Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Bp Marian Kruszyłowicz przechodzi na emeryturę

Archiwum biskupa Mariana Błażeja Kruszyłowicza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek przyjął rezygnację 77-letniego bp. Mariana Kruszyłowicza z posługi biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Ostatnio w gremiach Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył on Zespołowi ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelna Polsko-Katolicką. Archidiecezja szczecińsko-kamieńska podziękuje odchodzącemu na emeryturę biskupowi za jego posługę 20 maja podczas uroczystej Mszy św. w katedrze w Szczecinie.

Dziękczynienie będzie miało miejsce w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła – patronki archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej 20 maja o godz. 18 w bazylice archikatedralnej w Szczecinie. Poprzedzi je nabożeństwo majowe o godz. 17.30.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diecezjanie będą dziękować Bogu za „wielość łask” płynących z ponad 23-letniej posługi bp. Kruszyłowicza oraz za „dar franciszkańskiej prostoty, pokoju i dobra, którym nas często zadziwiał i radował” – czytamy w zaproszeniu na uroczystości opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji.

Bp Marian Błażej Kruszyłowicz urodził się 6 maja 1936 r. w Gliniszczach (obecnie na terenie Białorusi) jako szóste, najmłodsze dziecko w rodzinie Jana i Rozalii Kruszyłowiczów. Jego matka była tercjarką franciszkańską.

Dzięki lekturze „Rycerza Niepokalanej” w 1949 r. trafił do Małego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. W sierpniu 1952 r. został przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Łagiewnikach koło Łodzi, gdzie przywdział habit św. Franciszka i otrzymał imię zakonne Błażej. Na zakończenie nowicjatu 31 sierpnia 1953 r. złożył pierwsze śluby zakonne ubóstwa, posłuszeństwa i czystości, i stał się franciszkaninem należącym do Prowincji Matki Bożej Niepokalanej z siedzibą w Warszawie.

Święcenia kapłańskie przyjął 7 lutego 1960 r. w Łodzi w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych (czyli franciszkanów konwentualnych) z rąk bp. Jana Wawrzyńca Kulika, natomiast sakrę biskupią 6 stycznia 1990 r. w Rzymie z rąk papieża Jana Pawła II.

Reklama

Po święceniach prezbiteratu pracował jako duszpasterz i katecheta w Koszalinie, Lublinie, Warszawie, Niepokalanowie, a następnie 11 lat w Rzymie, gdzie w Kurii Generalnej Franciszkanów, jako członek Papieskiej Komisji ds. Rosji opiekował się franciszkanami po zlikwidowaniu przez komunistów struktur zakonnych w krajach Europy Wschodniej. Często w charakterze turysty podróżował do Czechosłowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, i kilku republik ZSRR, wspomagając nie tylko franciszkanów z rozwiązanego w tych krajach zakonu, ale również kapłanów diecezjalnych, pomagał zwłaszcza zdelegalizowanemu Kościołowi Katolickiemu Obrządku Wschodniego w Rumunii.

Po zakończeniu posługi w Kurii Generalnej Franciszkanów w Rzymie, przez współbraci został wybrany przełożonym prowincji zakonnej w Warszawie, a następnie został Przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

W 1990 roku w styczniu z rąk papieża Jana Pawła II otrzymał sakrę biskupią w Rzymie. Wcześniej, bo już w grudniu został ustanowiony biskupem pomocniczym ówczesnej diecezji szczecińsko-kamieńskiej, w której posługiwał do dziś. Jego biskupią dewizą są łacińskie słowa: „Oboedientia et pax”, czyli „Posłuszeństwo i pokój”, które były też mottem posługi papieża Jana XXIII.

Jako biskup uczestniczył w organizowaniu Radia Niepokalanów, TV Niepokalanów i TV Familijnej. W roku 1995 r. Konferencja Episkopatu Polski mianowała go asystentem tworzonej wówczas przez franciszkanów Telewizji Niepokalanów, następnie (od 2001 r.) przewodniczącym Rady Programowej Telewizji Puls. Z tego tytułu był też członkiem Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu.

Ponadto jako biskup-zakonnik, przez wiele lat był także członkiem Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Po ukończeniu 75 roku życia złożył rezygnację z posługi biskupiej na ręce papieża, ale 21 czerwca 2011 r., Benedykt XVI zdecydował, aby bp Kruszyłowicz kontynuował posługę biskupa pomocniczego w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przez kolejne dwa lata po osiągnięciu wieku kanonicznego. 11 maja br. jego rezygnację przyjął papież Franciszek.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-13 07:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szczecin podziękował bp. M. Kruszyłowiczowi za 23 lata posługi

Archiwum Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Rozpoczynają się egzaminy maturalne

2024-05-07 07:10

Adobe Stock

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 11 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Kościół

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?