Reklama

Polityka

"Wall Street Journal" kreuje papieża na przywódcę światowej lewicy

Mazur/episkopat.pl

W obliczu stałego rozwoju populistycznej prawicy, przeżywające globalny kryzys ruchy postępowe widzą coraz bardziej we Franciszku polityczną ikonę walki z nierównościami społecznymi i ze zmianami klimatycznymi. Taki pogląd przedstawił 22 grudnia na łamach amerykańskiego dziennika „Wall Street Journal” komentator Francis X. Rocca. Według niego, gdy papież pod koniec tego tygodnia przedstawi tradycyjne orędzie świąteczne, „uczyni to nie tylko jako głowa Kościoła katolickiego, ale także jako nieprawdopodobny chorąży wielu postępowców na całym świecie”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziennikarz zauważył, że „owczarnia światowej lewicy jest osierocona, bez przywódcy: prezydent USA Barack Obama zakończy za kilka tygodni swój drugi i ostatni mandat a prezydent Francji François Hollande nie będzie nawet ponownie kandydował do Pałacu Elizejskiego”. A socjalizm latynoski przeżywa jeszcze większy kryzys, jeśli to w ogóle jest możliwe – stwierdził Rocca.

Nie zaskakuje więc – podkreśla – że coraz więcej osób spogląda na 80-letniego Franciszka jako na przywódcę bardziej politycznego niż duchowego. Autor przypomniał w tym kontekście papieski „aktywizm na rzecz środowiska naturalnego i Trzeciego Świata oraz w dziedzinie społecznej” a także „konkretne zaangażowanie dyplomatyczne”, przejawiające się – jego zdaniem – w decydującym wkładzie Stolicy Apostolskiej do ponownego zbliżenia między Stanami Zjednoczonymi a Kubą oraz w ważnej roli odgrywanej w mediacji między rządem a opozycją w Wenezueli. Dzięki tym działaniom Franciszek „stał się, chcąc – nie chcąc, ikoną lewicy” – zauważył autor artykułu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał najsłynniejsze wypowiedzi i wystąpienia Franciszka: jego encyklikę „klimatyczną”, czyli „Laudato si”, powtarzane apele do Europejczyków o przyjmowanie bez zastrzeżeń migrantów oraz zarzucanie Donaldowi Trumpowi, że „nie jest chrześcijaninem”, gdyż chce zbudować mur na granicy USA z Meksykiem. Zdaniem autora papieskie poparcie dla podstawowych zagadnień moralności chrześcijańskiej, przede wszystkim dla ubogich i bezbronnych, ma dawne korzenie, sięgające encykliki Leona XIII „Rerum novarum” z 1891, która stworzyła nauczanie społeczne Kościoła.

Reklama

Polityczna aktywność obecnego papieża nie oznacza więc zerwania z nauką katolicką ani nie jest jakimś niezwykłym precedensem – uważa Rocca. Przypomniał poparcie Watykanu dla włoskiej Demokracji Chrześcijańskiej tuż po II wojnie światowej i popieranie przez Jana Pawła II „ruchów robotniczych w jego rodzimej Polsce”. Ale nie brakuje też głosów krytycznych, zarzucających papieżowi, że „zbliżając się za bardzo do postępowców politycznych, wyobcowuje najbardziej konserwatywne dusze z Kościoła” – przyznał komentator „Wall Street Journal”.

Na zakończenie przytoczył wypowiedź kurialnego arcybiskupa Silvano Tomasiego, że głoszone przez obecnego papieża poglądy polityczne skłaniają go do lewicy „nie dlatego, że jest on marksistą czy lewicowcem, ale ponieważ [ruchy te] reprezentują rany społeczeństwa”.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-23 17:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił do promowania „kobiecej świętości”

pixabay

Na znaczenie ideału zrealizowanego przez kobiety doktorów Kościoła i współpatronki Europy wskazał Ojciec Święty w przesłaniu wystosowanym do organizatorów i uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej z okazji rocznic ogłoszenia św. Teresy z Ávila, Katarzyny ze Sieny, Teresy z Lisieux i Hildegardy z Bingen doktorami Kościoła oraz ustanowienia przez św. Jana Pawła II świętych Brygidy Szwedzkiej, Teresy Benedykty od Krzyża i Katarzyny ze Sieny Współpatronkami Europy. Odbywała się ona na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Więcej ...

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego