Reklama

Aktualności

Dziś historyczna wizyta papieża w rzymskim kościele anglikańskim: będzie okazja do dialogu z wiernymi

Grzegorz Gałązka

W rzymskim kościele anglikańskim Wszystkich Świętych trwają ostatnie przygotowania do historycznej wizyty, jaką złoży tam 26 lutego po południu papież Franciszek. Po raz pierwszy głowa Kościoła katolickiego odwiedzi to miejsce, będące głównym ośrodkiem życia duchowego anglikanów mieszkających na stałe bądź przebywających czasowo w stolicy Włoch. W czasie kilkugodzinnego pobytu Ojca Świętego w tym miejscu przewidziano m.in. jego spotkanie-rozmowę z wiernymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Będzie to dla nas wydarzenie całkowicie niezwykłe i szczególne” – powiedział w rozmowie z dziennikiem watykańskim „L’Osservatore Romano” kapelan (proboszcz) kościoła ks. Jonathan Boardman. Podkreślił, że „charakter papieża sprzyja otwarciu duszy, co czyni z tego spotkania fakt niezwykły a zarazem codzienny”. „Będzie to chwila, w której zobaczymy prawdziwe oblicze naszej wiary” – jest przekonany duchowny anglikański.

Zapowiedział, że w niedzielę czytany będzie fragment II Listu św. Pawła do Koryntian na temat skarbu przechowywanego w naczyniach glinianych. „I to jest dokładnie to, czym jesteśmy” – dodał ks. kapelan. Zaznaczył, że nabożeństwo z udziałem Franciszka będzie zawierało elementy typowe dla Nieszporów anglikańskich, błogosławieństwo ikoną i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty przybędzie do świątyni tuż przed godziną 16 i tam, na niewielkim podwyższeniu powitają go anglikański biskup dla Europy (poza Wielką Brytanią) Robert Innes i ks. Boardman. Gość pobłogosławi następnie ikonę Chrystusa Zbawiciela, sporządzoną z okazji dwustulecia tego kościoła przez Iana Knowlesa – dyrektora Ośrodka Ikon Betlemme. Po namaszczeniu wizerunku świętym olejem i okadzeniu go główni goście zapalą przed nim świece. Będzie temu towarzyszyło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, prowadzone po angielsku i włosku przez bp. Innesa.

Reklama

Z kolei po odczytaniu wspomnianego fragmentu II Listu do Koryntian Ojciec Święty wygłosi kazanie, po czym zostaną odmówione modlitwy wstawiennicze i wymiana znaków pokoju. Na zakończenie nabożeństwa nastąpi podpisanie porozumienia, które sformalizuje partnerstwo dwóch parafii pod tym samym wezwaniem Wszystkich Świętych: anglikańskiej (All Saints) i katolickiej (Ognissanti) na via Appia Nuova.

Będzie to również czas dialogu i luźnej rozmowy z papieżem, podczas której uczestnicy zgromadzenia modlitewnego będą mogli mu zadać kilka pytań.

Odwiedziny u anglikanów zakończą się wymianą darów. Gospodarze podarują swemu gościowi kilka swych typowych wyrobów spożywczych: marmoladę pomarańczową, zrobioną w domu i „Simnel cake” – rodzaj leguminy, podawanej w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanocy i w środku postu, na której szczycie stawia się 11 kulek drożdżowych, symbolizujących 12 apostołów, ale bez Judasza. Z okazji wizyty wspólnota anglikańska i Ojciec Święty przekażą razem Biblię w języku angielskim w darze dla prostytutek – ofiar handlu ludźmi.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-02-26 15:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Irlandia: prymasi katolicki i anglikański ogłosili wspólne orędzie na Boże Narodzenie

WIKIPEDIA

Dwaj prymasi Irlandii: katolicki - abp Eamon Martin i anglikański - abp Richard Clarke wystosowali wspólne przesłanie bożonarodzeniowe. Wezwali w nim wiernych, by w okresie tych świąt starali się w swoich wspólnotach wychodzić naprzeciw ludziom, którzy cierpią czy są narażeni na wykorzystywanie, aby dawać im poczucie bezpieczeństwa.

Więcej ...

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie Jubileuszu 2025

2024-05-13 13:08

Graziako

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie zwyczajnego Jubileuszu roku 2025, ogłoszonego przez papieża Franciszka, opublikowała dziś Penitencjaria Apostolska.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania