Reklama

Niedziela Kielecka

Abp Kowalczyk: przez chrzest zostaliśmy włączeni do kultury europejskiej

TD

„Przez chrzest święty, przyjęty tu, w Wiślicy w 880 roku i 966 roku przez Mieszka I, zostaliśmy włączeni do kultury europejskiej, Kościoła katolickiego i do kręgu krajów monarchicznych Europy” – powiedział w sobotę w Wiślicy prymas senior abp Józef Kowalczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bazylice wiślickiej przewodniczył on Eucharystii dziękczynnej diecezji kieleckiej w 1050-lecie Chrztu Polski i w rocznicę 50-lecia koronacji osiemsetletniej figury Madonny Łokietkowej.

W sobotę zakończono także coroczny, trwający od 4 września, Wielki Odpust Wiślicki, przygotowujący do uroczystości. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem „Gdzie chrzest tam Maryja”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św. z abp. Józefem Kowalczykiem koncelebrowali biskupi kieleccy: ordynariusz Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, bp senior Kazimierz Ryczan, w asyście ok. stu kapłanów.

W homilii abp Kowalczyk przypomniał „prastare dziej Wiślicy”, jej znaczenie w historii Polski i kult Madonny Łokietkowej.

„To właśnie za panowania Łokietka od 1304 r. Wiślica stała się jednym z najważniejszych ośrodków jego państwa i uzyskała prawa miejskie” – mówił, wspominając także znaczenie Statutów Wiślickich z 1407 r. i zasługi Kazimierza Wielkiego.

Zauważył, że to właśnie przez historyczny fakt przyjęcia chrztu „Polska stała się członkiem Chrystusowej Europy (…), a wejście do Unii Europejskiej było tylko przypomnieniem, że Polska zawsze do Europy należała. Nasza dzisiejsza modlitwa jest dziękczynieniem za chrzest i za włączenie Polski do rodziny chrześcijańskich krajów Europy” - zaznaczył.

Wspomniał także o potrzebie życia w prawdzie i ludzkich postawach hołdujących zasadom prawdy.

„MB Łokietkowa zwana Uśmiechniętą, upraszaj nam łaskę umiłowania prawdy i świadczenia o niej, nie tylko wtedy, gdy jest to dla nas korzystne, ale w każdym czasie i w każdej potrzebie” – mówił abp Kowalczyk.

Przestrzegł przed Europą bez Boga i codziennością bez Boga, przypomniał także chrześcijańskie fundamenty Europy. „Wierzymy, że będziemy siewcami prawdy, a prawda nas wyzwoli” – podkreślił prymas senior.

Dziękując prymasowi za obecność i homilię, biskup kielecki Jan Piotrowski zaapelował o milenijny rachunek sumienia: „Jakie owoce przyniosły milenijne pokolenia naszych ojców i matek? To pytanie jest naglące” – mówił.

Reklama

Sobotnie obchody diecezjalne 1050-lecia chrztu Polski poprzedził kilkudniowy tradycyjny Odpust Wiślicki. Od stuleci chętnie uczestniczyli w nim możnowładcy i monarchowie, w tym m.in. kilkakrotnie św. Jadwiga królowa, czy św. Kinga.

W ramach tegorocznego odpustu odbyły się m.in. dziękczynne nabożeństwa i Msze św. celebrowane przez zaproszonych hierarchów, sesje naukowe o Wiślicy jako kolebce chrześcijaństwa oraz koncerty.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-10 20:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin do biskupów: głoście Ewangelię wszystkim, bez niechęci i obaw

Grzegorz Gałązka

Kościół w Polsce był światłem w ciemnościach, które niejednokrotnie ogarniały Europę - powiedział dziś w Poznaniu kard. Pietro Parolin, legat papieski na uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski. Przemawiając podczas zebrania Episkopatu zachęcił biskupów, by byli wierni postawie dialogu i spotkania "z każdym, bez żadnych wyjątków" oraz by głosił Ewangelię wszystkim - bez niechęci i bez obaw.

Więcej ...

Jubileuszowy Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

2024-05-17 12:28
W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

Karolina Krasowska

W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

10 szkół na jubileusz. W Złotniku trwa 10. Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli