Reklama

Watykan

Watykan w OBWE: przemoc wobec kobiet niedopuszczalna

Włodzimierz Rędzioch

Godność i prawa kobiet wciąż są pogwałcane. Choć kobiety odgrywają znaczącą rolę w przywracaniu pokoju i bezpieczeństwa, nadal padają ofiarą przemocy seksualnej. Mówił o tym przedstawiciel Watykanu na posiedzeniu stałej rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Jego tematem było zapobieganie gwałceniu kobiet podczas konfliktów zbrojnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że Stolica Apostolska stara się współpracować ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w zwalczaniu i zapobieganiu takiej przemocy oraz w opiece nad jej ofiarami.

Watykański przedstawiciel w OBWE wskazał, że zgodnie z nauczaniem Kościoła nieusprawiedliwiona jest jakakolwiek przemoc wobec kobiet, tak seksualna, jak innego rodzaju. Przypomniał to, co pisze papież w adhortacji apostolskiej o rodzinie „Amoris laetitia”: „Chociaż dokonano znacznej poprawy w uznaniu praw kobiet i ich uczestnictwa w życiu publicznym, to jednak jest wiele do zrobienia w niektórych krajach. Nie są bowiem całkowicie wyeliminowane niedopuszczalne praktyki”. Franciszek wymienia „haniebną przemoc, jakiej czasami używa się wobec kobiet, molestowanie w rodzinie i różne formy niewolnictwa, które nie są oznaką męskiej siły, ale tchórzliwej degradacji”, jak też „przemoc werbalną, fizyczną i seksualną stosowaną wobec kobiet w niektórych małżeństwach”, która „jest sprzeczna z samą naturą jedności małżeńskiej” (54).

Opowiadając się w imieniu delegacji Stolicy Apostolskiej w OBWE za autentyczną równością kobiet, ks. Urbańczyk przypomniał słowa Jana Pawła II z jego Listu do kobiet z 1995 r. Pisał on: „Sprawą naglącą jest uzyskanie we wszystkich krajach rzeczywistej równości praw osób, a więc równej płacy za tę samą pracę, opieki nad pracującą matką, możliwości awansu zawodowego, równości małżonków z punktu widzenia prawa rodzinnego oraz uznania tego wszystkiego, co wiąże się z prawami i obowiązkami obywateli w ustroju demokratycznym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2016-08-05 18:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież podkreśla rolę kobiet we współczesnym świecie

Grzegorz Gałązka

Kiedy bronimy prawa do życia, czynimy to także po to, aby od poczęcia do naturalnego kresu było ono życiem godnym, które nie zna plag głodu i nędzy, przemocy i prześladowania - napisał Franciszek w liście do kard. Petera Turksona, przewodniczącego Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?