Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: pierwsza rocznica beatyfikacji męczenników z Pariacoto

O. Zbigniew Strzałkowski  i o. Michał Tomaszek

niedziela.pl

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek

W bazylice franciszkanów w Krakowie kard. Angelo Amato, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, za beatyfikację o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przeddzień rocznicy beatyfikacji zakonników kard. Angelo Amato wspominał m.in. ich działalność duszpasterską w Pariacoto. - Opuścili ojczyznę, rodzinę, swoją kulturę, aby głosić dobrą nowinę Ewangelii wśród braci peruwiańskich, którzy przyjęli ich z szacunkiem i uprzejmością. Odpowiedzieli szczodrze na ich apostolat pokoju i radości. Męczeństwo było dla nich autentyczną koroną chwały, która nadała pełny sens ich egzystencji - podkreślił duchowny.

Zauważył jednak, że franciszkanie przyszli na świat i wzrastali w klimacie wrogości względem katolików. Wszystko za sprawą panującej wtedy w Polsce dyktatury, która odbierała prawo do wolności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Pariacoto o. Michał Tomaszek katechizował, opiekował się biednymi i chorymi. Szczególnie troszczył się o młodzież, która dzięki niemu zaczęła regularnie uczestniczyć w Mszach św. O los wiernych dbał również o. Zbigniew Strzałkowski. - Od razu zaczął odwiedzać „pueblos” (wioski) w górach, przychodzić z pomocą osobom potrzebującym czy chorym. Przykładał się bardzo do katechezy młodzieży, rolników i rodzin - tłumaczył kard. Amato.

Jednak sytuacja społeczno-polityczna w wyniku licznych aktów terrorystycznych stała się chaotyczna i niebezpieczna. Franciszkanie świadomi niebezpieczeństwa, nie zrezygnowali z pracy parafialnej. Wtedy właśnie ich porwano i zamordowano. - Ich praca apostolska i charytatywna, która miała na celu głównie budowanie społecznego spokoju i promocję dialogu, została odczytana, jako hamulec w wzrywie rewolucyjnym – wyjaśnił kardynał.

Zauważył też, że franciszkanów zamordowano nie ze względu na ich przekonania polityczne, ale z nienawiści do Kościoła. - Męczeństwa się nie improwizuje. Nasi męczennicy żyli intensywnie swoją wiarą, nadzieją i miłością – ocenił.

Podkreślał, że rocznica ich beatyfikacji jest zaproszeniem do tego, by wierni trwali w wierności Jezusowi, miłowali Go i ze wszystkich sił Mu służyli oraz by dawali świadectwo o Jego królestwie pokoju i dobra. Przywołując raz jeszcze męczeńską śmierć zakonników przekonywał, że zapach ich świętości wychodzi daleko poza granice Peru, dociera nie tylko do Polski, ale także roznosi się na cały świat. Zauważył również, że w ciągu ostatniego wieku śmiercią męczeńską zginęło tak wielu chrześcijan, że dziś można mówić wręcz o ich ludobójstwie, które dokonuje się etapami.

Reklama

Niedzielną Mszę św. koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, bp Marian Błażej Kruszyłowicz czy bp Tadeusz Pieronek. W uroczystościach w bazylice franciszkanów wzięli udział również bliscy męczenników - bracia bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, a także siostry i brat bliźniak bł. Michała Tomaszka. Obecny był też ambasador Peru w Polsce Alberto Salas Barahona.

Na zakończenie wierni w procesji udali się do kaplicy Męki Pańskiej żeby uczcić doczesne szczątki męczenników i zmówić modlitwę dziękczynną za ich beatyfikację. Właśnie w tym miejscu na co dzień wystawione są ich relikwie.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zginęli 25 lat temu z rąk komunistycznych terrorystów, którzy w zakonnikach widzieli groźnych przeciwników rewolucji. Choć pierwsza rocznica wyniesienia męczenników z Pariacoto na ołtarze przypada na 5 grudnia, to kard. Angelo Amato, który rok temu w imieniu Ojca Świętego przewodniczył ich beatyfikacji, razem z wiernymi dziękował za ten dar już dzień wcześniej. Tego dnia w kaplicy Włoskiej bazyliki franciszkanów wierni mogli obejrzeć film dokumentalny o zakonnikach, a także zdjęcia z ich beatyfikacji. Sprzedawano również różańce i obrazki z ich relikwiami II stopnia.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-04 18:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

Marie Romanagno

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego. W czasach wojennych uratował 150 sierot.

Więcej ...

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj