Franciszek zaznaczył, że ważność zawieranego małżeństwa domaga się jedności i harmonii między narzeczonymi, oraz wierności przez całe życie. Dlatego obowiązkiem pasterzy jest odpowiednia i ciągła formacja narzeczonych, a potem małżonków, aby byli świadomi praw i obowiązków odnoszących się do życia małżeńskiego.
W tym kontekście Papież zauważył, że troska duszpasterska Kościoła o małżeństwo i rodzinę winna wyrażać się w przekazywaniu Słowa Bożego, spotkaniach katechetycznych, celebracji sakramentów, czy w kierownictwie duchowym, a także poprzez udział w grupach charytatywnych na rzecz ubogich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Z drugiej strony małżonkowie, którzy żyją w hojnej jedności i w wiernej miłości, umacniani łaską Bożą oraz wspierani przez wspólnotę, na swój sposób są przykładami bezcennej pasterskiej pomocy Kościołowi – podkreślił Ojciec Święty. - W rzeczywistości dają przykład prawdziwej miłości i stają się świadkami i współpracownikami płodności samego Kościoła. Wielu chrześcijańskich małżonków naprawdę jest cichymi drogowskazami. Ze smutkiem jednak musimy przyznać, że małżonkowie, którzy przez lata żyją razem nikogo nie interesują, natomiast zainteresowanie budzą skandale, separacje, rozwody".
Franciszek dodał, że małżonkowie żyjący w wierności i jedności są odbiciem samego Boga. Stąd wierność jest możliwa, gdyż jest darem od niego pochodzącym.