Reklama

Franciszek

Franciszek przewodniczył uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła

GRAZIAKO

Do budowania codziennej relacji z Jezusem i doświadczenia mocy Jego przebaczenia zachęcił Ojciec Święty podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej dziś w bazylice watykańskiej z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła. Uczestniczyło w niej między innymi 31 nowych arcybiskupów – metropolitów, którzy otrzymali z rąk papieża paliusze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. kardynał-protodiakon Renato Martino przedstawił papieżowi nowych arcybiskupów-metropolitów, którzy proszą o wręczenie im paliuszy. Są one znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Paliusze te nałożą im następnie nuncjusze apostolscy w poszczególnych Kościołach metropolitalnych. Przysięgę wierności Ojcu Świętemu i jego następcom złożył w imieniu nowych metropolitów arcybiskup Medan w Indonezji, Kornelius Sipayung, OFM Cap. Następnie papież poświęcił paliusze.

Pierwsze czytanie liturgiczne (Dz 12,1-11) zgromadzeni usłyszeli po angielsku, drugie (2 Tm 4,6-9.17-1), po hiszpańsku, zaś Ewangelię (Mt 16,13-19) po łacinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W swej homilii Franciszek na wstępie zauważył, że zarówno Piotr jaki Paweł nie byli ludźmi wolnymi od wad i słabości, bowiem punktem wyjścia życia chrześcijańskiego nie jest bycie godnymi, lecz przejrzystymi wobec Boga oraz gotowość uniżenia się, powierzania swego ubóstwa Panu, który czyni wielkie rzeczy z pokornymi. "Mocą, która pozwoliła im pójść naprzód, pomimo słabości było Boże przebaczenie" – wskazał papież.

Ojciec Święty podkreślił, że tylko wtedy, gdy doświadczamy Bożego przebaczenia, naprawdę rodzimy się na nowo. „Stamtąd się zaczyna, od przebaczenia; tam odnajdziemy siebie: w spowiedzi” – stwierdził Franciszek.

Reklama

Następnie papież zwrócił uwagę, że Piotr i Paweł są przede wszystkim świadkami Jezusa, który nie jest dla nich przeszłością, ale teraźniejszością i przyszłością. „Zatem świadkiem nie jest ten, kto zna historię Jezusa, ale ten, kto żyje historią miłości z Jezusem” – powiedział Ojciec Święty, dodając, że świadectwo rodzi się ze spotkania z żywym Jezusem.

Franciszek zachęcił zgromadzonych, by byli świadkami, którzy codziennie mówią Jezusowi: „Panie, ty jesteś moim życiem”. Skutkiem tego jest całkowity dar z siebie, miłość bez miary. „Prośmy o łaskę, abyśmy nie byli chrześcijanami letnimi, którzy żyją półśrodkami, którzy pozwalają, aby miłość ostygła. Odnajdujmy nasze korzenie w codziennej relacji z Jezusem i w mocy Jego przebaczenia. Jezus pyta także ciebie, podobnie jak Piotra: «Kim dla ciebie jestem?», «Czy ty mnie kochasz?«. Pozwólmy, aby te słowa weszły do naszych serc i rozpaliły pragnienie nie zadowalania się minimum, abyśmy i my byli żyjącymi świadkami Jezusa” – stwierdził papież.

Na zakończenie Ojciec Święty zwrócił się do nowych arcybiskupów metropolitów i przypomniał, że paliusz, który dziś otrzymali jest znakiem, że pasterze nie żyją dla samych siebie, ale dla owiec. „Jest to znak, że aby je posiąść, trzeba utracić, oddać swe życie” – podkreślił Franciszek.

Papież pozdrowił także delegację Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola i zaznaczył, że jej obecność przypomina, iż nie można się też oszczędzać w drodze ku pełnej jedności między wierzącymi, w komunii na wszystkich poziomach. „Bowiem razem, pojednani przez Boga i przebaczający sobie nawzajem, jesteśmy powołani, aby naszym życiem być świadkami Jezusa” – stwierdził Ojciec Święty na zakończenie swej homilii.

Reklama

W modlitwie wiernych w języku swahili modlono się za papieża i biskupów, by obdarzeni darem męstwa bezwarunkowo służyli Kościołowi i miłowali go. Następnie w języku indonezyjskim modlono się za rządzących i sędziów, prosząc by Bóg ich prowadził w wypełnianiu ich posługi i aby dążyli do prawdy, krzewiąc prawdziwe dobro człowieka. Trzecią intencję – za chrześcijan prześladowanych – wypowiedziano po portugalsku. Proszono, by Bóg Ojciec wspierał ich w zmaganiach, aby zachowali wiarę i nie utracili nadziei. Kolejną intencję – za misjonarzy Ewangelii – wypowiedziano po chińsku, prosząc by ożywiani pasją apostolską głosili Ewangelię wszystkim narodom. Ostatnią intencję – za ubogich, cierpiących i samotnych – wypowiedziano w języku wietnamskim. Proszono, Boga by napełnił ich swoją obecnością.

Po zakończeniu Eucharystii papież wręczył osobiście paliusze 31 arcybiskupom metropolitom. Pozdrowił delegację Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu, przybyłą do Rzymu z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła. Przewodniczy jej arcybiskup Telmissos, Job, przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego przy Światowej Radzie Kościołów i współprzewodniczący międzynarodowej komisji mieszanej ds. dialogu teologicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym.

W gronie nowych arcybiskupów metropolitów, którzy otrzymali paliusze z rąk Ojca Świętego byli między innymi nowy arcybiskup Waszyngtonu, Wilton Gregory, nowy przewodniczący episkopatu Francji, arcybiskup Reims, Éric de Moulins-Beaufort, arcybiskup Melbourne Peter Andrew Comensoli, arcybiskup stolicy Peru – Limy, Carlos Castillo Mattasoglio, arcybiskup stolicy Wietnamu, Hanoi - Joseph Vũ Văn Thiên.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-06-29 10:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polski misjonarz: papież musi się zmierzyć z problemami Madagaskaru

pixabay.com/LEVESQUE

Korupcja, niesprawiedliwość społeczna, wyzysk – to tylko niektóre problemy, z którymi boryka się Madagaskar. Zdaniem pracującego od 27 lat na wyspie misjonarza o. Zdzisława Grada, Papież na pewno odniesie się do nich podczas swoich wystąpień.

Więcej ...

Kard. Müller ostrzega przed niebezpieczeństwem schizmy w Kościele

2025-04-28 12:07

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi katolickiemu grozi schizma, jeśli nie wybierze papieża ortodoksyjnego, ostrzegł niemiecki kardynał Gerhard Müller w okresie poprzedzającym konklawe. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary wypowiedział się dla brytyjskiego dziennika „The Times”. Po raz kolejny podkreślił, że terminy „liberalny” i „konserwatywny” nie są właściwe w odniesieniu do Kościoła katolickiego. Kard. Müller wyjaśnił, że podział w Kościele sięga głębiej. Powiedział, że nowy papież „musi być ortodoksyjny, ani liberalny, ani konserwatywny”.

Więcej ...

Kard. Reina: co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka?

2025-04-28 19:43

pixabay.com

Co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka? - pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św., jaką odprawił wraz z innymi kardynałami i duchowieństwem Rzymu w bazylice św. Piotra w Watykanie. Była to trzecia Eucharystia w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales - dziewięciodniowego okresu żałoby. Szczególnie zaproszeni byli na nią wierni diecezji rzymskiej, której papież jest biskupem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: kard. Parolin będzie przewodniczył konklawe

Kościół

Watykan: kard. Parolin będzie przewodniczył konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Święci i błogosławieni

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Watykan: zmiany w obchodach Jubileuszu

Kościół

Watykan: zmiany w obchodach Jubileuszu

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Podano datę pogrzebu papieża

Kościół

Podano datę pogrzebu papieża