Reklama

Kultura

Kolędowe serce Polski bije w Będzinie!

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Minęły Święta Bożego Narodzenia – ten wyjątkowy, radosny czas spotkań z najbliższymi. Jego istota to wcielenie Boga, jego oprawa – choinki, światła, wyjątkowe potrawy i cudowne brzmienie najpiękniejszych kolęd. I właśnie dzięki nim chcemy przedłużyć prawdziwą magię Świąt!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapraszamy do wspólnego kolędowania z uczestnikami 26. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – największego tego typu przeglądu w Europie, który tradycyjnie odbędzie się w Będzinie. Na przesłuchania finałowe zapraszamy w dniach 9-11 stycznia 2020 r. (czwartek – sobota) do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w godzinach od 9.00 do 20.30 (w sobotę do 17.00).

Festiwal niemal od początku istnienia odbywa się pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego "Niedziela".


Podziel się cytatem

- Na scenie 141 solistów, chórów i zespołów wykona prawie 400 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach. Usłyszymy te najbardziej znane, ale także lokalne, czy też napisane przez samych uczestników. Będą folkowe kapele, chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, kameralne zespoły wokalne i grające na rockowo i jazzowo grupy wokalno-instrumentalne. Sami najlepsi, wyłonienie spośród 1675 podmiotów wykonawczych, które wzięły udział w eliminacjach. Odbywały się one w grudniu w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Konkurencja była ogromna, a pasja śpiewania wielka – podkreśla ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.

W jury zasiądą profesorowie akademii muzycznych – Ewa Biegas (przewodnicząca), Teresa Krasowska i ks. Paweł Sobierajski. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskego oraz Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego i Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Będzie barwnie, nostalgicznie, wesoło i pięknie. Będzie można posłuchać, ale też pooglądać wspaniałe regionalne stroje i zgłębić lokalne tradycje. To wyjątkowy czas, który pokazuje, że kolędowa tradycja jest żywa, a puls gościnnego dla wykonawców Będzina bije w kolędowych rytmach! – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Festiwalu.

Reklama

Festiwal jak zawsze zakończy się Koncertem Galowym, który odbędzie się w niedzielę, 12 stycznia, o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na os. Syberka. Będzie on w podwójnym znaczeniu gwiazdorski – nie tylko wystąpią na nim najzdolniejsi wykonawcy tej edycji, ale także dekorację stanowiły będą gwiazdy kolędnicze. Ogólnopolski konkurs plastyczny na ich wykonanie zorganizowany został przez Festiwal i Muzeum Zagłębia w Będzinie. Reżyserem koncertu będzie Dariusz Wiktorowicz.

Wstęp na całość przesłuchań i Koncert Galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich melomanów.


Podziel się cytatem
Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału organizatorzy we współpracy z Fundacją Warsztat Wiedzy przygotowali transmisję całości przesłuchań i koncertu na żywo na stronie internetowej Zobacz (filmy z ubiegłego roku obejrzało prawie 30 tysięcy osób). Na stronie można znaleźć też szczegółowe harmonogramy przesłuchań (w zakładce II etap).

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2019-12-31 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolędy z Będzina popłynęły na cały świat

Piotr Wyparło

Grand Prix 27. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika i nagroda 10.000 zł ufundowana przez Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego dla Szalowskiego Zespołu Wokalnego – to najważniejsza informacja z finałowego protokołu wypracowanego przez jury będzińskiego przeglądu, złożone z wybitnych muzycznych ekspertów.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...