Reklama

Niemcy

Niemcy: rozwija się debata na temat ewentualnych święceń diakonatu dla kobiet

karlherl/pixabay.com

W Kościele pierwszych wieków istniała funkcja diakonisy, ale nie była ona związana ze święceniami kapłańskimi – stwierdził biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer. Swym oświadczeniem zamieszczonym na stronie internetowej swojej diecezji włączył się on w ten sposób w trwającą już od dłuższego czasu dyskusję o możliwości dopuszczenia kobiet do diakonatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem biskupa, który jest również profesorem dogmatyki, w debacie o diakonisach należy poczekać na wyniki prac powołanej w tej sprawie papieskiej komisji. Dodał jednak, że nie przypuszcza, by doszła ona do innych wniosków niż Międzynarodowa Komisja Teologiczna, która już kilka lat temu, również na życzenie papieża, zajęła się bardzo obszernie tą tematyką.

W swym oświadczeniu bp Voderholzer przypomniał, że funkcja diakonisy była znana w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, szczególnie na terenie Syrii. Związana głównie z działalnością charytatywną dziś mogłaby być porównana do pracy pielęgniarki. Nie była ona jednak łączona ze święceniami pierwszego stopnia, czyli diakonatem.

Hierarcha niemiecki dodał, że dzisiejsze zadania asystentki duszpasterskiej w parafii, dyrektorki wydziału kurii diecezjalnej, przeoryszy czy np. dyrektorki muzeum diecezjalnego związane są z daleko większą odpowiedzialnością niż funkcja historycznej diakonisy. Związkowi Katolickich Kobiet Niemiec, który postuluje przywrócenie diakonis, biskup Ratyzbony radzi, by zajął się on „ważniejszymi sprawami politycznymi”. Zdaniem biskupa należą do nich „jasne stanowisko wobec gender mainstreaming, w którym już dawno porzucono starania o równouprawnienie płci, walka o większe – również finansowe – uznanie pracy matki” oraz „silniejsze zaangażowanie na rzecz kobiet, które padły ofiarą handlu «żywym towarem», niewolnictwa i wykorzystywania seksualnego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2017-03-30 20:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: Rząd znosi część obostrzeń; kolejne decyzje 6 maja

PAP

Rząd federalny Niemiec w porozumieniu z władzami landów zezwolił na ponowne otwarcie m.in. placów zabaw, muzeów, kościołów i ogrodów zoologicznych, które zamknięto z powodu pandemii koronawirusa - poinformowała w czwartek kanclerz Angela Merkel. Kolejne decyzje zapadną 6 maja.

Więcej ...

Gorąco w Kokotku! B.R.O rozpalił scenę, ulewa nie zatopiła katolickiego Festiwalu Życia

2025-07-09 13:17

Grzegorz Szpak/mat. organizatorów

Ani deszcz, ani katastroficzne prognozy, ani mocno przesadzone obawy przed różnorakimi kataklizmami nie przeszkodziły we wtorek w świetnej zabawie uczestnikom Festiwalu Życia w Kokotku. Okazuje się, że ta impreza naprawdę może zmieniać życie.

Więcej ...

Straż pożarna: 961 interwencji w związku z pogodą

2025-07-10 06:45
GŁUCHÓW. ZNISZCZENIA PO NAWAŁNICY

PAP/Darek Delmanowicz

GŁUCHÓW. ZNISZCZENIA PO NAWAŁNICY

Jednostki ochrony przeciwpożarowej (PSP i OSP) interweniowały w środę 961 razy w związku z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi towarzyszącymi przejściu frontu atmosferycznego – poinformował rzecznik PSP Karol Kierzkowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy