Reklama

Niedziela Legnicka

Legnica: uroczystości ku czci św. Hildegardy z Bingen

Monika Łukaszów

Wykłady, dyskusje, i wspólna modlitwa towarzyszyły uroczystościom ku czci św. Hildegardy z Bingen, które 16 września, w przeddzień liturgicznego wspomnienia Świętej, odbyły się w Legnicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Hildegarda to dobrze znana średniowieczna mniszka, misjonarka, wizjonerka, mistyczka, prorokini, poetka, kompozytorka, farmaceutka, lekarka, administratorka, kosmolog, biolog, botanik, geolog, prawoznawca, filozof i teolog. Ta święta zakonnica twierdziła, że wszelkie choroby duszy i ciała mogą być uleczone i co ważniejsze, „pozostają w zasięgu znakomitej większości istot ludzkich”. Opracowała setki leków, składających się wyłącznie z „darów ofiarowanych nam przez naturę”, oraz dietę, opartą na ogólnie dostępnych i prostych składnikach. „Bóg zostawił nam na ziemi wszystko, co potrzebne, aby zachować zdrowie ciała i piękno duszy” – tak pisała w swoich pismach. Dzisiaj zaliczana jest do największych geniuszy średniowiecza, a z pewnością do wąskiej grupy najwybitniejszych kobiet wszechczasów. Decyzją papieża Benedykta XVI zaliczana została do grona Doktorów Kościoła, a więc stała się wytrawną nauczycielką wiary i moralności dla całego chrześcijańskiego świata.

W spotkaniu, które odbyło się w Centrum Spotkań Jana Pawła II w Legnicy, uczestniczyło kilkadziesiąt osób z całej Polski. To właśnie w Legnicy kilkanaście lat temu powstało Polskie Centrum św. Hildegardy. Świętą Hildegardę, a raczej jej nauki i dietę, przywiozła z Niemiec do Legnicy pani Alfreda Walkowska, która od wielu już lat jest wierna czcicielką Świętej Mniszki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To wyjątkowa postać – mówi Alfreda Walkowska. Pomogła ona wielu ludziom, a teraz z jej wiedzy i doświadczeń korzystają inni. Podczas tego kongresowego spotkania przyglądamy się Świętej, poznajemy jej życie i twórczość. Chcemy poprzez to spotkanie zwrócić uwagę na to, iż na Hildegardę należy spoglądać zawsze całościowo. Dzisiejszy spotkanie to również świetna okazja do wspólnego świętowania, ucztowania, cieszenia się wzajemną obecnością i oczywiście jest to czas na dyskusje” – dodaje Walkowska.

Reklama

Oficjalnie Stowarzyszenie zostało zawiązane 2008 r. i liczy ponad 100 osób z całej Polski – mówi p. Alfreda. Zostać członkiem tego Stowarzyszenia wcale nie jest prosto. Może być to jedynie osoba z rekomendacji kogoś, kto w Stowarzyszeniu już jest. Stawiamy sobie za cel jakby klarowanie czystości hildegardowej, która często zostaje zaburzona przez przeróżne trochę nieczyste działania. Często to nawet nie ma nic wspólnego z dziełem hildegardowym. Dlatego my, jako Stowarzyszenie dbamy o czystość przekazu i w ten sposób szerzyć dzieło św. Hildegardy – dodaje Alfreda Walkowska.

Podczas spotkania odbyło się Walne Zgromadzenie Zarządu. Wysłuchano wykładu p. Alfredy Walkowskiej „Poznaj drogi…z wizji św. Hildegardy. Uczestnicy spotkania mieli także okazję spróbować potraw przygotowanych na bazie orkiszu. Były ciastka orkiszowe, kawa orkiszowa oraz ciepły posiłek, również przygotowany na bazie orkiszu.

Druga część hildegardowego spotkania miała miejsce w legnickim kościele pod wezwaniem Najśw. Serca Pana Jezusa. Tam, bp Marek Mendyk, odprawił Mszę św. oraz wygłosił homilię.

- Dzisiaj wspominamy św. Hildegardę i prosimy o szczególne wstawiennictwo u Boga. Prosimy, aby ta benedyktynka, mniszka, wizjonerka, prorokini, niestrudzona reformatorka Kościoła, autorka prac z zakresu teologii, medycyny kosmologii, ale też poetka, kompozytorka, kaznodziejka wypraszała potrzebne łaski dla naszej wspólnoty - mówił bp Mendyk

Warto dodać, że w tej świątyni znajduje się znany już hilegardowemu środowisku w Polsce obraz św. Mniszki, a członkowie Kręgu Przyjaciół Świętej Hildegardy oraz jej sympatycy od kilku już lat w dzień śmierci św. Hildegardy, tj. 17 września, wspólnie modlą się dziękując Bogu za otrzymane łaski za pośrednictwem Świętej. Na te coroczne Msze święte zapraszani są również kapłani, którzy w głoszonych homiliach przybliżają wiernym osobę i dzieło św. Hildegardy. Trzeba również wspomnieć, że 17 dnia każdego miesiąca odmawiana jest litania do św. Hildegardy przed jej obrazem.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-20 07:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święta mistyczka z Bingen

Niedziela legnicka 27/2012

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj