Reklama

Polska

Archidiecezja białostocka ma nowego biskupa pomocniczego

TERESA MARGAŃSKA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prał. Henryk Ciereszko przyjął 15 grudnia 2012 r. święcenia biskupie w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Uroczystości święceń po raz ostatni miały tu miejsce 33 lata temu. Sakry biskupiej udzielił abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i białostocki arcybiskup senior Stanisław Szymecki.

W homilii abp Ozorowski przypomniał historię archikatedry i archidiecezji białostockiej. „Po 33 latach katedrę wypełnia blask święceń nowego biskupa” - mówił. Przywołując trudne powojenne lata archidiecezji oraz jej korzenie sięgające archidiecezji wileńskiej, dziękował Bogu za współczesny wzrost tych dwóch wspólnot kościołów lokalnych w Wilnie i Białymstoku Przypomniał także, że białostockiego duchowieństwa wyszli m.in. kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup gdański Sławoj Leszek Głódź i biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do nominacji nowego biskupa pomocniczego, mówił: „Wielu było kandydatów do godności biskupa pomocniczego w Białymstoku. Duch Święty wybrał ks. Henryka Ciereszkę. A wszystko, co od Boga, zawsze jest najlepsze”. Arcybiskup białostocki prosił również zgromadzonych i cały Kościół białostocki o modlitwę w intencji nowego biskupa, „by nie poczuł się opuszczony w swych nowych obowiązkach”.

„Obecny biskup nominat, który już całkowicie jest nasz (…), pozostaje mocno związany z tutejszym duchowieństwem i laikatem, a zwłaszcza z ks. Michałem Sopoćką, w którego beatyfikacji brał czynny udział i napisał o nim wiele stron - zaznaczył abp Ozorowski.

Hierarcha zaznaczył, że godność biskupów „nie jest sama dla siebie, lecz pozostaje w służbie Kościoła i świata”. „Każdy biskup jest posłany, by głosić Ewangelię Chrystusa słowem, czynem i przykładem życia. Biskup Henryk nadto ma być apostołem Bożego Miłosierdzia. Myślę, że sam bł. Michał Sopoćko go o to prosi. Skoro zgłębił jego dzieła i poznał jego życie, skoro zna objawienia przekazywane św. s. Faustynie, to po to, aby nimi się dzielił z innymi, a nie zamykał ich w szufladzie” - mówił abp Ozorowski.

Reklama

Na uroczystości licznie przybyli arcybiskupi i biskupi z całej Polski kapłani oraz siostry zakonne. Archikatedrę białostocką wypełniły rzesze wiernych, wśród nich się parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, samorządowych, władze wyższych uczelni i instytucji oświatowych z całego województwa, przedstawiciele służb mundurowych oraz bractwa. Wśród przybyłych gości był prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Szczególne miejsce w świątyni zajęli rodzice i rodzeństwo z rodzinami biskupa elekta oraz jego przyjaciele z Polski i z zagranicy.

Ks. prał. Henryk Ciereszko mianowany został przez papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym archidiecezji białostockiej 17 listopada 2012 r. Nowy biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej ma 57 lat. Wykłada teologię fundamentalną w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku. Jest ojcem duchownym kapłanów archidiecezji. Przez lata prowadził badania nad postacią ks. Michała Sopoćki. Był wicepostulatorem jego procesu beatyfikacyjnego. Studiował zagadnienia Miłosierdzia Bożego, jego teologię i kult. Owocem tych badań są liczne publikacje książkowe.

Bp Ciereszko na swoją dewizę biskupią wybrał słowa z Psalmu 13: „Ja zaś zaufałem Twemu miłosierdziu". W jego herbie znajduje się krzyż na złoto-czerwonym tle z promieniami białym i czerwonym oraz słowa: „In misericordia Tuae speravit" (Zaufałem Twojemu Miłosierdziu).

Podziel się:

Oceń:

2012-12-13 13:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: chcę być z tymi, którzy cierpią lub zmagają się z pokusą buntu

Bożena Sztajner/Niedziela

- Modlę się o ducha pokory, abym potrafił być razem z tymi, którzy cierpią na duchu i ciele oraz z tymi, którzy zmagają się z pokusą buntu i opuszczenia owczarni – powiedział w homilii abp Adam Szal podczas ingresu do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania