Reklama

Polska

Kard. Dziwisz w Ludźmierzu: nie do śmierci należy ostatnie słowo

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Do Gaździny Podhala przybyło tysiące pątników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej sumie odpustowej przy ołtarzu polowym w ludźmierskim sanktuarium. - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to wspaniałe zwieńczenie Jej ziemskiego życia - Jej niezwykłej drogi miłości i służby, na którą zaprosił Ją i wprowadził sam Wszechmocny i Najwyższy Pan. Dzięki Ewangelii Kościół przez całe wieki zachowywał i nadal zachowuje w pamięci to wszystko, kim Maryja była i jaką rolę odegrała w realizacji Bożego planu zbawienia - mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Hierarcha przypomniał, że dopiero w 1950 r. prawda o losie Matki Chrystusa została podana ludowi Bożemu do wierzenia jako dogmat przez papieża Piusa XII.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita krakowski podkreślał, że uroczystość Wniebowzięcia Maryi przypomina, że Ona jako pierwsza po swym Synu i na mocy Jego zasług znajduje się już w niebie. - Tymczasem my czekamy w najważniejszej "kolejce". Czeka na nas śmierć, ale do niej nie należy ostatnie słowo. Grób nie jest dla nas ostatnim i definitywnym przystankiem. Jesteśmy bowiem stworzeni do życia i zmierzamy do życia po przekroczeniu progu śmierci i powstaniu z martwych. Taki jest horyzont naszej chrześcijańskiej nadziei, umocnionej wiarą, że w niebie czeka na nas uwielbiony Jezus Chrystus ze swą wniebowziętą Matką. Pamiętajmy o tej rzeczywistości, która czeka na nas i do której zbliżamy się z każdym dniem naszego życia - mówił metropolita krakowski.

- Biorąc przykład z Maryi, każdy z nas może i powinien zapisywać w swojej pamięci to wszystko, co Bóg uczynił dla każdego z nas i dla nas wszystkich, aby z osobistego doświadczenia Bożej dobroci i miłosierdzia układać osobisty i niepowtarzalny hymn, zaczynający się także od słów wypowiedzianych przez Maryję: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim”. Taka codzienna modlitwa dziękczynienia i uwielbienia będzie jednocześnie najlepszym lekarstwem i sposobem uwalniania się od złej pamięci - zapominania o urazach i krzywdach, jakich może doznaliśmy od naszych bliskich czy dalszych osób - zachęcał Biskup Krakowa.

Reklama

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał wizytę papieża Jana Pawła II w Ludźmierzu, która miała miejsce w czerwcu 1997 r. - W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie, kim był i kim jest dla nas Jan Paweł II. To przecież jemu zawdzięczamy decyzję Ojca Świętego Franciszka o powierzeniu nam Światowego Dnia Młodzieży 2016 w Krakowie. Młodzi z całego świata chcieli zobaczyć Ojczyznę inicjatora Światowych Dni Młodzieży, Papieża młodych i Papieża Rodzin, Papieża Bożego Miłosierdzia. Rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Przeżyliśmy wspaniałe dni święta wiary z młodymi ze wszystkich kontynentów, z ponad stu osiemdziesięciu krajów. Długo jeszcze będziemy powracać do tego nadzwyczajnego wydarzenia, które jeszcze bardziej przybliżyło nas wszystkich do Pana Jezusa, do Jego

Kościoła, do Piotra naszych czasów - papieża Franciszka - mówił hierarcha. Na zakończenie jeszcze raz podziękował wszystkim, którzy na różny sposób wnieśli swój wkład w Światowy Dzień Młodzieży, w jego organizację w polskich diecezjach i w Krakowie, także podhalańskim parafiom i rodzinom. Na zakończenie sumy odpustowej sprawowanej przy ołtarzu polowym w ogrodzie różańcowym ludźmierskiego sanktuarium kard. Stanisław Dziwisz poświęcił kwiaty i zioła oraz dewocjonalia.

Ludźmierskie uroczystości uświetniła orkiestra dęta, kapela regionalna, delegacje z pocztami sztandarowymi, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Przyjechali pielgrzymi ze Słowacji, Węgier, Stanów Zjednoczonych. Niektórzy górale wzorem dawnych lat dojechali do Gaździny Podhala konnymi zaprzęgami. Wszystkim za obecność i przygotowanie podziękował ks. Jerzy Filek, ludźmierski kustosz. Podczas trwania ludźmierskiego odpustu można cały czas skorzystać z sakramentu pojednania. Do kapłanów ustawiały się spore kolejki, zarówno w dzień jak i w nocy. Za posługę spowiednikom podziękował kard. Stanisław Dziwisz.

Uroczystości w Ludźmierzu poprzedziły Dni Maryjne. Pasterce Maryjnej o północy z 14 na 15 sierpnia przewodniczył bp Jan Szkodoń. Przed Eucharystią tradycyjnie ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Laureatom gratulował wicestarosta nowotarski Władysław Tylka i burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, a także Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-15 16:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II ewangelizował świat słowem i postawą

Kard. Stanisław Dziwisz w zasięgu promieniowania św. Jana Pawła II
31 października 1971 r. wraz z bp. Stanisławem Smole

Krzysztof Tadej

Kard. Stanisław Dziwisz w zasięgu promieniowania św. Jana Pawła II 31 października 1971 r. wraz z bp. Stanisławem Smole

Jan Paweł II nie ukrywał swego cierpienia i słabości, i w ten sposób pomagał ludziom starszym, chorym i niepełnosprawnym, by nie tracili nadziei - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium Krzyża Świętego w Neuburg an der Donau. Krakowski metropolita senior przebywa w Niemczech na zaproszenie Polskiej Misji Katolickiej.

Więcej ...

Ks. Michał O. skarży się na złe traktowanie w areszcie - premier zapowiada wyjaśnienie sprawy

Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał O., prezes fundacji Profeto zatrzymany w związku z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości, poskarżył się w liście do mediów na złe traktowanie w areszcie. Do tych informacji odniosła się Służba Więzienna i Ministerstwo Sprawiedliwości. Wyjaśnienie sprawy zapowiada premier Donald Tusk oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej ...

Apel do prezydenta ws. o. Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów

2024-07-02 16:48

Karol Porwich/Niedziela

Z zażenowaniem i prawdziwym zaskoczeniem przyjęliśmy sekwencję wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, Błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...