Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy

Ks. Mariusz Frukacz

„Uroczystość Wszystkich Świętych kieruje nasze serca ku niebu, które jest naszą ojczyzną i Domem Ojca pełnego miłosierdzia” – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, rozpoczynając Mszę św. w uroczystość Wszystkich Świętych w kościele pw. św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. „U Boga nie istnieje bezosobowa pustka, ale wspólnota świętych” – podkreślił abp Depo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z Metropolitą Częstochowskim koncelebrowali: ks. prał. Andrzej Sobota, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, i ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego.

W homilii abp Depo podkreślił, że „na cmentarz przychodzimy jako na miejsce ludzkiego przemijania, ale z wiarą w Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego” i przypomniał, że „życie człowieka jest darem Boga na czas i na wieczność”. - Wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy – dodał abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Uroczystość Wszystkich Świętych w Częstochowie

Nawiązując do czytań mszalnych, Arcybiskup wskazał na dwie wizje św. Jana Apostoła, a mianowicie na ukrytą stronę życia ziemskiego i ostateczne zwieńczenie życia ludzkiego w niebie. - W pierwszej wizji jest mowa o miłości miłosiernej i trosce o ludzi. Druga mówi, że pierwszym darem Boga w niebie jest Jego miłość bezinteresowna. Drugie widzenie św. Jana apostoła to niezliczony tłum zbawionych, którzy radują się, że Bóg ich zbawił – mówił Arcybiskup.

Abp Depo wskazał również na znak pieczęci od Boga. – Musimy być wierni namaszczeniu pieczęcią Ducha Świętego – podkreślił abp Depo.

Arcybiskup przypomniał, że „radość zbawienia wypływa ze źródła, którym jest Krew Baranka”.

„Jaka jest nasza wiara w obecność Chrystusa w Eucharystii i jaka jest nasza odpowiedź na Jego miłość?” – pytał Arcybiskup i odpowiedział, że „to nie jest tylko sposób mówienia, ale to jest prawda, że Bóg jest z nami i między nami”.

Arcybiskup, odnosząc się do czasów współczesnych, zaznaczył, że „stajemy wobec cywilizacji, która dezawuuje pojęcia”. – Mamy do czynienia z kontrkulturą wobec chrześcijaństwa – mówił Arcybiskup i dodał, że „usytuowanie Haloween w uroczystość Wszystkich Świętych nie jest niczym zabawnym”. – To zderzenie karnawału z pogrzebem – wołał Metropolita Częstochowski i dodał: „To, co my wyznajemy tutaj, pod krzyżem, wobec Chrystusa i wobec tych, którzy śpią ze znakiem wiary, to jest ostateczne rozwiązanie a nie zabawa”.

Reklama

„Uroczystość Wszystkich Świętych wskazuje nam nadzieję życia, które przekracza śmierć. Chrystus jest naszą Drogą do Ojca” – kontynuował abp Depo.

Po homilii Arcybiskup przewodniczył obrzędowi ustanowienia Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, którymi zostały dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza.

Przed obrzędem abp Depo wezwał wstawiennictwa św. Jana Pawła II, z racji jego 70. rocznicy święceń kapłańskich.

Po Mszy św. arcybiskup poprowadził procesję żałobną.

Szczególny wymiar miała modlitwa przy grobie pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka i jego matki Józefy, z racji 80. rocznicy jego sakry biskupiej. Abp Depo poprosił wiernych o modlitwę w intencji powołań kapłańskich i w intencji przyszłego nowego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej.

O tajemnicy świętości mówił do wiernych również bp senior Antoni Długosz, który przewodniczył Mszy św. w kościele rektorskim pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule, gdzie także przewodniczył procesji żałobnej.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-01 17:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice przemijania

Niedziela sandomierska 43/2013, str. 4-5

archiwum

O Dniu Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym opowiada ks. Jacek Beksiński.

Więcej ...

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie, jedyne w Polsce zatwierdzone przez Kościół

2024-06-27 07:09
Matka Boża Gietrzwałdzka

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Wieczorem 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się trwające do 16 września tego roku objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Są to jedyne w Polsce objawienia, które uznał Kościół katolicki.

Więcej ...

Po prostu człowiek…

2024-06-28 22:12

Adobe Stock

Wiele osób dziś zarzuca wierzącym, że ich wiara powinna być sprawą prywatną. Spotykam się z opiniami, że katolickość trąci tandetą, a chrześcijańskie obrazy, muzyka, filmy, książki i gazety są miałkie i powinny pozostać w niszy, a nie pchać się na salony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024