Reklama

Polska

Abp Skworc do nadzoru górniczego: bądźcie wierni sumieniu

Bożena Sztajner/Niedziela

Nadzór Górniczy świętował dziś swoją Barbórkę. W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła metropolita katowicki odprawił Mszę świętą za wszystkich górników i pracowników Wyższego Urzędu Górniczego. W homilii nawiązał do postaci św. Barbary, która była człowiekiem wiernym swemu sumieniu. Hierarcha został wyróżniony statuetką "Skarbnika".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wasza praca to nadzór i kontrola - mówił metropolita katowicki wymieniając wielość obowiązków urzędników WUG. - Wymieniając zakres obowiązków zdajemy sobie sprawę z tego jak jest szeroki; jak szeroki jest zakres waszej odpowiedzialności za bezpieczeństwo działalności górniczej w trakcie jej trwania i po jej zakończeniu - przypomniał.

W homilii zastanawiał się, jak uczynić pracę nadzoru skuteczną: "karami czy edukacją i apelowaniem o odpowiedzialność za siebie i drugich. Aktywizacją społecznych inspektorów?" - pytał metropolita katowicki. Zauważył, że często pracownicy nadzoru górniczego muszą rozstrzygać te dylematy w swoich sumieniach: "I to jest ta instancja, którą możemy aktywizować i do niej się odwoływać: ludzkie sumienie jako pomoc w przestrzeganiu prawa pracy i szanowaniu prawa w ogólności".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Wiktor Skworc jako człowieka sumienia przytoczył najpierw Daniela, a później patronkę braci górniczej, św. Barbarę. - Drodzy bracia górnicy, dziś wasza patrona św. Barbara daje wam przykład wierności sumieniu. Bądźcie mu wierni w pełnieniu waszych obowiązków' - mówił abp Wiktor Skworc i dodawał: - Ktoś, kto woli raczej oddać życie, niż sprzeniewierzyć się głosowi własnego sumienia, może budzić podziw albo nienawiść, ale z pewnością nie można wobec takiego człowieka przejść obojętnie. Męczennicy mają więc wiele do powiedzenia. Jednak przede wszystkim oni pytają nas o stan naszych sumień - pytają o naszą wierność własnemu sumieniu - zaznaczał hierarcha.

Podkreślił też, że nasza Ojczyzna i jej obywatele stoją dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi. - Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i społeczeństwa - zaznaczał metropolita katowicki.

- Być człowiekiem sumienia, to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać. Być człowiekiem sumienia, to znaczy angażować się w budowanie królestwa Bożego: królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju, w naszych rodzinach, w społecznościach, w których żyjemy, i w całej Ojczyźnie; to znaczy także podejmować odważnie odpowiedzialność za sprawy publiczne; troszczyć się o dobro wspólne, nie zamykać oczu na biedy i potrzeby bliźnich, w duchu ewangelicznej solidarności: "Jeden drugiego brzemiona noście" (Ga 6,2) - przypominał.

Reklama

Na koniec życzył wszystkim pracownikom Wyższego Urzędu Górniczego i całej braci górniczej, by byli wierni swojemu sumieniu w pełnieniu obowiązków. - To z pewnością zaowocuje obiektywnym dobrem i apelujcie do kontrolowanych o wierność sumieniu, co z również zaowocuje przestrzeganiem prawa pracy - mówił. Abp Skworc podziękował też nadzorowi górniczemu za "opiekę nad pracą górniczą, aby była bezpieczna i efektywna; aby komponowała się ze środowiskiem i go chroniła". Zapewnił też o wsparciu modlitwą przez wstawiennictwo św. Barbary.

Po Mszy hierarcha otrzymał nagrodę "Skarbnika" od Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" i Wyższego Urzędu Górniczego za propagowanie i wzywanie do bezpiecznej pracy. - Nie mieliśmy wątpliwości, że to wyróżnienie ma trafić właśnie do księdza arcybiskupa - powiedział w rozmowie z KAI Adam Mirek, prezes WUG.

- Ksiądz arcybiskup od wielu lat mówi słowa mądre i ważne, o odpowiedzialności, za siebie, za zakład, za kolegów, za bezpieczeństwo, za środowisko, za tzw. bezpieczeństwo powszechne - uzasadniał wybór laureata prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Nagrody "Skarbnika" to honorowe wyróżnienia przyznawane od 1997 roku przez Wyższy Urząd Górniczy i Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" za wybitne osiągnięcia i zasługi na rzecz polskiego górnictwa w różnych dziedzinach.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-29 08:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rocznica górniczej katastrofy

Tablica  upamiętniająca tragedię górniczą znajduje się na cmentarzu przy ul. Moniuszki  zaraz za bramą,  przy drodze do kaplicy.

Ryszard Wyszyński

Tablica upamiętniająca tragedię górniczą znajduje się na cmentarzu przy ul. Moniuszki zaraz za bramą, przy drodze do kaplicy.

We wtorek 22 grudnia na godz. 7. zapraszamy do kolegiaty Św. Aniołów Stróżów na modlitwę w 35. rocznicę katastrofy górniczej w Kopalni Węgla Kamiennego „Wałbrzych”.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35
Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...