Władze Egiptu od dłuższego czasu angażują się w odtworzenie oraz popularyzację „Szlaku Świętej Rodziny”. Ministerstwo ds. starożytności tego kraju przygotowało publikację w języku angielskim i arabskim na temat drogi Świętej Rodziny, kiedy musiała uciekać przed okrutnym prześladowaniem ze strony Heroda. Album jest ilustrowanym przewodnikiem, który przybliża miejsca, jakie według tradycji przekazywanych od tysięcy lat odwiedzili: Maryja, Józef oraz Dzieciątko Jezus. Informację tę podała agencja Fides.
Dossier noszące tytuł: „Stacje podróży Świętej Rodziny” stanowi część inicjatywy podjętej przez władze Egiptu, aby doprowadzić do wpisania „Drogi” na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Album zawiera dokumentację oraz zdjęcia wielu miejsc, które stanowią część szlaku. Należą do nich m.in. klasztor Wadi Natrun, tzw. „Drzewo Maryi”, Matariya na przedmieściach Kairu, kościół poświęcony Maryi w Jabal al-Tayr (w prowincji Al-Minja w centralnej części kraju) oraz klasztor Deir al Muharraq w gubernatorstwie Assiut, gdzie Święta Rodzina, według lokalnej tradycji, zatrzymała się na ponad sześć miesięcy. Znawcy tematu podkreślają, że Święta Rodzina podczas swojej ucieczki do Egiptu zatrzymała się przynajmniej w 25 miejscach.
W Egipcie zamordowano koptyjskiego lekarza. Jest to już czwarty chrześcijanin zabity w tym kraju w ostatnich dniach. Budzi to poważne obawy w tamtejszej wspólnocie wyznawców Chrystusa, tym bardziej, że świadkowie zeznają, iż mordów dokonano z okrzykiem „Allah Akbar” na ustach.
Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę, skąd ten nowy trend?
2025-07-22 19:07
Vatican News
Adobe Stock
To duchowy rytuał, który pomaga w lepszym przeżywaniu Eucharystii, znak, że w tym szczególnym czasie chcę być tylko dla Boga – opowiadają na łamach La Croix kobiety, które podczas liturgii zdecydowały się zakrywać głowę koronkową chustą, tzw. mantylą. Paryski dziennik przypomina, że w przeszłości był to we Francji powszechny zwyczaj.
Wolontariat misyjny – pomysł nie tylko na czas wakacji
2025-07-24 16:20
Rozmawiała Maria Czerska/KAI
Adobe Stock
Około tysiąca osób - począwszy od tych jeszcze niepełnoletnich aż po emerytów - wyrusza rocznie z Polski na wolontariat misyjny. O tym, czym jest wolontariat misyjny i jak zróżnicowane jest to zjawisko a także o tym, że wolontariusz musi mieć pomysł na siebie i przejść odpowiednie przygotowanie mówi w rozmowie z KAI ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.