Reklama

Niedziela Wrocławska

Jakie będzie chrześcijaństwo przyszłości?

Prelegenci drugiej części spotkania w auli PWT

Anna Majowicz

Prelegenci drugiej części spotkania w auli PWT

Romano Guardini należy do najważniejszych myślicieli chrześcijańskich XX w. Był on zarówno teologiem, jak i filozofem. Teoretykiem i praktykiem. Był tym, który w swym myśleniu konsekwentnym uczynił chrześcijańskie patrzenie na świat i człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tym, jakie będzie chrześcijaństwo przyszłości w oparciu o doświadczenie religijne, kulturę i racjonalność wiary Romano Guardiniego dyskutowano podczas międzynarodowej konferencji naukowej, która 28 maja odbyła się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Konferencję podzielono na trzy części. W pierwszej ks. prof. dr hab. Grzegorz Sokołowski, prof. PWT przedstawił biografię Romano Guardiniego, a pozostałych trzech prelegentów: prof. dr hab. Hanna Barbara Gerl-Flakovitz, ks. dr hab. Andrzej Kobyliński oraz ks. prof. dr hab. Marian Nowak przybliżyło jego postać jako filozofa i pedagoga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugą część spotkania wykładem ,,Zabawa w obecności Boga. Refleksje Guardiniego o sensie liturgii” rozpoczął ks. dr hab. Marcin Worbs, prof. UO. – Analizując zagadnienia sensu liturgii, jako doświadczenia zbawienia w ujęciu Romano Guardiniego należałoby najpierw poruszyć podkreślany przez niego, typowy dla niej brak dążeń do realizowania celów bezpośrednich, albo czysto praktycznych. Guardini podkreśla, że liturgii nie można traktować jako środka do osiągania celów moralnych, dydaktycznych, pedagogicznych czy estetycznych, ale ma ona chronić człowieka przed subiektywistycznym koncentrowaniu się na sobie samym i pozwolić mu żyć wiarą, kochać Bożą wspaniałość, cieszyć się nią i wzrastać w Bożej atmosferze – mówił, podkreślając, że właśnie na życiu w obecności Boga polega według Guardiniego sens liturgii.

Przy stole prezydialnym zasiadł również prof. dr. hab. Maciej Manikowski z UWR. - Gdyby dziś była możliwość zadania Romano Guardiniemu pytania, które jest mottem przewodnim naszej konferencji, powiedziałby zapewne, parafrazując znane powiedzenie, iż chrześcijaństwo przyszłości będzie nastawione na osobę, albo w ogóle go nie będzie. Jeżeli chrześcijaństwo nie postawi w swoim centrum osoby Boga i drugiego człowieka, nie będzie już chrześcijaństwem we właściwym rozumieniu tego słowa – mówił prelegent.

Reklama

Ostatni z referatem ,,Przeciw zwodzeniu samego siebie. Światopogląd Romano Guardiniego” wystąpił dr Albrecht Voigt.

Zobacz zdjęcia: Jakie będzie chrześcijaństwo przyszłości?

Trzecią część spotkania poświęcono m.in. racjonalności wiary Romano Guardiniego a Josepha Ratzingera. Mówiono o Guardinim, jako o nauczycielu wolności i odpowiedzialności oraz o tym, że jest prekursorem współczesnej teologii religii.

Konferencja zakończyła się Mszą św. o beatyfikację Romano Guardiniego, której w katedrze wrocławskiej przewodniczył ks. kanonik Paweł Cembrowicz.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-28 20:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: inauguracja roku akademickiego na Papieskim Wydziale Teologicznym

youtube.com

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie 7 października uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki 2019/2020. Z tej okazji Mszy św. w kościele seminaryjnym przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Studenci I roku, w tym także nowi alumni dziewięciu seminariów afiliowanych do PWT w Warszawie otrzymali indeksy.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania