Reklama

Niedziela Lubelska

Prof. Mirosław Piotrowski odnosi się do nieprawdziwych tez "Gościa Niedzielnego" w sprawie KUL

Archiwum prof. Mirosława Piotrowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Rafał Pastwa

Kierownik Oddziału „Gościa Niedzielnego" w Lublinie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W związku z opublikowanym przez Księdza Redaktora artykułem pt. „Europoseł formułuje poważne zarzuty wobec KUL" na internetowej stronie „Gościa Niedzielnego" (10.08.2017 r.), zmuszony jestem sprostować zawarte w nim nieprawdziwe stwierdzenia:

1. Nieprawdą jest, jak Ksiądz Redaktor pisze, że w opublikowanym przeze mnie artykule w Tygodniku Katolickim „Niedziela" pt. „Nie wszystko na sprzedaż", „poseł myli ze sobą godło i logo oraz mija się z prawdą". Nigdzie w moim tekście nie ma takiego przykładu. Uprzejmie informuję jednak, że godło KUL, a w nim krzyż, dewiza „Deo et Patriae" oraz Orzeł w koronie od dziesięcioleci było traktowane równocześnie jako logo, czyli oficjalny znak wizerunkowy uczelni. Ten znak był jeden. Nie można go było więc pomylić. Wie o tym prawie każdy absolwent KUL. Przez wiele lat z tym logo w sklepiku KUL sprzedawano znaczki, torby, koszulki. Stan ten został zmieniony dopiero niedawno. Odsyłam do zarządzenia ROP-0101-128/16 Rektora KUL z 9 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia logo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz wprowadzenia logo wydziałów KUL, na mocy którego formalnie dokonano oddzielenia logo od godła uczelni. Czy jest to zgodne ze statutem KUL, to już odrębna kwestia.

2. Nieprawdziwym jest stwierdzenie Księdza Redaktora, że „Tygodnik na swojej stronie internetowej ten błąd podpiera również od strony graficznej". Wystarczyło bowiem wpisać w przeglądarkę internetową hasło „logo KUL" i oprócz dwóch nowych logotypów pojawia się dawny. Został więc przez redakcję pobrany i podpisany „Stare logo". Kto więc popełnia błąd?

3. Więcej niż manipulacją jest stwierdzenie Księdza Redaktora: „Nie jest również prawdą, co zarzuca w swoim tekście europoseł, że na stronie internetowej KUL nie ma tradycyjnego herbu ( M. Piotrowski pisze o logo). Jest. Z pewnością tak było 10 sierpnia 2017 r. o godz. 12.35". Na rzekome potwierdzenie tegoż, w artykule Księdza Redaktora zamieszczono zdjęcie strony internetowej KUL z chwilowo wyświetloną, znikającą zakładką, z częścią godła - starego logo KUL. Dobrze Ksiądz Redaktor wie, że idzie o trwałe usunięcie przedmiotowego znaku ze strony startowej, co widać na przedstawionym zdjęciu z 10 sierpnia 2017 r. o godz. 12.35. Kogo chce Ksiądz Redaktor wprowadzić w błąd?

Reklama

4. W swoim tekście Ksiądz Redaktor przekręca (mam nadzieję, że nieświadomie) nazwisko pierwszego powojennego rektora KUL ks. Antoniego Słomkowskiego, który nie nazywał się „Słodkowski".

5. Nieprawdziwym jest określenie „były wykładowca tej uczelni" (dotyczy KUL), którym Ksiądz Redaktor mnie obdarza. I można by dalej wyliczać...

W kontekście powyższego dość groteskowo wybrzmiewają dalsze elukubracje Księdza Redaktora o „Poziomie naszej kultury chrześcijańskiej ...", „brutalnej manipulacji", etc. Oczywiście przy tej okazji mógłbym pod adresem Księdza Redaktora wygłosić parę morałów o rzetelności dziennikarskiej, czy obowiązku głoszenia prawdy przez kapłanów, ale że obaj jesteśmy dorośli... Powiem tylko, proszę więcej nie fałszować moich słów.

dr hab. Mirosław Piotrowski prof. KUL

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Do wiadomości:

JE ks. prof. Stanisław Budzik, Arcybiskup Metropolita Lubelski

JE ks. Wacław Depo, Arcybiskup Metropolita Częstochowski, Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

Ks. Marek Gancarczyk, Redaktor Naczelny Tygodnika „Gość Niedzielny"

Ks. Tomasz Jaklewicz, Zastępca Redaktora Naczelnego Tygodnika „Gość Niedzielny"

Podziel się:

Oceń:

2017-08-15 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dialog z braćmi

Susannah Heschel podkreśliła, że wartość ducha współpracy i dialogu między judaizmem a chrześcijaństwem jest nieoceniona

Tomasz Koryszko/KUL

Susannah Heschel podkreśliła, że wartość ducha współpracy i dialogu między judaizmem a chrześcijaństwem jest nieoceniona

Z żadną inną religią nie jesteśmy tak powiązani, jak z judaizmem. Kto spotyka Jezusa, ten spotyka judaizm – powiedział abp Stanisław Budzik.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?