dr hab. Jana Związka tytułu doktora historii Kościoła 27 lutego 2020 r. w auli Wyższego Instytututu Teologicznego w Częstochowie odbyła się promocja XII tomu serii wydawniczej „Veritati et Caritati” dedykowanego dostojnemu jubilatowi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz profesor doskonale pamiętał szczegóły związane z obroną pracy doktorskiej, której recenzentem był wybitny polski historyk Janusz Tazbir, publikujący wówczas na łamach pisma wojujących ateistów Euhemer

- Wybór na recenzenta tak kontrowersyjnej osoby dla Kościoła podyktowany był jednak wielką liczbą cytowań prac uczonego, zamieszczonych w doktoracie. Opinia warszawskiego historyka dotycząca mojej pracy zatytułowanej Katolickie poglądy polityczno-społeczne w Polsce na przełomie XVI-XVII wieku w świetle kazań okazała się bardzo surowa ale nie na temat. – zwierzył się Niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgromadzonych gości na jubileuszowych uroczystościach powitał dyrektor Instytutu ks. dr Mikołaj Węgrzyn. Słowa wdzięczności na ręce jubilata przekazał w zastępstwie rektora częstochowskiego WSD ks. dr Kamil Zadrożny, a sylwetkę uczonego przedstawił ks. dr Paweł Kostrzewski. Laudację wygłosił prof. dr hab. Marian Głowacki, honorowy prezes Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego, który podkreślił niezwykłą pracowitość, punktualność i dobroć jubilata. Słuchacze mogli zapoznać się też z anegdotycznymi faktami z życia naukowca. Zdarzyło się, że kiedy powoływano w Częstochowie na miejsce Wyższej Szkoły Pedagogicznej Akademię im. Jana Długosza poproszono ks. prof. Związka o inauguracyjny wykład. W obostrzeniach władze uczelni ustaliły maksymalny czas wypowiedzi na 20 min. Mówca precyzyjnie wykonał zadanie. Jego wykład trwał dokladnie 19 min i 57 s.

Po wybrzmieniu Plurimos annos w wykonaniu chóru „Basilica Cantans” zaprezentowano księgę jubileuszową. Ks. dr Łukasz Laskowski określił ją jako 802-stronicowy pomnik życzliwości i wdzięczności dla dostojnego jubilata tych wszystkich autorów, których teksty złożyły się na tę potężną publikację.

W imieniu społeczności uniwersyteckiej głos zabrała prof. dr hab. Anna Wypych - Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, a w imieniu kolegów seminaryjnych uczynił to ks. Franciszek Dylus, życząc jubilatowi, by jego dorobek naukowy i praca dydaktyczna nadal owocowały ewangelizatorsko. Całość uroczystości podsumował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na finał wystąpił bohater wieczoru, który podziękował organizatorom, zgromadzonym gościom oraz mediom za życzliwą obecność.

Reklama

Na pytanie Niedzieli, czym jest historia, ks. prof. Związek odpowiedział, że dla niego osobiście jest to przede wszystkim nauka, na której należy budować życie i postępowanie swoje i swoich wychowanków. W duchu definicji historii przekutej w motto życiowe jubilata, wypowiedział się również na wstępie uroczystości abp. Waclaw Depo: - Postać Księdza Profesora jest ciągle do odkrycia, ale ta pamiątkowa książka, którą dzisiaj będziemy mu wręczać, już jest jakimś odsłonięciem, znakiem jego ludzkich relacji z tymi, którzy z tego skarbca historii wydobywają prawdę, a nie jakieś interpretacje, które mogą okazać się fałszem. Jestem wdzięczny Panu Bogu, że najpierw spotkałem Księdza Profesora jako rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, kiedy sam pełniłem funkcję rektora w Radomiu. Później dopiero zacząłem go odkrywać jako skarb historyczny, nie ten z muzeum, ale po prostu konkretnego człowieka, który pomimo tytułów pozostał człowiekiem bardzo skromnym.

- Wyższy Instytut Teologiczny ma za co być wdzięcznym ks. prof. dr hab. Janowi Związkowi, który przez szereg lat był wykładowcą Instytutu i wykształcił wiele pokoleń teologów. Można by powiedzieć, że ksiądz Profesor nie tylko uczył historii Kościoła, ale ją też współtworzył, będąc tej historii znaczną częścią. Potrzeba takich uroczystości, takich podniosłych momentów w życiu uczelni, które przypominają, a jednocześnie honorują zasłużone dla Instytutu osoby - powiedział w rozmowie z Niedzielą ks. Mikołaj Węgrzyn, dyrektor częstochowskiego WIT.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-02 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania