Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: filmy religijne na Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt 2012”

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem twórczości Brunona Schulza, ale także obecności kina religijnego będzie przebiegał 18. Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt”, który potrwa w Kielcach od 19 do 23 listopada. Do tegorocznej edycji „Nurtu” jury zakwalifikowało 39 z ok. 140 nadesłanych form dokumentalnych. Przez trzy dni kielczanie będą oddawać swoje głosy na wybrane dokumenty. Wszystkie seanse festiwalu odbywać się będą w Kieleckim Centrum Kultury.

- W tym roku wydarzenie poświęcone jest pamięci Brunona Schulza - artysty obrazu literackiego i malarskiego w 120. rocznicę urodzin i 70. rocznicę jego śmierci, ale jest też bardzo wiele obrazów religijnych, np. interesująca, dobrze zarobiona „Tajemnica Jasnej Góry” – zapowiada w rozmowie z KAI filmoznawca Andrzej Kozieja, członek Komisji Selekcyjnej „Nurtu”. Jest to opowieść filmowa o wyjątkowych wydarzeniach w sanktuarium, frapująco - zdaniem filmoznawcy - opowiedziana przez sędziwego paulina, jasnogórskiego przewodnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Filmy religijne prezentowane będą w bloku seansów pod wspólnym tytułem „Tajemnice wiary”. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. film „Tala od różańca” inspirowany nawróceniem antyklerykalnej pisarki Natalii Rolleczek, czy „Niebiańskie jezioro” – osadzony w realiach ukraińskich dokument o dylematach wiary.

W tegorocznym „Nurcie” sporo miejsca zajmują motywy holokaustu i relacji polsko-żydowskich, obecny jest także temat hospicjum, wyborów życiowych, trudnej historii, „inteligenckich pasji”. Jak podkreślają organizatorzy, celem wydarzenia jest „twórcza konfrontacja produkcji telewizji publicznej, producentów niezależnych i innych koncesjonowanych kanałów, a także niezależnych zespołów twórczo-produkcyjnych, emitujących program w Polsce”.

Filmy konkursowe oceniać będzie komisja artystyczna w składzie: Maria Malatyńska, Andrzej Kołodyński, Janusz Wróblewski, Marcin Wrona, Paweł Felis i Piotr Kletowski. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.

Reklama

Festiwalowe święto zainauguruje w niedzielę 18 listopada koncert zespołu „Bester Quartet” z repertuarem z płyty „Sanatorium pod klepsydrą”. Muzykę charakteryzują surrealistyczne wizje nawiązujące do twórczości Brunona Schulza. 19 listopada odbędą się pokazy zwycięskich filmów z zeszłorocznej edycji festiwalu.

18. Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt 2012” rozpocznie się 20 listopada pokazem specjalnym. Będzie to projekcja filmu dokumentalnego „Twin Towers” dyrektora artystycznego Europejskiego Festiwalu Filmów Niezależnych EĆU Scotta Hillier, nagrodzonego w 2003 r. „Oskarem”.

Z kolei 21 listopada zaprezentowany zostanie spektakl dla młodzieży i ludzi dorosłych „Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Pinokio”.

W czwartek 22 listopada odbędzie się pokaz filmów dyrektora artystycznego „Nurtu”, Krzysztofa Miklaszewskiego. Publiczność zobaczy m.in. „Ulicę krokodyli nad Tamizą”, „Ostatni z Schulzem”, „Schulz w Krakowie”. Zaplanowano także promocję książki autora pt. „Zatraceni w Schulzu”. Następnie zaprezentowany zostanie film Braci Quay "Ulica krokodyli" oraz trailer najnowszego obrazu twórców "Sanatorium pod klepsydrą".

Na 23 listopada zaplanowano warsztaty ukazujące w praktyce powstawanie filmów dokumentalnych. Pierwsza edycja festiwalu „Nurt” odbyła się w 1995 r. w Krakowie, kolejne – już w Kielcach. Jest to spotkanie wybitnych dokumentalistów, debiutantów, krytyków oraz przedstawicieli środowiska artystycznego, związanych swoją codzienną praktyką z dokumentem filmowym i telewizyjnym.

Podziel się:

Oceń:

2012-11-13 11:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyrok w sprawie krzyża w Sejmie

WIKIPEDIA

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele