Reklama

Polska

Europa potrzebuje Chrystusa

Łukasz Krzysztofka

O Ruchu "Europa Christi" na tle deklaracji rzymskiej z 25 marca 2017 r. mówił jego jego inicjator - ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny "Niedzieli". Spotkanie odbyło się w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie i wpisało się w kończące się dzisiaj Targi Wydawców Katolickich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jesteśmy świadkami Chrystusa wygnanego, wykluczonego – także w Poslce, ale dziś ludzie zaczynają dostrzegać, że trzeba zrobić miejsce Chrystusowi, aby ocalić Europę – podkreślał honorowy redaktor nacelny "Niedzieli". Zdaniem ks. Skubisia, wysiłki mające na celu ocalenie Europy przejawiają się również w trosce o rodzimą kulturę i dobrze prowadzoną politykę. Europa bowiem traci swoją tożsamość bez Chrystusa obecnego w życiu społecznym i politycznym. Duchowny, odnosząc się do historii Ruchu "Europa Christi", wspominał postać Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńśkiego, który w liście do ówczesnego biskupa częstochowskiego Stefana Bareły polecił, aby to ks. Skubiś został moderatorem ruchu zrzeszjącego inteligencję katolicką w Polsce. - Dziś Ruch "Europa Christi" kontynuuje w ogromnej mierze ideę dawnego Stowarzyszenia "Odrodzenie", z którym związany był ks. Stefan Wyszyński. To dzieło Opatrzności. Ona prowadzi nas po tej drodze – mówił ks. Skubiś.

Łukasz Krzysztofka

W deklaracji rzymskiej nie ma ani jednej wzmianki o chrześcijańśkich korzeniach Europy, o wartościach takich jak dobro, prawda, miłość, solidarność czy o ojcach założycielach chrześcijańskiej Europy, których procesy beatyfikacyjne Kościół prowadzi od wielu lat. O tym współczesna Unia Europejska nie chce pamiętać. Ks. Skubiś przypomniał, iż polska "Solidarność", która w latach '80 zrzeszała ok. 10 milionów Polaków, przyczyniła się do zmiany oblicza Europy. - Wtedy Europa się zaczęsła. Nikt nie przypuszczał, że bez wojny rozpadnie się mur berliński. Największą klęską, także Kościoła, jest jednak dzisiaj brak solidarności – przyznał ks. Skubiś. Podkreślił, że trzeba brać za wzór ruch "Solidarność", aby chrześcijanie Europy się zjednoczyli, ponieważ tylko zjednoczeni są w stanie stawić czoła napływajacej na Stary Kontynent cywilizacji muzułmańskiej. Unia Europejska już przygotowuje się do wprowadzenia – sprzecznego z cywiliazacją łacińską – prawa szariatu. Niezwykle ważne jest więc znaczenie i sens istnienia państw narodowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bardzo istotne w umacnianiu własnej tożsamości kulturowej jest kształtowanie nowych elit. Wielką rolę ma tu do odegrania szkolnictwo oraz uniwersytety. – W Polsce musimy przede wszystkim zadbać o elity polskie. Mamy św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i wielu innych, wybitnych myślicieli. Powróćmy do ich nauczania – apelował ks. Skubiś.

Łukasz Krzysztofka

Przykładem najpiękniejszej postawy chrześcijanina i Europjeczyka – jak zaznaczył ks. Skubiś - był św. Jan Paweł II, który powinien zostać patronem Europy. – Św. Jan Paweł II nawet w pewnym sensie góruje nad dotychczasowymi patronami Europy – stwierdził honorowy redaktor "Niedzieli", wskazując, skąd Papież-Polak brał siłę do takiej postawy. - On był mężem modlitwy. Na rozmowę z Bogiem poświęcał większość swojego czasu. Również ojcowie założyciele chrześcijańskiej Europy – R. Schuman i A. de Gasperi – wszystkie swoje działania zaczynali od modlitwy – podkreślił ks. Skubiś, dodając, że Europa wypracowała swój byt w oparciu o kulturę chrześcijańską. Europa Christi to nie Europa Mahometa, czy Marksa i Engelsa, ale Europa Chrystusa.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-02 17:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Buczek: Chcemy chrystianizować Europę

youtube.com

Chcemy chrystianizować Europę. Ruch „Europa Christi” powinien głosić prawdę, zarówno przez świeckich, jak i duchownych. Uczulać parlamentarzystów, aby nie podejmowali ustaw przeciwnych życiu, Bogu i tradycji - powiedział bp Marian Buczek. Hierarcha wygłosił kazanie podczas Eucharystii rozpoczynającej lubelski etap III międzynarodowej konferencji ruchu „Europa Christi”.

Więcej ...

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

2024-06-20 07:44

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, otrzymał sakrament chrztu świętego przy chrzcielnicy w kaplicy Świętej Rodziny w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach 20 czerwca 1920 r. „Trzeba by świętować dzień chrztu nie mniej niż dzień urodzin” – powiedział już jako papież.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał

2024-06-21 07:10

Mat.prasowy

Czy wiesz, że pszczoły potrafią precyzyjnie wskazać drogę do nektaru tańcem, a gołębie zawsze odnajdują drogę do domu, nawet po podróży na tysiące kilometrów? W tym odcinku odkryjemy niezwykłe historie z natury, które pokazują, jak Bóg jest obecny w każdym aspekcie stworzenia. Zastanowimy się nad tym, jak przyroda świadczy o Jego mądrości i miłości.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Święci i błogosławieni

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

Wiara

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Jan Paweł II

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny