Reklama

Edukacja

Wyższa Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie

WSKiP

Uroczystość ślubowania oraz mianowania na funkcjonariuszy służby więziennej w dniu 5 sierpnia 2019 r. Kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku penitencjarystyka w służbie kandydackiej w roku akademickim 2019/2020.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyższa Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie to pierwsza w 100 - letniej historii funkcjonowania polskiego więziennictwa uczelnia zawodowa służb państwowych, kształcącą  funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy innych służb oraz osoby cywilne.  W świetle ustawy o Służbie Więziennej z dnia 9 kwietnia 2010 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1542 i 1669) uczelnia jest jednostką organizacyjną Służby Więziennej, posiadającą osobowość prawną i działającą na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz. U. poz. 1668, 2024 i 2245). Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 roku, uczelni zostało nadane uprawnienie do prowadzenia studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku Penitencjarystyka.

Służba Więzienna, w przeciwieństwie do Policji, Sił Zbrojnych RP czy Państwowej Straży Pożarnej, dotychczas nie posiadała własnego szkolnictwa akademickiego. Szkolenia zawodowe służące pogłębianiu wiedzy oraz nabywaniu umiejętności zawodowych koniecznych do należytego wykonywania zadań służbowych w korpusie podoficerskim, chorążych i oficerskim realizowane były w ośrodkach szkolenia lub ośrodkach doskonalenia kadr Służby Więziennej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczęcie działalności Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie w realiach przekształcanego Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu spowoduje, że miejsce to nabierze charakteru jednostki akademickiej, co umożliwi realizowanie kształcenia na poziomie studiów wyższych i studiów podyplomowych kadry więziennictwa, z większym niż do tej pory zaangażowaniem przedstawicieli świata nauki. Taka formuła organizacyjna pozwoli uczelni na realizację różnorodnych form kształcenia - głównie studiów, ale także prowadzenie projektów badawczych, w dużej mierze w wymiarze międzynarodowym. Dotychczas działania w takim zakresie nie były dostępne dla ośrodka szkolenia umiejscowionego w wewnętrznych strukturach Służby Więziennej.

Reklama

Powołanie pierwszej uczelni Służby Więziennej jest więc przełomem w kształceniu kadry więziennictwa, będąc jednocześnie elementem reformy naszej służby.

Oferta edukacyjna Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie w roku akademickim 2019/2020 w ramach studiów I-ego stopnia skierowana jest do absolwentów szkół średnich zainteresowanych zdobywaniem wiedzy związanej z obszarem bezpieczeństwa społecznego, resocjalizacji, readaptacji społecznej osadzonych oraz zagadnieniami związanym z profilaktyką społeczną. Zadaniem studiów jest przekazanie studentom wiedzy praktycznej i teoretycznej  w szerokim zakresie, zorientowanej na przygotowanie absolwentów do wykonywania konkretnie sprofilowanych ról zawodowych oraz wiedzy akademickiej korespondującej z problematyką, rozumieniem i refleksją nad zagadnieniami stanowiącymi przedmiot Penitencjarystyki.

Absolwenci studiów I-ego stopnia posiądą odpowiednie przygotowanie do pracy  w wyspecjalizowanych instytucjach administracji samorządowej, rządowej i międzynarodowej, placówkach o profilu społecznym i edukacyjnym oraz podmiotach zajmujących się dozorem osób mających konflikt z prawem. Proponowany przez Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie kierunek studiów to również specyficzna organizacja kształcenia i metodyka prowadzenia zajęć w formie zajęć praktycznych w uczelni i jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, a także wysoko wykwalifikowana kadra akademicka realizująca działalności dydaktyczną, badawczą lub badawczo-dydaktyczną w dziedzinie nauk społecznych.

Uroczystość ślubowania oraz mianowania na funkcjonariuszy Służby Więziennej kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku Penitencjarystyka odbędzie się w dniu 5 sierpnia 2019 r. o godz. 13.00, na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, przy ul. Wrocławskiej 193-195.

Reklama

W uroczystościach związanych z przyjęciem kandydatów na studia uczestniczyć będą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, szefowie służb mundurowych, reprezentanci środowisk naukowych, rodziny funkcjonariuszy oraz zaproszeni goście. Swoją obecność podczas uroczystości potwierdził również dr Marcin Romanowski – Wiceminister Sprawiedliwości.

Uroczysty charakter wydarzenia ma dla Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie szczególną wymowę, bowiem wyzwania, jakie stoją przed Służbą Więzienną, wymagają ważnych zmian programowych i organizacyjnych w procesie edukowania przyszłych funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa. Zmiany te prowadzą w kierunku zapoczątkowania długo oczekiwanego przez więzienników kształcenia w taki sposób, aby byli oni przygotowani do różnorodnych wyzwań oraz oczekiwań służby – kpt. Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy WSKiP.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-02 12:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Głosy zza krat

Graziako

Więcej ...

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

2024-05-09 18:32
Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Umorzenie długów krajów najuboższych, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym zniesienie kary śmierci, wartość spowiedzi, przyjmowanie migrantów, ochrona środowiska, ekumenizm i rola dyplomacji w osiągnięciu pokoju – to niektóre z tematów poruszanych w bulli jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025. Nosi ona tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może). Papież ogłosił bullę podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra.

Więcej ...

Przegląd Niedzieli Wrocławskiej na 12 maja 2024 roku

2024-05-10 20:37

mat własny.

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do posłuchania przeglądu prasy

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli