Reklama

Polityka

Rok pracy Ministerstwa Środowiska

Artur Stelmasiak

Resort środowiska posumował 12 miesięcy swojej pracy. Według ministra Jana Szyszki najważniejszym osiągnięciem był sukces negocjacyjny podczas szczytu klimatycznego w Paryżu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To korzystne dla Polski porozumienie klimatyczne, które zabezpiecza polskie interesy i jednocześnie chroni klimat - mówił na konferencji prasowej prof. Jan Szyszko. Kontynuacją tego sukcesu negocjacyjnego jest organizacja szczytu klimatycznego ONZ, który w 2018 roku odbędzie się w Polsce. - Dowodem naszego zaangażowania w działania na rzecz ochrony klimatu są starania polskiego rządu o organizację kolejnego szczytu klimatycznego. Dlatego też decyzja o tym, że szczyt odbędzie się w Polsce zapadał jednogłośnie – podkreślił prof. Szyszko.

Artur Stelmasiak

Minister pytany był przez dziennikarzy, czy polskie władze wybrały lub zastanawiają się nad konkretnym miejscem, miastem, gdzie zorganizowany zostanie szczyt klimatyczny ONZ. - Polska poda kilka propozycji. Prawdopodobnie wiosną przyszłego roku przyjedzie zespół związany z sekretariatem Konwencji klimatycznej ONZ i wybierze ten rejon, który będzie im najbardziej odpowiadał, albo który będzie spełniał wszelkie warunki - odpowiedział szef resortu środowiska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Największym sukcesem rocznej pracy ministerstwa było porozumienie paryskie, które jest pierwszym aktem prawa międzynarodowego, który faktycznie ma szansę doprowadzić do zahamowania koncentracji CO2 w atmosferze. Co ważne, umowa została zaakceptowana przez takie potęgi, jak USA i Chiny, czyli te państwa, które nie przestrzegały wcześniejszych ustaleń ws. emisji CO2. Porozumienie będzie realizowane z poszanowaniem specyfiki polskiej gospodarki opartej na węglu.

- Głównym celem tej umowy jest zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Ma to się odbyć szybko, tanio i efektywnie. Będziemy redukować emisję dwutlenku węgla i jednocześnie pochłaniać go przez żywe systemy naturalnego środowiska - wskazał minister Szyszko. Jego zdaniem sukces negocjacyjny w Paryżu był możliwy m. in. dzięki wsparciu Prezydenta Andrzeja Dudy, który wcześniej twardo prezentował polskie stanowisko na forum ONZ.

Reklama

Porozumienie klimatyczne ONZ pozwoli na ograniczenie w Polsce emisji dwutlenku węgla poprzez wykorzystanie nowych technologii, a także przy uwzględnieniu roli lasów w pochłanianiu CO2. Przedstawiciele polskiej delegacji na szczycie klimatycznym w Marrakeszu przedstawili konkretne propozycje i rozwiązania dążące do zwiększenia pochłaniania CO2 poprzez odpowiednią gospodarkę leśną.

Według ministerstwa Polska ma wiele sukcesów w zakresie kształtowania bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju. Na tle innych państw europejskich nasze środowisko naturalne jest w bardzo dobrej kondycji. A nasze bogate zasoby przyrodnicze mogą stymulować również rozwój gospodarczy. - Jesteśmy liderem w zakresie kształtowania bioróżnorodności. To zaleta polskiej wsi i Polskich Lasów Państwowych – powiedział minister.

Polska jest też gotowa pomóc tym państwom UE w odtwarzaniu siedlisk i populacji dziko żyjących zwierząt m.in. żubra. Eksperyment wzorowany na polskich rozwiązaniach mógłby znacząco wzbogacić bioróżnorodność w krajach europejskich, gdzie w wielu miejscach doszło do degradacji i zaniku rodzimych gatunków zwierząt. - Proponujemy uruchomienie w państwach Unii Europejskiej programu odtwarzania siedlisk przyrodniczych, w których potencjalnie mogą występować podobne siedliska jak w Puszczy Białowieskiej – powiedział.

Wiceminister Mariusz Jędrysek, główny geolog kraju poinformował, że założenia polityki surowcowej państwa to dokument przygotowany, który w tej chwili jest uzupełniany przez zespół międzyresortowy. - Jesteśmy najbogatszym surowcowo krajem w Unii Europejskiej. Możemy opierać naszą energię o własne surowce, jak węgiel kamienny, brunatny, zasoby gazu łupkowego oraz zasoby geotermalne – podkreślił wiceminister Jędrysek.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-22 17:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z minister Jadwigą Emilewicz

Magda Nowak/Niedziela

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii odwiedziła w środę 17 października Częstochowę.

Więcej ...

Premierze Donaldzie Tusku, przeproś ludzi ze Straży Granicznej

2024-05-29 06:46
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami. To gra w której nieraz możemy zaobserwować wolty, które się cyrkowcom nie śniły. Są jednak – nomen omen – granice. To sytuacje gdzie w grę wchodzi polski interes narodowy i nasze bezpieczeństwo.

Więcej ...

Bp Ważny rozszerzył grono osób zajmujących się ochroną małoletnich

2024-05-29 17:40

Episkopat News

Stworzenie biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży poprzez włączenie do niego siostry zakonnej i świeckiej psycholog oraz powołanie diecezjalnego zespołu ds. prewencji to jedne z pierwszych decyzji bp Artura Ważnego jako biskupa sosnowieckiego. Poszerzenie wspomnianych zespołów oraz ich wzajemna współpraca mają na celu podnoszenie standardów ochrony małoletnich w diecezji m.in. w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy Kamilka”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...