Reklama

Polska

Rzecznik KEP: na zebraniu Episkopatu m.in. o tym, jak wykorzystać potencjał ŚDM

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Andrzej Tarwid

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Światowe Dni Młodzieży były największą promocją Polski i polskiej wiary oraz największym wydarzeniem medialnym w historii naszego kraju. Dlatego biskupi chcą rozmawiać m.in. o tym, jak kontynuować to, co się wtedy dokonało – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik przed dwudniowym 374. zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi podejmą dyskusję na temat wniosków duszpasterskich płynących z wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim roku w Polsce. W tym kontekście będzie mowa przede wszystkim o 1050. rocznicy Chrztu Polski, Jubileuszowym Roku Miłosierdzia oraz Światowych Dniach Młodzieży i wizycie papieża Franciszka w naszym kraju.

„Już dwa lata temu przygotowywaliśmy się do tego, jak przebiegną Światowe Dni Młodzieży, 1050-lecie Chrztu Polski i Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Teraz jesteśmy w momencie zwrotnym” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskupi zastanowią się „co dalej po Światowych Dniach Młodzieży?”. – Teraz myślimy nad tym, jak ten potencjał ŚDM kontynuować. Jak pomóc młodzieży w wykorzystaniu energii, która została w niej pobudzona – wyjaśnił rzecznik KEP.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że z ŚDM związana była pielgrzymka papieża Franciszka do Polski. Biskupi będą zatem mówić także m.in. o wizycie Ojca Świętego na Jasnej Górze czy w Auschwitz-Birkenau oraz o przesłaniach, jakie w tych miejscach po sobie pozostawił.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że Światowe Dni Młodzieży były największym wydarzeniem medialnym w historii Polski i także z tego względu biskupi chcą rozmawiać, jak „kontynuować to, co się wtedy dokonało”. – Tym bardziej, że była to jedna z największych promocji Polski i wiary w historii naszego kraju – dodał ks. Rytel-Andrianik.

Podobnie w przypadku 1050. rocznicy Chrztu Polski biskupi – zaznaczył rzecznik KEP – „nie chcą myśleć tylko o tym, co było, ale myślą o przyszłości”. Chodzi o zastanowienie się, „jakie wnioski pastoralne wynikają z tego, że jesteśmy narodem ochrzczonym, narodem chrześcijańskim oraz jak to bogactwo wiary można dalej przekazywać”.

Na 374. zebraniu plenarnym KEP nastąpi ponadto podsumowanie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, m.in. w kontekście zaangażowania się katolików w przebaczenie i troskę o potrzebujących, o co wielokrotnie prosił papież Franciszek.

Reklama

Biskupi zapoznają się także z akcją Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”. Zakłada ona objęcie wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii, przez osoby, rodziny, wspólnoty, zgromadzenia zakonne w Polsce.

Na zebraniu biskupów będzie też mowa o zbliżającej się narodowej pielgrzymce Polaków do Rzymu, która ma być dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży i 1050 lat obecności na ziemiach polskich wiary chrześcijańskiej.

W dniach 20-23 października Rzym odwiedzi nawet kilka tysięcy rodaków, w tym duża część biskupów diecezjalnych i biskupów pomocniczych. Udział w pielgrzymce potwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Rzecznik KEP poinformował, że na zebraniu plenarnym pojawią się także tematy bieżące, w tym „temat świętości życia”. O ewentualnym przebiegu rozmów biskupów na ten temat dziennikarze zostaną poinformowani na konferencji podsumowującej 374. zebranie plenarne Episkopatu w środę o godz. 14.30.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-04 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: episkopat protestuje przeciwko decyzjom rządu

Włodzimierz Rędzioch

W niedzielę wieczorem premier Włoch ogłosił założenia "drugiej fazy" walki z pandemią, która będzie obowiązywała od 4 maja. Wśród wielu zaplanowanych aktywności zabrakło możliwości sprawowania Mszy św. z ludem, chodź rząd wspólnie z episkopatem analizował zasady bezpiecznego uczestniczenia w Eucharystii. W oficjalnym komunikacie włoscy biskupi zaprotestowali przeciwko tej decyzji rządu.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj