Reklama

Rodzina

„Kierunek: dziecko” - wystartowała kampania z okazji Narodowego Dnia Życia

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2,5 miliona Polaków bezskutecznie stara się o urodzenie dziecka. Do tego liczba poronień sięga ponad 40 tysięcy rocznie. Jak zmienić ten stan rzeczy, by młodzi Polacy mogli cieszyć się potomstwem? Jak odwrócić spadkową tendencję demograficzną? Tym problemom wychodzi naprzeciw Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia, która zainaugurowała 21 marca kampanię społeczną „Kierunek: dziecko”.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie PAP w Warszawie przedstawiciele inicjatywy zapewnili, że podobnie jak w latach ubiegłych, kampania będzie miała jedynie pozytywny wydźwięk, a jej celem będzie afirmacja wartości rodzinnych. Organizatorom zależy na promocji dobrych wzorców i budowaniu przyjaznego klimatu wokół rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- W tegorocznej kampanii będziemy promowali styl życia, który pomoże kobietom i mężczyznom uporać się z problemem niepłodności – poinformował w rozmowie z KAI Marek Plotzke z Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Okazuje się, że bezpłodność jest problemem, o którym prawie w ogóle się nie mówi, a tymczasem dotyczy nawet kilkunastu procent par w Polsce. Do tego dochodzi około 40 tys. poronień rocznie. „Jak mówią eksperci dużej części tych problemów można by było uniknąć zmieniając tryb życia na zdrowszy, spokojniejszy. I o tym będziemy mówili podczas tegorocznej kampanii” - zapewnia Plotzke i dodaje, że Polska znalazła się na progu katastrofy demograficznej. Wskaźnik dzietności w naszym kraju wynosi 1,3, więc mamy nadzieję, że nasza kampania choć trochę zmieni ten stan rzeczy.

Podczas dzisiejszej konferencji zwrócono uwagę, że już od ponad 100 lat opieka medyczna w czasie ciąży jest standardem. W tej perspektywie opieka prekoncepcyjna dopiero rozwija się, choć jest równie ważna ze względu na dobro dziecka i matki. - Przygotowanie do poczęcia dziecka, zarówno fizyczne, jak i psychiczne i emocjonalne powinno korzystnie wpłynąć na możliwość zajścia w ciążę, przebieg ciąży, porodu, prawdopodobnie również na stan zdrowia matki po porodzie i dalszy rozwój dziecka – wyjaśniła dr Ewa Prokop, ekspert kampanii „Kierunek: dziecko”.

Kłopoty z płodnością mogą mieć również podłoże psychologiczne. Rozmaite uwięzione emocje, nierozwiązane problemy z dzieciństwa, stres, trudności w relacjach z bliskimi osobami i wiele innych czynników – wszystko to może wpływać na blokowanie płodności. Jak zatem wspomóc swoją płodność? – Potrzebna jest zmiana stylu życia. Zachęcam do tego by żyć pełnią życia, by zadbać o swoją kobiecość czy męskość, a przede wszystkim zadbać o swój związek. Czasami wystarczy po prostu z kimś pogadać o swoim problemie. To wszystko wydaje się takie proste, że aż o tym zapominamy i nie bierzemy pod uwagę tego, że to jest powodem trudności z poczęciem upragnionego dziecka – wyjaśnia Agnieszka Doboszyńska, doradca psychologiczny.

Jednym z elementów kampanii „Kierunek: dziecko” będzie poradnik poświęcony medycznym i psychologicznym aspektom w dziedzinie płodności. Publikacja zostanie zaprezentowana 26 maja, w Dzień Matki. W poradniku znajdzie się m.in. część przeznaczona dla rodziców, informująca jak dbać o prawidłowy rozwój płodności swoich dzieci. Eksperci z Fundacji Mater Care Polska na łamach poradnika zajmą się medycznymi i psychologicznymi aspektami zdrowia służącego osiągnięciu poczęcia dziecka.

Podziel się:

Oceń:

2013-03-22 08:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bon wychowawczy na początek

Marcin Żegliński

Pod koniec maja przez ponad 100 miast przejdą Marsze dla Życia i Rodziny. W ich trakcie będą zebrane podpisy pod obywatelskim projektem Ustawy o ochronie i opiece nad rodziną. Autorzy dokumentu liczą, że stanie się on obowiązującym w Polsce prawem.

Więcej ...

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku

2025-07-14 13:24

Post FB Muzeum II Wojny Światowej

‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.

Więcej ...

Pakistan: chrześcijanie oskarżani o bluźnierstwo wciąż domagają się sprawiedliwości

2025-07-15 17:33
Naqvi Mohsin, pakistański minister spraw wewnętrznych w Watykanie (03.06.24)

Vatican Media

Naqvi Mohsin, pakistański minister spraw wewnętrznych w Watykanie (03.06.24)

Od dwunastu lat Asif Pervaiz, 42-letni Pakistańczyk wyznania chrześcijańskiego, przebywa w więzieniu, a w 2020 r. został skazany na śmierć przez sąd w Lahore za bluźnierstwo. Jego przypadek jest jednym z wielu, w których zarzuty zostały sfałszowane, a niewinny człowiek został oskarżony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...