Reklama

Zdrowie

Abp Andrzej Dzięga w obronie wybitnego prawnika

JANSZUSZ SIEROKOSZ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Jeśli ktoś sprawdzi, co on powiedział, to nie będzie go atakował - tak abp Andrzej Dzięga skomentował dla KAI sprawę ks. Franciszka Longchamps de Berier, atakowanego za wypowiedź w sprawie zaburzeń genetycznych wykrywanych u dzieci poczętych metodą in vitro. Środowiska lewicowe domagały się usunięcia wybitnego prawnika z grona wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chodzi o słowa wypowiedziane przez ks. Longchamps de Berier w wywiadzie dla tygodnika "Uważam Rze". „Są tacy lekarze, którzy po pierwszym spojrzeniu na twarz dziecka wiedzą, że zostało poczęte z in vitro. Bo ma dotykową bruzdę, która jest charakterystyczna dla pewnego zespołu wad genetycznych” - powiedział kapłan.

Członek zespołu ds. bioetycznych Episkopatu Polski wielokrotnie podkreślał, że jego zdanie wyrwano z kontekstu. „Mówiłem o tym, że u dzieci poczętych tą metodą istnieje większe ryzyko wad genetycznych” – powiedział. Dodał, że chodziło mu o informowanie rodziców o ryzyku, jakie się wiąże z in vitro. „Jeśli jest powód poczuć się urażonym przez dyskusję na temat wad genetycznych, to przepraszam - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pytany przez KAI o komentarz w tej sprawie abp Andrzej Dzięga, przewodniczący Rady Prawnej KEP, stwierdził, że należałoby spokojnie przeanalizować wypowiedź ks. de Berier. "Jeśli ktoś zapozna się z tym, co on powiedział, to nie będzie go atakował. Trzeba sprawdzić, co powiedział, wtedy nie będzie ataków" - dodał.

Pod koniec lutego abp Andrzej Dzięga powołał w Szczecinie Penitencjarię Archidiecezjalną, czyli autonomiczny urząd opiniujący „trudne współczesne kwestie etyczno-moralne”.

Metropolita szczecińsko-kamieński powołał urząd na mocy kanonu 145 §2 oraz kanonu 148 Kodeksu prawa kanonicznego, biorąc pod uwagę „potrzeby (...) Ludu Bożego w zakresie nieustannego formowania ludzkich sumień", a także mając na uwadze "trwającą aktualnie dyskusję na tematy bioetyczne, w tym problematykę etyczno-moralnej oceny indywidualnej odpowiedzialności poszczególnych wiernych za publicznie wygłaszane opinie a także podejmowane publicznie decyzje dotyczące promowania oraz rozszerzania możliwości stosowania naruszających porządek natury oraz godność osoby ludzkiej procedur in vitro, uwzględniając także inne, trudne współczesne kwestie etyczno-moralne”.

Reklama

Do zadań Penitencjarii należeć będzie m.in. "analiza teologiczno-etyczna nowych zagadnień z zakresu spowiednictwa, teologii moralnej i kwestii bioetycznych, włącznie z udzielaniem odpowiedzi o charakterze konsultacyjnym" oraz "formacja spowiedników na terenie archidiecezji w zakresie tzw. tematów trudnych, nowych, bioetycznych".

Penitencjarię Archidiecezjalną tworzyć będzie zespół kapłanów i, w charakterze konsultorów, osób świeckich - ekspertów z zakresu teologii pastoralnej, teologii moralnej, teologii duchowości, bioetyki i prawa kanonicznego.

Na pytanie, czy podobne kościelne instytucje opiniotwórcze powinny powstać w innych diecezjach, abp Dzięga powiedział: "To jest nie moja sprawa". Jednak, jego zdaniem, jeśli tak by się stało, byłaby to "szeroka droga powrotu do życia sakramentalnego".

Podziel się:

Oceń:

2013-03-05 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Apel krakowskich naukowców: "tak" dla naprotechnologii, "nie" dla in vitro

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele