Reklama

Kultura

Kinowa transmisja opery „Dialogi karmelitanek” z nowojorskiej The Metropolitan Opera

YouTube.com

"Dialogi karmelitanek"

Szesnaście karmelitanek z zakonu w Compiègne zostało skazanych za swoją wiarę na ścięcie. Okrutna kaźń miała miejsce w 1794 roku. Te ofiary antykatolickich prześladowań religijnych okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej zostały zaliczone w poczet błogosławionych katolickich i stały się bohaterkami jednej z najważniejszych oper XX wieku - „Dialogów karmelitanek”. Słynna nowojorska The Metropolitan Opera pokaże arcydzieło Francisa Poulenca na swojej scenie i w transmisji na żywo do 2 tys. kin na całym świecie już 11 maja. Dzięki nazywowkinach.pl „Dialogi karmelitanek” obejrzymy w 32 ośrodkach na terenie Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legendarna The Metropolitan Opera transmituje swoje spektakle do kin od 2006 roku. Na koniec sezonu 2018-19 wybrała arcydzieło opery francuskiej. Długa droga wiodła od prawdziwego zdarzenia - skazania na śmierć karmelitanek z zakonu w Compiègne podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789) - do prapremiery „Dialogów karmelitanek” w La Scali w 1957 roku. Najpierw tragiczne losy zakonnic opisała w powieści Gertrude von Le Fort. Potem ta sama historia pojawiła się na scenie teatralnej w dramacie Georges’a Bernanosa. Sztuka przykuła uwagę francuskiego kompozytora Francisa Poulenca, który skomponował do niej subtelną muzykę, nie wprowadzając prawie żadnych skrótów w tekście dramatu.

Akcja opery rozgrywa się XVIII-wiecznej Francji. Młoda i wrażliwa arystokratka Blanka de la Force wstępuje do klasztoru karmelitanek, który wkrótce potem zostaje rozwiązany przez wrogą wszelkiej religii rewolucję. Blance udaje się uciec, inne zakonnice zostają skazane na ścięcie. W ostatnim momencie Blanka dobrowolnie przyłącza się do nich, powracając do wspólnoty, i także wchodzi na szafot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W głównej roli, Blanki de la Force, wystąpi amerykańska mezzosopranistka Isabel Leonard. W pozostałych rolach zobaczymy i usłyszymy Karitę Mattilę jako Matkę Henriettę od Jezusa (stara przeorysza), Adrianne Pieczonkę jako Panią Lidoine (nowa przeorysza), Erin Morley jako Siostrę Konstancję, Karen Cargill jako Matkę Marię oraz Davida Portillo jako Kawalera de la Force.

„Dialogami karmelitanek” zadyryguje nowy dyrektor muzyczny The Metropolitan Opera Yannick Nézet-Séguin. Kanadyjski dyrygent wybiera dla siebie bardzo ciekawy repertuar. W przyszłym sezonie transmisji HD LIVE z Met do kin poprowadzi m.in. „Wozzecka” Albana Berga, ale nie stroni też od popularniejszego repertuaru. W tym sezonie przygotował wspaniałą premierę „La traviaty” Giuseppe Verdiego, a w przyszłym poprowadzi również „Turandot” Giacoma Pucciniego, w baśniowej, kapiącej od złota inscenizacji autorstwa Franca Zeffirellego (transmisja do kin 12.10.2019).

Reklama

Rozpoczynający się w październiku 2019 roku 14. już sezon transmisji kinowych HD LIVE z The Metropolitan Opera oprócz bardzo ciekawego repertuaru oferować będzie też dwie transmisje bardzo ważne dla polskich melomanów, w dwóch spektaklach wystąpią bowiem nasi śpiewacy. W operze „Manon” Jules’a Masseneta zaśpiewa baryton Artur Ruciński, dla którego będzie to już kolejny występ na tej prestiżowej scenie, ale pierwszy w przedstawieniu transmitowanym do kin (na żywo 26.10. 2019). Pod koniec sezonu, już w roku 2020, w maju, na deski sceniczne Met wyjdzie drugi z Polaków, także baryton, Andrzej Filończyk, aby wystąpić w roli Cecila w operze „Maria Stuart” Gaetana Donizettiego, opowiadającej o konflikcie dwóch królowych walczących o tron i obowiązującą w Anglii religię. Program całego sezonu 2019-20 transmisji HD LIVE do kin dostępny jest na stronie: www.nazywowkinach.pl/met-in-hd/sezon-the-met-live-in-hd-2019-20-ogloszony.

Rozpowszechnianiem transmisji z nowojorskiej The Metropolitan Opera na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka NAZYWOWKINACH.PL została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 17 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD”, „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen”, „Art Beats”, „Comédie-Française Live” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 130.000 biletów.

Reklama

Fragment spektaklu można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/vsDXoiPOjD0

Zwiastun spektaklu dostępny jest na: https://youtu.be/C0OZHAglbFU

Natomiast lista ośrodków transmitujących 11 maja „Dialogi karmelitanek” dostępna jest na: http://new.nazywowkinach.pl/met-in-hd/gdzie-obejrzec

Kontakt: Katarzyna Gardzina-Kubała | +48.602.469.495 | pr@cikanekmanagement.eu

Podziel się:

Oceń:

2019-05-06 17:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bach wieńczy dzieło

Musicae Antiquae Collegium Varsoviense – czołowa
europejska orkiestra instrumentów dawnych,
duma Wok

fot. Jarosław Budzyński

Musicae Antiquae Collegium Varsoviense – czołowa europejska orkiestra instrumentów dawnych, duma Wok

Festiwal Oper Barokowych to przekrojowa prezentacja wszystkiego, co możemy nazwać perłami baroku, ale nie tylko.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...