Reklama

Polska

Prymas Polski: musimy dawać świadectwo i strzec depozytu wiary

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Za wszelką cenę musimy strzec depozytu wiary. Naszym zadaniem jest dawanie świadectwa Jezusowi i wprowadzanie Bożego Słowa w przestrzeń publiczną, do naszych domów, zakładów pracy, szkół i miast” – mówił w sobotę w Żninie abp Józef Kowalczyk. Metropolita gnieźnieński uczestniczył w obchodach 750-lecia miasta.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w żnińskiej farze, której patronuje św. Florian, od 2009 r. także patron miasta. Przypominając jego życie i męczeństwo, a także wskazując na wezwanie św. Pawła do wiernego trzymania się depozytu wiary, abp Kowalczyk apelował o obronę wiary w przestrzeni publicznej i odważne świadectwo przynależności do Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Za wszelką cenę strzec depozytu wiary. My chcemy dzisiaj z gorliwością podejmować to wezwanie św. Pawła, potwierdzone życiem św. Floriana, ale również tak wielu nam współczesnych sióstr i braci, którzy każdego dnia, często za cenę życia, świadczą o swojej przynależności do Chrystusa i do Kościoła”.

„Nasza polska rzeczywistość nie wymaga od nas ofiary krwi, ale to wcale nie oznacza, że depozyt wiary jest bezpieczny. Właśnie dzisiaj wymaga on naszej obrony w przestrzeni publicznej i społecznej. W naszej codzienności niemal na każdym kroku mamy okazję zaświadczyć, że chrześcijanin to ten, który podejmuje to wielowiekowe dziedzictwo i pozostaje wierny Chrystusowi i jego Ewangelii” – mówił w homilii Prymas Polski.

Przypomniał również, że zadaniem wierzących jest ewangelizować, głosić Boże Słowo w przestrzeni publicznej, tam, gdzie żyjemy – w rodzinach, zakładach pracy, szkołach, w miastach. Mieszkańców Żnina zobowiązuje do tego w sposób szczególny święty patron miasta.

Męczennicy, ci odlegli jak św. Florian, ale także ci współcześni, są dla nas znakiem świętości Kościoła, są znakiem wierności wobec Bożego Prawa, wreszcie są znakiem miłości, która nie wycofuje się z tego, co trudne, nie rezygnuje z tego, co zaczyna kosztować i wymagać, ale konsekwentnie trwa w zaufaniu wobec Boga” – mówił na koniec metropolita gnieźnieński.

Reklama

Msza św. w żnińskiej farze rozpoczęła świętowanie 750. rocznicy lokacji miasta na prawie magdeburskim. Dokonał jej arcybiskup metropolita gnieźnieński Janusz. Z okazji jubileuszu powstała specjalna strona internetowa www.750lat.umznin.pl

Św. Florian żył w czasach ostatniego prześladowania chrześcijan za cesarza Dioklecjana w ówczesnej rzymskiej prowincji Ufernoricum, dzisiejszej Górnej Austrii. Był tam szefem kancelarii namiestnika. Jako członek chrześcijańskiej wspólnoty w Lauriacum (obecne Lorch) odmówił złożenia wymaganej przez cesarza przysięgi wobec bożków rzymskich, składanej przez urzędników. Z tego powodu został odsunięty od urzędu i osiedlił się w pobliżu dzisiejszego St. Pölten.

Dowiedziawszy się, że młody Kościół w Lauriacum przeżywa ciężkie prześladowania, powrócił tam, chcąc mu pomóc. Został jednak natychmiast ujęty. Biczowano go, rozrywano jego ciało hakami a później uwiązano kamień u szyi i utopiono. Stało się to 4 maja 304 roku na moście na rzece Enns. Ciało Floriana pochowała chrześcijanka, wdowa Waleria. Z czasem zbudowano w tym miejscu kościół i klasztor benedyktynów. Do dziś miejscowość St. Florian w Górnej Austrii jest żywym ośrodkiem kultu tego męczennika.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-04 18:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świętowanie trwa

2024-06-18 14:28

Niedziela Plus 25/2024, str. VIII

Archiwum organizatorów

Zależy mi na tym, żeby nie poprzestać na rocznicowych obchodach. Bardzo chciałbym, aby w diecezji nastąpiły poruszenie serc i dalszy etap budowania wspólnoty (rodziny) diecezjalnej – podkreśla ks. Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski.

Więcej ...

Łódź: Znamy zwycięzców XIX Mistrzostw Polski LSO w piłce nożnej!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?