Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: z udziałem prymasa Serbii przeszła ulicami miasta procesja maryjna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Abp Rrok Gjonlleshaj, arcybiskup Baru w Czarnogórze, prymas Serbii wziął udział w Nieszporach i procesji maryjnej, która 25 sierpnia przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Tradycyjnie odbywa się ona w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w duchu wdzięczności za obecność Ikony Jasnogórskiej w dziejach miasta i Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przychodzimy do szkoły Maryi, ażeby od Niej uczyć się żywej wiary i zaufania Bogu we wszystkim” – mówił za Benedyktem XVI abp Wacław Depo metropolita częstochowski przewodnicząc Nieszporom przed procesją maryjną.

Procesję poprzedziły uroczyste nieszpory maryjne, którym w archikatedrze Świętej Rodziny przewodniczył abp Wacław Depo. W nieszporach i procesji uczestniczyli: abp Rrok Gjonlleshaj, arcybiskup Baru w Czarnogórze, prymas Serbii, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, bp senior Antoni Długosz, duchowieństwo z nowym proboszczem parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie ks. prał. Włodzimierzem Kowalikiem, osoby życia konsekrowanego z generałem Zakonu Ojców Paulinów o. Arnoldem Chrapkowskim, przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą, kapitułą Bazyliki Archikatedralnej, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw m.in. Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Rycerze Kolumba, Bractwa św. Józefa, Bractwa Męki Pańskiej i Bractwa Eucharystycznego oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


W swoim rozważaniu abp Depo wskazał na znaczenie pielgrzymek papieży do Częstochowy i na Jasną Górę - Pragnę przypomnieć pewien tryptyk papieski. Jak mało, które miasto i diecezja cieszyliśmy się darem obecności i apostolskiej posługi Następców św. Piotra.: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka - mówił abp Depo.

- Dzisiaj słowa św. Jana Pawła II czynimy własnymi: „Maryjo powiedz Chrystusowi o nas. O naszym trudnym "dziś". Powiedz temu Chrystusowi, którego przyszliśmy zaprosić na nowo w nasze życie. Bo to „dziś” stanowi o przyszłości.” – kontynuował abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał wiernym, że Benedykt XVI przybył na Jasną Górę w dzień matki, 26 maja 2006 r. i powiedział wówczas: „Przychodzimy do szkoły Maryi, ażeby od Niej uczyć się żywej wiary i zaufania Bogu we wszystkim”.

- Maryjo uproś nam łaskę nowego pragnienia zaufania Bogu we wszystkim – dodał arcybiskup i przypomniał, że 28 lipca 2016 r. papież Franciszek w 1050 rocznicę Chrztu Polski „wybrał Częstochowę jako miasto narodowego dziękczynienia za Chrzest, za tajemnicę zanurzenia nas na pokolenia, na czas i na wieczność w Jezusie Chrystusie Synu Maryi”.

- Papież Franciszek powiedział: „Tutaj otrzymałem dar spojrzenia Matki”.

Następnie procesji z archikatedry Świętej Rodziny do sanktuarium na Jasnej Górze przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W drodze na Jasną Górę uczestnicy procesji maryjnej rozważali tajemnice bolesne różańca. Rozważania prowadził ks. prof. Kazimierz Szymonik. W rozważaniach nawiązał do łamania Prawa Bożego, do lekceważenia wartości chrześcijańskich, prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie. - Wrogowie Chrystusa zawierają kompromisy, aby wydać Jezusa na śmierć – mówił ks. Szymonik i dodał: „Konstytucja jest niczym, gdy odrzuca się Boga”.

Po procesji na Jasnej Górze odbyła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka z Sosnowca, z kazaniem biskupa radomskiego Henryka Tomasika.

W rozmowie z „Niedzielą” abp Rrok Gjonlleshaj powiedział: „ Jestem wdzięczny Panu Bogu za to, że mogę być w tym świętym miejscu. Jestem szczęśliwy, że mogę być w Polsce, szczególnie w sanktuarium na Jasnej Górze. Jestem też wdzięczny Księdzu Arcybiskupowi miejsca, że mnie tutaj zaprosił”.

Reklama

„Będąc tutaj modlę się za Kościół, który jest w Polsce, a także za moją archidiecezję, która potrzebuje tak wielu modlitw” – kontynuował abp Gjonlleshaj.

Prymas Serbii zapytany o znaczenie pobożności maryjnej w duchowości chrześcijańskiej zaznaczył: „Zawsze modlę się do Maryi, aby otrzymać łaski od Boga. Musimy zawsze pamiętać, ze Jej Syn z wysokości krzyża ofiarował nam Maryję jako Matkę. Musimy zawsze pamiętać, że Maryja kocha swoje dzieci, zawsze nam towarzyszy i wstawia się za nami. I tak jak Maryja prosi w Kanie Galilejskiej musimy czynić wszystko, co nam Jej Syn mówi”.

Procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę ma długą historię. Szczególnie wyjątkowe znaczenie miała Jubileuszowa Procesja Sześciu Wieków z bazyliki katedralnej na Jasną Górę w 1982 r. W okresie komunizmu władze PRL próbowały utrudniać organizowanie tej procesji, włącznie z zakazem niesienia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej. Procesje maryjne były wówczas symbolem wolności.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-25 21:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: w Itaperunie po dwóch latach przerwy odbyła się Procesja Spotkania

Wikipedia

Wielki Tydzień dla katolików w Brazylii jest szczególnym okresem, w którym – oprócz przygotowań i obchodów Triduum Paschalnego – w wielu regionach pielęgnowane są własne tradycje, związane z tym czasem. Jedną z najbardziej znanych tradycji jest tzw. Procesja Spotkania, która w Wielką Środę przemierza ulice miasta Itaperuny w stanie Rio de Janeiro. W tym roku odbyła się ona po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa,

Więcej ...

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Upokarzany, okłamywany i wyszydzany – tak wyglądał okres więzienia Prymasa Polski. Pomimo wielkich prób, nie ugiął się. Pozostał wierny Bogu. Na dniach odbędzie się jego beatyfikacja. Jaka jest prawdziwa twarz Prymasa Wyszyńskiego? Czego może nas dziś nauczyć? Odpowiedzi udziela Milena Kindziuk w reporterskiej biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski”.

Więcej ...

Największy koncert religijny w Europie

2024-05-29 10:24

Materiał prasowy

Koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” tradycyjnie odbywa się w Boże Ciało, 30 maja, w rzeszowskim Parku Sybiraków. Każdego roku gromadzi on kilkadziesiąt tysięcy osób, a jeszcze więcej bierze w nim udział za pośrednictwem internetu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary