Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś przyjął paliusz - oznakę posługi metropolity i symbol łączności z papieżem

BP KEP

- Kościele Łódzki jesteś przepięknym Kościołem! Jestem Panu Bogu wdzięczny, że nas sobie wzajemnie zadał! – mówił podczas liturgii arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś. Podczas Mszy świętej celebrowanej w uroczystość świętej Faustyny – Patronki Łodzi, w łódzkiej bazylice archikatedralnej nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio nałożył na ramiona metropolity łódzkiego paliusz - oznaka władzy metropolitalnej i łączności ze Stolicą Apostolską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgii uczestniczyli m.in. kard. kazimierz Nycz i abp Stanisław Gądecki a także liczna delegacja przedstawicieli bratnich Kościołów chrześcijańskich, władz miasta i województwa oraz wiernych.

"Mam świadomość, że nie da się prowadzić ludzi do ewangelii, jeśli się samemu nią nie żyje! Mam być jak Pasterzem jak Jezus - to oznacza dla mnie Paliusz, którzy mam przyjąć" – mówił w homilii abp Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita łódzki odnosząc się do osoby Franciszka zauważył, że w posłudze tego papieża niezwykle ważną rolę odgrywają takie słowa jak: wyjść do innych, słuchać, towarzyszyć, włączać, radość, jedność, Dary Ducha Świętego. - Pewnie tych słów jest jeszcze więcej, ale te wdają się być najważniejsze. Chcę do każdego z tych słów powiedzieć: amen - by się działy w tym Kościele, także przez moją posługę – zaznaczył abp Ryś.

"Wierzę w to, że św. Piotr z całego środka swego nawrócenia stoi przy mnie, aby mnie umocnić. Łaska przychodzi przed zobowiązaniem, łaska przychodzi przed obowiązkiem, w tej łasce pokładam nadzieję. Zapraszam was do takiej nadziei. Ojciec święty Franciszek ciągle mówi, byśmy się odważali razem śnić, to oznacza mieć razem nadzieję!" – zakończył metropolita łódzki.

Przed błogosławieństwem gratulacje metropolicie złożył przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz pierwszy łódzki metropolita abp senior Władysław Ziółek.

Arcybiskup Grzegorz Ryś jest trzeci metropolitą łódzkim, po arcybiskupie seniorze Władysławie Ziółku i arcybiskupie Marku Jędraszewskim – obecnym metropolicie krakowskim.

Paliusz metropolitalny to biały wełniany pas, połączony ze sobą, zwyczajowo o szerokości kilku centymetrów. Zakładany na ornat na ramiona i opuszczany końcami na piersi i plecy. Ozdobiony jest wyszytymi sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami, zakończony czarnymi, jedwabnymi fragmentami.

Reklama

Noszony jest wyłącznie jako element stroju liturgicznego, mający podkreślić funkcję i władzę metropolity w zgromadzeniu oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską. Posiadanie paliusza przez metropolitów wymagane jest Kodeksem prawa kanonicznego.

Zgodnie z tradycją, paliusz tkany jest wełny owiec, pobłogosławionych przez Ojca Świętego – 21 stycznia to jest we wspomnienie św. Agnieszki. Z wełny tych owiec, siostry zakonne przygotowują paliusze, przechowywane następnie, aż do uroczystości św. ap. Piotra i Pawła w bazylie św. Piotra w Rzymie, na grobie pierwszego z apostołów. Paliusz jest symbolem owiec, które na ramionach niesie Dobry Pasterz.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-06 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Metropolity Łódzkiego ws. publikacji OKO.press

- Interpretację mojego działania dokonaną przez dziennikarzy OKO.press (...) uważam za stronniczą, świadomie krzywdzącą i godzącą w moje dobre imię - pisze abp Grzegorz Ryś w oświadczeniu na temat publikacji tego portalu, oskarżającej go o rzekomy brak reakcji ws. księdza z diecezji łowickiej, co w świetle faktów nie jest zgodne z prawdą.

Więcej ...

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle żartował

Wydawnictwo Znak

Święty Paweł VI był człowiekiem refleksyjnym, ale też ciągle żartował – takim zapamiętała go jego bratanica Chiara Montini. Wspomnieniami o stryju-papieżu podzieliła się w programie włoskiej telewizji Rai Uno „A sua immagine”.

Więcej ...

Jasna Góra: nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki

2024-05-27 15:15
Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Instytut Prymasowski

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Obraz Jasnogórskiej Maryi był dla bł. kard. Stefana Wyszyńskiego znakiem, który „odczytywał” przez całe życie, a o Jasnej Górze powiedział, że „tutaj rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa”. I dziś przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi odbędzie się nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki” w intencjach Kościoła, Polski i za kapłanów, w duchu wdzięczności za Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Czuwanie na Jasnej Górze wpisuje się w obchód jego liturgicznego wspomnienia - 28 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się...

Kościół

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się...

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania