Reklama

Turystyka

Naddunajski Szlak Świętego Jakuba

Joanna Łukaszuk-Ritter

25 lipca Kościół wspomina św. Jakuba, jednego z pierwszych uczniów Jezusa oraz opiekuna pielgrzymów, wędrowców i podróżujących. Od dwóch lat tego dnia obchodzony jest w Austrii Dzień Pielgrzyma.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na cześć patrona pielgrzymów inicjatorzy „Dnia Pielgrzyma”, stowarzyszenie „Jakobsweg Wien”, zapraszają już po raz trzeci do wspólnego pielgrzymowania przez Wiedeń Drogą Świętego Jakuba. Pielgrzymka rozpoczyna się o godz. 16.00 błogosławieństwem pielgrzymów przy bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kaisermühlen. Grupa pielgrzymów, pokonując pięciokilometrowy odcinek wiedeńskigo szlaku, przejdzie głównymi ulicami Wiednia do katedry św. Szczepana, mijając po drodze liczne kościoły i zabytki miasta. W katedrze o godz. 19.00 odbędzie się pielgrzymkowa Msza św. koncelebrowana przez biskupa pomocniczego Franza Scharla. Na zakończenie organizatorzy zapraszają na wspólną agapę. Do uczestnictwa w trzeciej pielgrzymce zgłosiło się ponad 200 osób. Liczba ta wzrasta z roku na rok.

Joanna Łukaszuk-Ritter

Reklama

Droga Świętego Jakuba to europejska sieć szlaków pielgrzymkowych, które prowadzą do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostella w Hiszpanii. Przez teren Austrii prowadzi jedna z głównych tras tego szlaku. Podążają nią przede wszystkim pielgrzymi z Węgier, Słowacji i Rumunii. Rozpoczyna się ona w Wolfsthal w Dolnej Austrii, przy granicy ze Słowacją, ciągnie się częściowo wzdłuż Dunaju zahaczając o Wiedeń, Dolinę Wachau i Linz, a następnie prowadzi przez Salzburg, Innsbruck aż do granicy szwajcarskiej. Szlak ten, znany od bardzo dawna, był zawsze dobrze oznakowany, z wyjątkiem jednego odcinka – Wiednia. Jeszcze przed dwoma laty nie było oficjalne wyznaczonej trasy przez stolicę Austrii. Niektóre przewodniki dla pielgrzymów zalecały poruszanie się po mieście komunikacją miejską lub wręcz omijanie centrum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Joanna Łukaszuk-Ritter

Dopiero w 2016 r. z inicjatywy Stephana Aignera i Leo Führera ze stowarzyszenia „Jakobsweg Wien” przy współpracy z Archidiecezją Wiedeńską rozpoczęto wyznaczanie nowej drogi biegnącej przez miasto (a nie jak do tej pory wzdłuż autostrady), oferując pielgrzymom niezapomniane wrażenia z naddunajskiej stolicy – oprócz piękna natury, bogatą historię i kulturę.

Dokładnie dwa lata temu, 25 lipca w święto Apostoła Jakuba, biskup pomocniczy Franz Scharl symbolicznie otworzył oficjalną Drogę Świętego Jakuba przez Wiedeń, umieszczając przy Placu św. Szczepana w samym centrum miasta pierwszą żółtą strzałke z napisem „Jakobswg Wien”. Od tej pory szlak jest dobrze oznakowany. A to dzięki zaangażowaniu istniejącego od 2016 r. stowarzyszenia „Jakobsweg Wien”, które wzięło sobie za cel m. in. oznakowanie i promowanie Drogi Świętego Jakuba na terenie stolicy Austrii. Od grudnia 2017 r. do marca 2018 r. zamontowano na całym wiedeńskim odcinku 100 żółtych strzałek z charakterystyczną muszlą św. Jakuba i wizerunkiem katedry św. Szczepana wskazujących kierunek marszu. Było to możliwe dzięki pomocy wielu sponsorów.

Reklama

Jakobsweg Wien ma 35,5 km długości i podzielony jest na cztery etapy - zaczyna się na południu Wiednia i prowadzi pielgrzyma do samego serca miasta i jego symbolu, jakim jest katedra św. Szczepana. Z centrum podąża w kierunku zachodnim, mijając Schönbrunn, gdzie góruje w parku pałacowym słynna Gloriette, skąd rozpościera się wspaniały widok na całe miasto.

Etap 1 (12,5 km)

Trasa prowadzi od kościoła św. Jakuba w Schwechat w Dolnej Austrii przez port Albern i wyspę na Dunaju do bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kaisermühlen.

Etap 2 (5,1 km)

Następne szlak biegnie obok siedziby ONZ przez most Reichsbrücke, Praterstraße, Schwedenplatz do katedry św. Szczepana.

Etap 3 (5,7 km)

Stąd przebiega delej przez główne ulice Wiednia, Graben, Kohlmarkt, Michaelerplatz, Mariahilfer Straße do pałacu Schönbrunn.

Etap 4 (12,2 km)

Następnie trasa prowadzi przez Hietzinger Hauptstraße, Auhofstraße do kościoła parafialnego św. Jakuba w Purkersdorf w Dolnej Austrii.

Joanna Łukaszuk-Ritter

Istniejąca od tysiaca lat Droga Świętego Jakuba jest najważniejszym chrześcijańskim szlakiem pielgrzymkowym w Europie. Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę Świętego Jakuba za szlak o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych (z pewnością przyczynił się do tego wygłoszony tam przez papieża Polaka „Akt Europejski”), a w 1987 r. ogłosiła ją za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy. Od 1993 r. Droga Świętego Jakuba jest wpisana na Listę Światowego Diedzictwa UNESCO.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-25 13:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

To nie jest szkoła przetrwania

Franciszek Mróz

Buty. Stare, schodzone, ze śladami otarć. Obok: plecaki, mapy, sterty rzeczy poskładanych w piramidki. Typowy przedwyjazdowy chaos. – Które to nasze camino? – zastanawia się Marta.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Watykan: opublikowano wytyczne dla nowej fazy procesu synodalnego

2025-07-07 14:19

Episkopat Flickr

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów opublikował wytyczne dotyczące aktualnej fazy procesu synodalnego, czyli wdrażania owoców Synodu o synodalności. Tekst ten ma służyć jako środek sprzyjający dialogowi oraz wymianie doświadczeń pomiędzy Kościołami lokalnymi a Sekretariatem Generalnym Synodu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Leon XIV przyjechał na urlop do Castel Gandolfo, gdzie...

Leon XIV

Leon XIV przyjechał na urlop do Castel Gandolfo, gdzie...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...