Reklama

Kościół

Warszawa: polscy żołnierze rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes

Bożena Sztajner/Niedziela

Poranną Mszą św. celebrowaną w katedrze polowej przez ks. ppor. Daniela Piejko, wikariusza katedry polowej rozpoczęła się pielgrzymka polskich żołnierzy do Lourdes. Żołnierze wezmą udział w rozpoczynającej się w piątek 60. Międzynarodowej Pielgrzymce Wojskowej w Lourdes, w tym roku weźmie w niej udział 14 tys. mundurowych z 40 krajów, w tym 150 polskich żołnierzy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii podkreślił, że w przypadającej dziś, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Ewangelii, obecny jest motyw rozstania Chrystusa ze swoimi uczniami. Mówił o tym, że rozstania bywają różne. Są takie, które rozrywają serce, a proces leczenia zdaje się nie mieć końca oraz takie, które kończą się w atmosferze pogodzenia, ale zawsze czas po rozstaniu jest czasem trudnym. – Chrystus odchodząc do nieba, znikając apostołom z oczu sprawił, że możemy szukać Go w naszym wnętrzu, dostrzec Go w drugim człowieku, w jego obliczu – tam, gdzie jest On realnie obecny dzięki Duchowi świętemu. Dlatego można powiedzieć, że rozstanie z Nim paradoksalnie przybliżyło Go do nas – wyjaśniał ks. Piejko.

Mszę św. koncelebrowali ks. ppor. Mateusz Korpak oraz ks. mjr Marcin Czeropski, którzy wraz z żołnierzami udają się do Lourdes. W Eucharystii uczestniczył gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który wraz z gen. bryg. Adamem Joksem będzie reprezentował kadrę dowódczą Wojska Polskiego w Lourdes w dn. 18–20 maja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na czas pielgrzymki błogosławieństwa pątnikom w mundurach udzielił ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej. – Bardzo cieszymy się, że pielgrzymka ma swój początek w katedrze polowej, matce kościołów Ordynariatu Polowego – powiedział. – Bardzo was proszę, abyście polecali Panu Bogu nasze ordynariatowe sprawy, sprawy Ojczyzny, sprawy waszych rodzin, a także tych, którzy cierpią, bo poprzez to sanktuarium Pan Bóg szczególnie udziela łask chorym. Życzę pokoju, bezpiecznej drogi i wracajcie szczęśliwie – powiedział proboszcz katedry. Po zakończeniu Mszy św. przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego pielgrzymi ustawili się do pamiątkowej fotografii. Z Warszawy w drogę udała się tylko część liczącej około 150 osób pielgrzymki, pozostali dołączą do nich po drodze. Wśród żołnierzy i pracowników wojska są podchorążowie z uczelni wojskowych, a także weterani misji pokojowych. Towarzyszyć będzie im pięciu kapelanów ordynariatu polowego.

Reklama

Do Lourdes pielgrzymi przybędą w środę wieczorem. Wcześniej odwiedzą, m.in. Kaiserslautern, Lyon i Carcassonne. – To niezwykle ważne i piękne spotkanie żołnierzy z całego świata – powiedział w rozmowie z KAI ks. ppłk Robert Krzysztofiak, przewodnik pielgrzymki. Jak podkreślił ks. Krzysztofiak żołnierze modlą się w trakcie jej trwania o wszelkie potrzebne łaski dla całej społeczności mundurowej.

– Wiele osób biorących udział w pielgrzymce podkreśla, że jest ona dla nich okazją do nabrania sił duchowych. Nie bez znaczenia jest tu miejsce, do którego pielgrzymujemy – sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, w którym wiele osób doświadcza łaski uzdrowienia. W tym roku chcemy jako społeczność żołnierska podziękować za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i godnie reprezentować nasz kraj. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniom z żołnierzami innych państw będziemy mogli szerzej opowiedzieć o historii naszej Ojczyzny – podkreślił kapelan.

W piątek pielgrzymi wezmą udział w ceremonii otwarcia 60. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej w Lourdes. W programie przewidziano również, m.in. nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz spotkanie z Polonią w miasteczku Idron, Mszę św. w miejscu objawień maryjnych, tzw. Grocie Massabielle, procesję maryjną ze światłami oraz Eucharystię w Bazylice pw. św. Piusa X z udziałem pielgrzymów z całego świata. Żołnierze odwiedzą także grób francuskiej poetki, filantropki i polonofilki Rosy Bailly w Pau. Polscy żołnierze są odpowiedzialni za uroczystość zakończenia pielgrzymki, która odbędzie się w niedzielę 20 maja. Do kraju wrócą 24 maja.

Podziel się:

Oceń:

2018-05-13 18:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żołnierz WOT wydrukował w domu 70 przyłbic

Biuro Prasowe Dowództwa WOT

Żołnierz 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mł. chor. Marcin Markowicz wyprodukował w domu 70 przyłbic, które przekazał m.in. do domu opieki społecznej i do szpitala.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania