Reklama

Święci i błogosławieni

„Dobrem zwyciężaj” – wręczono nagrody w konkursie literackim

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko podczas poświęcenia pomnika

Ryszard Wyszyński

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko podczas poświęcenia pomnika

Wstrząsająca opowieść o ostatnich chwilach życia księdza Jerzego Popiełuszki otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie literackim „Dobrem Zwyciężaj”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę 9 listopada w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed rozpoczęciem uroczystości, pięcioro laureatów wraz z rodzicami i nauczycielami spotkało się z aktorem Adamem Woronowiczem odtwarzającym rolę księdza Jerzego w filmie „Wolność jest w nas” oraz ze świadkami życia kapłana w mieszkaniu, w którym niegdyś mieszkał. Po rozmowie dotyczącej pokoleniowej sztafety wartości, zebrani udali się do kaplicy, w której wystawiona jest sutanna, w której zginął ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Podczas uroczystej gali, głos w imieniu kard. Kazimierza Nycza, zabrał ks. infułat Jan Sikorski, który znał księdza Popiełuszkę osobiście. O pracach jury powiedziała jego przewodnicząca, Małgorzata Nawrocka, autorka literatury młodzieżowej. Następnie nagrody wręczali oraz krótkie słowo wygłaszali: Aneta Mintzberg, przedstawicielka Instytutu Pamięci Narodowej, Katarzyna Soborak, kierownik Ośrodka Dokumentacji życia i kultu księdza Jerzego Popiełuszki, Marek Chmielewski, współorganizator Mszy za Ojczyznę w latach 80-tych, Karol Szadurski, wiceprzewodniczący komitetu strajkowego w Hucie Warszawa z 1980 r. oraz Grażyna Siemion, siostrzenica ks. Popiełuszki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Laureaci nagród odczytywali napisane przez siebie prace. Prace te, jak wspomniała przewodnicząca Jury, dotyczyły często wewnętrznej przemiany osób naznaczonych złem. Praca „10 minut”, która zdobyła pierwsze miejsce była zaś wstrząsającą analizą ostatnich 10 minut z życia księdza Jerzego Popiełuszki. Jej autorem jest Piotr Skrzypczak, uczeń Zespołu Szkół Salezjańskich z Legionowa. Drugie miejsce w konkursie otrzymała praca „Drugie skrzydło” autorstwa Jana Romanowskiego, ucznia Akademii High School w Warszawie. Trzecie miejsce przypadło pracy „Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc” autorstwa Zofii Krupińskiej z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Wyróżnienia przypadły Zofii Zielińskiej z Liceum Ogólnokształcącego Marsz. St. Małachowskiego w Płocku za pracę „Jurek” oraz Karolinie Kusiak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. S. Staszica za pracę „Skrawek Wolnej Polski”.

Reklama

Po odczytaniu prac, świadek życia ks. Jerzego, Marek Chmielewski, prosił aby młodzi ponieśli dalej prawdę o księdzu Jerzym Popiełuszce. Karol Szadurski, dawny pracownik Huty Warszawa, mówił, że nie raz zastanawiał się jakie były ostatnie momenty życia jego przyjaciela, księdza Jerzego Popiełuszki i że jest wzruszony tym, że czternastoletni laureat głównej nagrody zadaje sobie to samo pytanie…

Partnerem strategicznym konkursu była Fundacja KHGM Polska Miedź. Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje. Partnerem konkursy był Instytut Pamięci Narodowej. Patronami honorowymi zaś: kard. Kazimierz Nycz, minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski oraz aktor Adam Woronowicz.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-10 07:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowa książka o bł. ks. Jerzym

Łukasz Krzysztofka

Na księgarskie półki trafia właśnie najnowsza książka o bł. ks. Jerzym Popiełuszce pt. „Święty Jerzy XX wieku”, autorstwa Włodzimierza Rędziocha, rzymskiego korespondenta „Niedzieli”, Grzegorza Górnego, publicysty, bogato ilustrowana zdjęciami Janusza Rosikonia.

Więcej ...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Adobe.Stock

Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Więcej ...

Uśmiech, który wszystko wynagradza

2024-05-26 12:21
Dzieci we wrocławskiej

Marzena Cyfert

Dzieci we wrocławskiej "Pozytywce"

Na Ostrowie Tumskim przy ul. Kapitulnej 4 działa Klubowe Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży „Pozytywka”, prowadzone przez Siostry Bożego Serca Jezusa. Celem działalności jest pomoc rodzinom oraz dzieciom dotkniętym niepełnosprawnością, głównie z Zespołem Downa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania