Reklama

Polska

Ślady świętych na Jasnej Górze

Piotr Drzewiecki

W życiu każdego świętego czy błogosławionego można odszukać maryjny wątek. Wielu z nich odznaczało się szczególną miłością do Matki Bożej Jasnogórskiej. Z archiwów, zachowanych pamiątek i wot wynika, że Jasną Górę nawiedziło za życia ponad 120 osób wyniesionych potem do chwały ołtarzy. Jest tu też specjalna Kaplica Relikwii, otwarta tylko raz w roku, właśnie w tym czasie, 1 i 2 listopada.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórskimi pielgrzymami byli m.in. święci: królowa Jadwiga Andegaweńska, abp Józef Bilczewski, abp Zygmunt Szczęsny-Feliński, bp Sebastian Pelczar, o. Maksymilian Maria Kolbe, o. Rafał Kalinowski, s. Faustyna Kowalska czy s. Urszula Ledóchowska. Największym był oczywiście św. Jan Paweł II, który nawiedzał Sanktuarium na wszystkich etapach swojego życia, jako papież sześciokrotnie.

Wśród wyniesionych do chwały ołtarzy, którzy pielgrzymowali na Jasną Górę byli nie tylko Polacy. Przybywał tu np. Jan XXIII czy Matka Teresa z Kalkuty. Święty papież kiedy umierał w 1963 r. polecił ustawić przy swoim łóżku obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół w swojej tradycji oddawał cześć świętym przez uszanowanie relikwii szczególnie męczenników. Na Jasnej Górze w XVII w. w odrębnej kaplicy też gromadzono ich doczesne szczątki. Dziś w Kaplicy Świętych Relikwii znajdującej się w bocznej nawie bazyliki, pod kaplicą Serca Pana Jezusa, są ich setki. Są te sprzed wieków, jak np. męczenników-Honorata i Kandydy czy św. Walentego i te współczesne, jak np. złożone przez córkę św. Joanny Beretty Molli, czy ofiarowane w 2008r. bł. Karola I Habsburga. Są także relikwie popularnego ostatnio św. Charbela.

Kaplica Relikwii otwierana jest najczęściej tylko raz w roku w związku z uroczystością Wszystkich Świętych. Ta jasnogórska zachwyca wystrojem. Podczas ostatniej konserwacji bazyliki odkryte zostały w niej prawdziwe arcydzieła: oryginalne zdobienia, polichromie na szafach i ołtarzach oraz wyjątkowe obrazy. Jako kryptę św. Barbary zaprojektował ją słynny wówczas architekt Goltzman. Od 1628 r. kilkakrotnie przebudowywana, w specjalnych, pozłacanych szafkach, w zdobionych relikwiarzach przechowywała cząstki świętych.

W kaplicy odprawiano kiedyś egzorcyzmy, „aby mieć wstawiennictwo świętych, by to oni wspomagali w zmaganiu się z duchem ciemności, z szatanem”.

Reklama

Relikwie przypominają o społeczności świętych, która cieszy się już chwałą Niebios, zanosząc przed tron samego Boga prośby i modlitwy członków Kościoła pielgrzymującego. Kult relikwii stanowi istotny element kultu świętych.

Szczególnie wymownym znakiem „obecności” świętych jest specjalny relikwiarz wmurowany w tylną ścianę ołtarza w Kaplicy Matki Bożej. Został ufundowany przez NSZZ „Solidarność” w 2010 r. Znajdują się w nim relikwie: bł. kapelana Solidarności ks. Jerzego, s. Faustyny, o. Kolbe, bł. Honorata Koźmińskiego, św. Józefa Pelczara, św. abp. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego oraz św. abp. Józefa Bilczewskiego. Przy tych doczesnych cząstkach świętych na chwilę modlitwy zatrzymują się pielgrzymi, którzy zwyczajowo obchodzą na kolonach ołtarz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Innym przykładem ukazania więzi świętych polskich z Jasnogórską Królową jest cykl: „Święci i błogosławieni wpisani w Jasnogórski Wieczernik”. W arkadach Wieczernika wykonano techniką sgraffito postacie np. bł. Honorata Koźmińskiego, bł. Franciszki Siedliskiej, św. Alberta Chmielowskiego, św. Sebastiana Józefa Pelczara, bł. ks. Jerzego Popiełuszki czy Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Powszechna świadomość o więzi świętych polskich z Jasnogórską Bogurodzicą znalazła wyraz w wielu przedstawieniach ikonograficznych. Jest np. ryngraf Jasnogórskiej Bogurodzicy w otoczeniu polskich świętych i błogosławionych, który paulini podarowali Janowi Pawłowi II podczas jego trzeciej pielgrzymki do Polski w Roku Maryjnym 1987. Na ryngrafie pośrodku znajduje się Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, u góry monogram Maryi i banderola z napisem: „Regina Poloniae Ora Pro Nobis”. Dookoła wzdłuż krawędzi widać dwanaście owalnych medalionów z malowanymi miniaturami polskich świętych i błogosławionych. Są wśród nich m.in.: św. Kazimierz królewicz, św. Wojciech, św. Stanisław BM, św. Stanisław Kostka, bł. Karolina Kózkówna czy bł. Michał Kozal.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-01 12:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wobec śmierci

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Kard. Ryś: nie lekceważ życia tu i teraz!

2024-06-17 07:30

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...