Reklama

Jasna Góra

Śladami Niepodległej po Jasnej Górze

Gabriela Żyła

14 listopada 2018 roku, jeszcze w świątecznym nastroju związanym z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości członkowie i sympatycy częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej oraz słuchacze Akademii Miłośników Kultury Polskiej im. Zapomnianych Polaków mieli wielką przyjemność obejrzeć najważniejsze zbiory jasnogórskie - pamiątki i dokumenty poświęcone naszej drodze do niepodległości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodnikiem był członek KIK-u Jacek Polak, który jak się okazało, jest skarbnicą wiedzy historycznej zarówno związanej z Jasną Górą jak też z naszą Ojczyzną.

Rozpoczęliśmy od Arsenału, gdzie znajdują się pamiątki i zdjęcia obrazujące czas zaboru rosyjskiego i burzliwe wydarzenia I wojny światowej. Słuchając Jacka Polaka i patrząc na zdjęcia pomnika cara Aleksandra II oraz rzesze pielgrzymów i pamiątek przez nich podarowanych Matce Bożej nie sposób oprzeć się refleksji, że choć Polski wówczas nie było - to była zawsze z nami Polakami Królowa Polski. Obecność Królowej Polski choć bez Polski była niezwykle silnie odczuwana przez naród, co dawało nam siłę oraz moc przetrwania i wolę walki o wolną Ojczyznę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Arsenału przeszliśmy do Kaplicy Matki Bożej, gdzie wszystkie epitafia i tablice ufundowane przez pokolenia naszych rodaków upamiętniają poświęcenie, ofiarność i umiłowanie Boga i Ojczyzny. Niektóre dokumentują waleczność polskiego żołnierza na wszystkich frontach I i II wojny światowej, niektóre obrazują wierność Polsce i Kościołowi Polaków rozrzuconych na kresach, które już nigdy nie wróciły do Macierzy. Są tam intencje, by nasi rodacy pozostawieni za wschodnią granicą nie stracili wiary pod bolszewickim uciskiem. Wzruszająca jest niezwykła ilość wotów dokumentujących cudowne doświadczenia łask bożych za wstawiennictwem Matki Bożej.

W Skarbcu jasnogórskim mieliśmy możliwość podziwiać malarstwo Jana Matejki i Aleksandra Gierymskiego, wspaniałą sztukę jubilerską, przepiękne – haftowane złotem i wysadzane drogocennymi kamieniami ornaty – wszystko ofiarowane przez pokolenia wiernych Bogu i miłujących Ojczyznę – wysoko urodzonych, koronowanych, piastujących wysokie urzędy, laureatów Nobla a także zwykłych zjadaczy chleba.

Najnowszym muzeum na Jasnej Górze jest Kaplica Pamięci Narodu Polskiego im. o. Augustyna Kordeckiego stanowiąca mauzoleum - poświęcona 3 maja 1989 roku. Znajduje się w siedemnastowiecznej dzwonnicy między bazyliką a pomnikiem o. Augustyna Kordeckiego po lewej stronie przed wejściem do Skarbca. Znajdują się w niej relikwie i tablice pamięci narodowej. Urny z ziemią i prochami powstańców z 1831 i 1863 r., żołnierzy I wojny światowej, wojny bolszewickiej w 1920, żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej (Westerplatte, Monte Cassino, Tobruk, Narvik, Arnhem, Falaise, Kołobrzeg). Są tam prochy powstańców warszawskich z 1944r., żołnierzy Armii Krajowej, pomordowanych w niemieckich obozach zagłady, więzieniach i stalinowskich łagrach. Powojenne dzieje dokumentują urny z ziemią zroszoną krwią robotników z Poznania, Radomia, Gdańska, Śląska a także bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Najnowszą pamiątką jest urna zawierająca szczątki gen. Andrzeja Błasika znalezione w Smoleńsku we wrześniu 2010 przez uczestników Rajdu Katyńskiego. Drugi pochówek odbył się 9maja 2015 roku w tejże kaplicy.

Reklama

Na środku kaplicy znajduje się jeszcze nie zamontowane epitafium wraz z wieńcem ufundowane przez potomków Artura Wiśniewskiego oraz rodaków upamiętniające uwolnienie Jasnej Góry dnia 4.11.1918 roku spod zarządu wojska austro-węgierskiego.

Na zakończenie naszej wędrówki śladami Niepodległej jedna z członkiń KIK-u wyrecytowała wiersz Barbary Popiołek – organizatorki wycieczki - poświęcony martyrologii Polski, co dopełniło wzruszeń.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-26 06:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Patriotyczna inicjatywa Żywego Różańca

Jasnogórska Rodzina Różańcowa

Wspólnota Żywego Różańca podjęła duchową inicjatywę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wieczorem, 10 listopada w kościołach odmawiany będzie różaniec połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu. Poinformował o tym ks. Szymon Mucha, krajowy moderator Żywego Różańca, przypominając jednocześnie, że październik w Polsce jest miesiącem modlitwy różańcowej.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...