Reklama

Homilie

Franciszek u św. Marty: o podstawach jedności w Kościele

Episkopat.news

Pokora, łagodność, wielkoduszność to punkty kluczowe dla budowania jedności w Kościele – stwierdził papież podczas porannej Eucharystii w Domu św. Marty. Jednocześnie Ojciec Święty wezwał chrześcijan do odrzucenia zawiści, zazdrości i kłótni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek wyszedł w swojej homilii od początkowego pozdrowienia kierowanego przez biskupa podczas Eucharystii do zgromadzonych wiernych: „Pokój wam”. Podkreślił, że pozdrowienie to jednoczy chrześcijan, aby tworzyli jedność duchową. Zauważył, że jeśli nie ma pokoju, jeśli nie jesteśmy w stanie pozdrowić się nawzajem w najszerszym znaczeniu tego słowa – posiadania serca otwartego w duchu pokoju, to nigdy nie będzie jedności. Dotyczy to jedności w świecie, mieście, dzielnicy czy w rodzinie.

„Zły duch zawsze sieje wojny. Zazdrość, zawiść, kłótnie, plotki ... niszczą pokój i dlatego nie może być jedności. A jak powinien zachowywać się chrześcijan, by przyczynić się do jedności, do znalezienia owej jedności? Paweł mówi wyraźnie: «abyście postępowali w sposób godny powołania, jakim zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością znosząc siebie nawzajem w miłości»(Ef 4,1). Te trzy postawy. Pokora: nie można obdarować pokojem bez pokory. Gdzie jest pycha, tam zawsze jest wojna, zawsze chęć zwycięstwa nad drugim, uważanie siebie za doskonalszego. Bez pokory nie ma pokoju, a bez pokoju nie ma jedności” – powiedział papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty zauważył, że zatraciliśmy obecnie zdolność łagodnego mówienia ze sobą, a wręcz przeciwnie usiłujemy karcić się nawzajem, czy obmawiać innych. Istotą natomiast łagodności jest znoszenie się nawzajem. Stąd potrzebna jest cierpliwość, znoszenie wad innych osób, tego, co się nam w nich nie podoba.

Jako trzeci punkt kluczowy dla budowania jedności w Kościele wskazał Franciszek wielkoduszność, serce w którym jest miejsce dla każdego.

„To tworzy więź pokoju, to jest godny sposób zachowania, aby budować więzi pokoju tworzącego jedność. Twórcą jedności jest Duch Święty, ale pokój sprzyja, przygotowuje tworzenie jedności. To jest sposób godny tajemnicy, do której jesteśmy powołani, tajemnicy Kościoła” – zaznaczył papież.

Reklama

Ojciec Święty zachęcił następnie do ponownego przeczytania 13 rozdziału z 1 Listu do Koryntian, nauczającego z jaką postawą należy czynić miejsce dla Ducha Świętego, aby tworzył jedność.

„Tajemnica Kościoła jest tajemnicą Ciała Chrystusa: «Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który jest i działa ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich » (Ef 4,6) – to jest jedność o którą Jezus prosił Ojca dla nas i w którego tworzeniu powinniśmy pomagać, ta jedność za pomocą więzi pokoju. A więź pokoju rośnie z pokorą, łagodnością, z znoszeniem się nawzajem, a także z wielkodusznością” – stwierdził Franciszek.

„Prośmy Ducha Świętego, aby nam dał łaskę nie tylko zrozumienia, ale także przeżywania tej tajemnicy Kościoła, która jest tajemnicą jedności” – zakończył swoją homilię papież.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-21 12:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce 52. Tydzień Eklezjologiczny - tematem spory w Kościele

GRAZIAKO

Pod hasłem "Czy Chrystus jest podzielony? Spory w Kościele" odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w dniach 2-4 marca 52. Tydzień Eklezjologiczny.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

2024-05-15 20:50

Materiał prasowy

Czy da się zacumować okręt na środku morza? Czy Bóg mówi przez sny? I czy Boże Ciało przypadające w maju to jedyny związek Eucharystii z Maryją? Zapraszamy na szesnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej według św. Jana Bosko.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...