Reklama

Kościół

Skarbem tego sanktuarium jest mały obrazek Matki Bożej o wymiarach 9 x 14 cm

Adobe.Stock

Perła Roztocza, jaką jest miasto Krasnobród i jego okolice, to dzieło Stwórcy i współpracujących z Nim ludzi. Jest położony nad Wieprzem 24 km na południe od Zamościa, w centrum diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Zdrowe powietrze, swoisty klimat, rzeźba terenu, piękne lasy, strumyki i kwieciste łąki w dolinie Wieprza, skaliste wzgórza wapienne, z których przemawia poprzez odciski flory i fauny historia sprzed dziesiątków milionów lat - to wielki dar Boży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawdziwym darem niebios jest Matka Boża, pocieszycielka ludu zamojskiego, przebywająca od 350 lat w swoim obrazie. To dzięki Jej objawieniom i łaskom Krasnobród stał się duchową stolicą południowo-wschodniej części kraju i dumą Zamojszczyzny.


Podziel się cytatem

Reklama

Jako miasto jest notowany od 1576 r. Do roku 1631 był w posiadaniu rodu Leszczyńskich, po nich stanowił własność Lipskich, od roku 1647 - Zamoyskich, po roku 1671 - Tarnowskich, Mycewskich i od roku 1880 - Fudakowskich.

Parafia rzymskokatolicka istniała najprawdopodobniej od II poł. XVI w., ale w 1595 r. upadła na skutek przejścia ówczesnych właścicieli Krasnobrodu - Lipskich - na kalwinizm. Świątynię katolicką zamieniono na zbór kalwiński. Parafię ponownie erygowano w 1671 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Właściciel Krasnobrodu Jan Zamoyski (Sobiepan) w 1664 r. sprowadził Dominikanów z Janowa Ordynackiego (obecnie Lubelskiego). Dominikanie prowadzili duszpasterstwo przez 200 lat, do roku 1863. Od roku 1864 do dziś w parafii pracują księża diecezjalni. W czasie najazdu Tatarów w 1672 r. kościół w lesie spłonął. Przeciwko Tatarom wyruszył do Krasnobrodu Jan III Sobieski i ścigając ich, rozbił pod Narolem.

Reklama

W 1680 r. w Krasnobrodzie została uzdrowiona Maria Kazimiera, żona Jana III Sobieskiego, a wcześniej Jana Sobiepana Zamoyskiego. W dowód wdzięczności ufundował on kościół wraz z obiektami klasztornymi, do których przenieśli się Ojcowie Dominikanie. Budowa świątyni trwała od 1690 do 1699 r. Kościół konsekrowano 12 lipca 1699 r.

Podziel się cytatem

W kościele parafialnym są cztery odpusty. Główny 1 i 2 lipca - Matki Bożej Jagodnej, 15 sierpnia - Matki Bożej Zielnej, 8 września - Matki Bożej Siewnej i pierwszą niedzielę października - Matki Bożej Różańcowej. Diecezjalny Dzień Chorych jest organizowany 31 maja.

Zespół klasztorny oo. dominikanów w Krasnobrodzie

Sławomir Baczyk/Facebook/Parafia Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie

Zespół klasztorny oo. dominikanów w Krasnobrodzie


Bezcennym skarbem tutejszego sanktuarium jest mały obrazek Matki Bożej o wymiarach 9 x 14 cm. Oto jego historia. W dniu Matki Bożej Śnieżnej 5 sierpnia 1640 r. miało miejsce pierwsze objawienie. W borze pod Krasnobrodem Jakubowi Ruszczykowi zjawiła się Pani w śnieżnobiałej szacie. W darze Ruszczyk odzyskał zdrowie. Z wdzięczności postawił figurę.

Podziel się cytatem

krasnobrod-sanktuarium.pl/

Zespół klasztorny oo. dominikanów w Krasnobrodzie

Adobe.Stock

Zespół klasztorny oo. dominikanów w Krasnobrodzie

Ludzie przybyli do miejsca objawienia, wieszali na okolicznych drzewach wota. W listopadzie 1648 r. to uświęcone miejsce zostało zdewastowane przez Kozaków Chmielnickiego. Wiosną 1649 r. w błocie i resztkach śniegu ludzie odnaleźli zniszczone wota, a wśród nich mały obrazek w bardzo dobrym stanie. Ten fakt uznano za nadzwyczajny. Obrazek otoczono czcią, która wezbrała dziś do wielkich rozmiarów. Należy dodać, że nasz obrazek jest odbitką litograficzną na papierze mszalnym. Został on wykonany w I poł. XVII w. metodą metalorytniczą i jest reminiscencją obrazu znajdującego się w Pinakotece Monachijskiej autorstwa Francesco Raiboliniego z Bolonii (1430-1518). Obraz przedstawia Maryję adorującą Dzieciątko, w pejzażu - ogród różany, drzewa i budynki.

Należy dodać, że prawdziwość objawienia została sprawdzona i potwierdzona w 1674 r. przez teologów Akademii Zamojskiej. Cudowny obrazek dzielił wraz z miejscową ludnością trudne momenty. W 1673 r. Tatarzy napadli na Krasnobród i spalili kościółek, obrazek w nieznanych nam okolicznościach ocalał. Podczas najazdu Szwedów, dla większego bezpieczeństwa, obrazek przewieziono do Zamościa, gdzie podczas oblężenia miasta obnoszono go po murach obronnych niczym obraz Matki Bożej Częstochowskiej po wałach okalających klasztor.
Podczas trudnych lat okupacji Obrazek był ostoją i nadzieją dla miejscowej ludności. Po zamknięciu kościoła przez Niemców wierni wynieśli i ukryli cudowny obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej u państwa Fudakowskich na Podzamku. Cudowny obraz Pani Roztocza został koronowany przez bp. Piotra Kałwę 4 lipca 1965 r.
Sanktuarium maryjne w Krasnobrodzie ubogaca jego zaplecze. W terenie znajduje się 8 kościołów filialnych. 7 z nich powstało w latach 1985-91.

Reklama

Adobe.Stock

Aleję Najświętszej Maryi Panny zdobią rzędy kasztanów i brzóz, a wśród nich kaplica św. Onufrego - XVIII w., św. Antoniego - XIX w., św. Anny - XX w., i 2 kaplice objawień „Na wodzie”, zwieńczone jednym dachem - XVIII w. W lesie w Rezerwacie św. Rocha, 2,5 km od klasztoru, znajduje się drewniana kaplica pw. św. Rocha - XVIII w. Odpust jest tu obchodzony w niedzielę po 15 sierpnia. Gromadzi się wówczas ok. 10 tys. wiernych. Kult Świętego najprawdopodobniej z Francji przeszczepiła Maria Kazimiera Sobieska.


24 marca 1863 r. w okolicy kaplicy pw. św. Rocha miała miejsce bitwa oddziału Marcina Lelewela Borelowskiego z wojskami carskimi. Zginęło 43 powstańców wraz ze swoim kapelanem i 90 Rosjan. Mogiłę powstańców, która znajduje się na grzebalnym cmentarzu, zdobi pomnik z orłem rwącym łańcuchy - kajdany niewoli. Należy dodać, że za pomoc i udział w powstaniu styczniowym Ojcowie Dominikanie zostali wypędzeni, a Krasnobród stracił prawa miejskie, które ponownie otrzymał 31 grudnia 1994 r.


W terenie jest wiele krzyży, figur i kapliczek, każda z nich ma swoją historię. W klasztorze na parterze znajduje się wystawa z Ziemi Świętej, a na piętrze wystawa maryjna - sanktuaria w Polsce.
Tuż za murem okalającym kościół u podnóża Księżej Góry, na powierzchni 2 ha, pokrytej młodnikiem sosny, świerka i modrzewia, znajduje się Kalwaria Krasnobrodzka. Powstała w latach 1980-81. Stanowią ją 84 figury z drewna lipowego, dłuta ludowego artysty z Drohiczyna n. Bugiem Lucjana Boruty.
W podwórzu parafialnym, w zabytkowym spichlerzu z 1795 r. urządzono wystawę wieńców dożynkowych, a w nowo powstałych budynkach Muzeum wystawę Wsi Krasnobrodzkiej - garncarstwa krasnobrodzkiego, geologiczne oraz flory i fauny Roztocza. Obiekt i muzea powstały w latach 1985-95.


Przy kaplicy objawień „Na wodzie” powstały dróżki różańcowe - płaskorzeźby dłuta Andrzeja Gontarza, miejscowego artysty wykonane w latach 1993-94.
Atrakcją dla zwiedzających jest ptaszarnia. Znajdują się w niej łabędzie, pawie, bażanty różnych gatunków, przepiórki, gołębie różnych ras i atrakcyjne rasy drobiu domowego. Woliery wybudowano w latach 1993-97.
Od 1975 r. odbywają się letnie koncerty organowe. W Krasnobrodzie koncertowali niemal wszyscy sławni polscy organiści, także z krajów zachodnich, z Japonii i Australii.
W 2000 r. otwarto Muzeum Sakralne.
W sanktuarium pracuje pięciu księży i pięć sióstr Najświętszego Imienia Jezus - bezhabitowe. Siostry przybyły do Krasnobrodu w 1948 r.
Krasnobród posiada piękny zalew, bogatą bazę noclegową i żywieniową. Jednorazowo może przyjąć 1700 osób.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Pokochaj Maryję" – mocniej, na nowo a może… nareszcie?

Zupełnie nowa, wyjątkowa akcja ewangelizacyjna "Pokochaj Maryję", to inspirowana miłością do Matki Bożej inicjatywa Fundacji Holy Mary Team, powołanej do ewangelizacji w Internecie i mediach społecznościowych

Więcej ...

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej Piekarskiej

2024-05-26 16:40

Adam Stano / Vatican News PL

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, Kalwaryjskie Wzgórze w Piekarach Śląskich wypełniło się pielgrzymami. Mężczyźni i młodzieńcy przybyli do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, by zjednoczyć się na modlitwie pod hasłem „Jestem w Kościele”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda: nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane (opis)

2024-05-27 19:22

PAP/Tomasz Wojtasik

Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Konina (woj. wielkopolskie). Zapowiedział walkę o budowę CPK, a także o zbudowanie elektrowni jądrowej w regionie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania