Reklama

Zdrowie

ABC e-recepty

Pexels/pixabay.com

Impulsem do napisania artykułu był list czytelnika, pewnie w starszym wieku który napisał, że nie zna się na nowoczesny systemach komunikacji, nie wie czym jest internetowe konto pacjenta i w związku z tym obawia się że e-recepty spowodują, że starsze osoby nie będą mogły otrzymać leków. Prosił również „Niedzielę” o interwencję w tej sprawie u autorów ustawy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spieszymy uspokoić pana Jana z Nowego Targu i inne osoby, które podzielają jego obawy co do elektronicznej postaci recepty, która – obecnie jeszcze testowana w wybranych przychodniach – będzie wystawiana w całym kraju od 8 stycznia 2020 r. Monika Dębkowska z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia zapewniła nas, że pacjenci, którzy nie mają internetowego konta pacjenta, nie są za pan brat z nowinkami technologicznymi, nie dysponują smartfonem będą otrzymywać leki w taki sam sposób jak dotąd . Oznacza to, że na zakończenie wizyty lekarz wręczy im wydruk recepty z nazwą i dawką leku bądź leków i na tej podstawie będą mogli wykupić – a w przypadku np. leków 75+ – otrzymać bezpłatnie – zlecone lekarstwa.

Jeżeli pacjent zdecyduje, że chce otrzymać recepty w postaci elektronicznej, informacje o przepisanych lekach będzie otrzymywał w postaci kodu przesłanego SMS-em lub e-mailem. W tym przypadku warunkiem jest posiadanie internetowego konta pacjenta. Aby założyć IKP musimy wcześniej uzyskać tzw. profil zaufany. Jest to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w Internecie oraz składać podpis zaufany. Dla tych, którzy już mają profil zaufany założenie IKP nie będzie trudne - można to zrobić w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia lub po zalogowaniu się na stronie internetowej pacjent.gov.pl . Jeżeli lekarz wystawi receptę w postaci elektronicznej pacjent otrzyma kod jako SMS lub e-mail. Kod ma dwojakie znaczenie: umożliwi pacjentowi dostęp do treści recepty oraz pozwoli na jej realizację w aptece.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Te dwa, równorzędnie funkcjonujące sposoby otrzymywania i realizacji recept dotyczą wszystkich leków: nierefundowanych, refundowanych na poziomie odpłatności 50 proc. lub 30 proc., realizowanych jako tzw. „ryczałt”, leków z listy 75+ i innych. Tak jak dotąd, pacjent będzie miał możliwość zmiany leku na wskazany przez farmaceutę jego tańszy odpowiednik.

Reklama

Warto też wiedzieć o innych zmianach, które będą wprowadzone. Recepty będą obecnie przez 365 dni. Wyjątki dotyczą: antybiotyków – tak jak dotąd recepta będzie ważna 7 dni, leków odurzających i psychotropowych (ważna 30 dni) oraz na preparatów immunologicznych (ważna 120 dni).

Kolejna zmiana dotyczy bezpłatnych leków z listy 75+ i zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Do tej pory leki z tej listy mogli przepisywać seniorom tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Po zmianach taką możliwość będą mieli także lekarze specjaliści oraz lekarze wypisujący pacjenta ze szpitala.

Wracając do recept w postaci elektronicznej – wprowadzenie ich w całym kraju było poprzedzone programem pilotażowym. Jako pierwsze e-recpty testowały przychodnie w Siedlcach, Skierniewicach, Pleszewie, Krynicy, potem dołączyły kolejne. Testowanie nowego systemu zaczęło się w lipcu 2018 r., w listopadzie br. ok. 6 tys. placówek leczniczych w całym kraju wystawiało elektroniczne recepty dla pacjentów, którzy wyrazili na to zgodę. Przewidziano również sytuacje, kiedy z powodu np. awarii lekarz lub apteka nie będą mieli dostępu do Internetu. W przypadku lekarza będzie możliwość wystawienia recepty w postaci wydruku, w przypadku problemu z połączeniem internetowym w aptece pacjent okaże dowód osobisty i podpisze oświadczenie – na tej podstawie otrzyma leki.

Biuro Komunikacji MZ zachęca osoby, które mają taką możliwość, do zakładania internetowych kont pacjenta i korzystania z e-recept. Wszyscy wiemy, jak trudno utrzymać porządek w domowej dokumentacji medycznej. Recepty, skierowania, wyniki badań – często się gubią lub niszczą, a terminy wizyt czy dawkowanie leków łatwo zapomnieć. Internetowe Konto Pacjenta, bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia dostępna pod adresem pacjent.gov.pl, rozwiązuje ten problem. Gromadzi wszystkie informacje w jednym miejscu i w łatwy oraz bezpieczny sposób pozwala kontrolować sprawy zdrowotne całej rodziny. Recepta zapisana w smartfonie jest zawsze pod ręka, nie można jej zgubić, jest czytelna i nie obciążona błędami, które zdarzają się w przypadku recept tradycyjnych, jak np. brak podpisu lekarza, czy brak daty, bo te dane są nanoszone automatycznie. Profil zaufany ma już ok. 5 mln. osob w Polsce, dla nich założenie IKP będzie proste.

Natomiast czytelnik z Nowego Targu i inne osoby, które nie korzystają z Internetu mogą spać spokojnie i nie muszą gorączkowo robić zapasu niezbędnych leków – papierowe recepty pozostają w obiegu.

Podziel się:

Oceń:

2019-12-06 10:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak działają e-recepty

Ponad 2 mln e-recept wystawiono w środę 8 stycznia br., czyli w dniu, w którym wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst